Inspirace

Jak netradičně ozdobit domov a přitom se i s dětmi zabavit? Zkuste dekorace z břízy

Od   | 

Chcete teď hned netradičně vyzdobit domov? Při procházce stačí najít několik vhodných větví z břízy a ty dle možností a vkusu zakomponovat do interiéru. Jen před tím zkontrolujte, zda tento nádherný přírodní materiál není napadený škůdcem. A pak směle do toho.

Bříza díky své dokonale bílé barvě dokáže interiér příjemně prosvětlit, oživit, ale zároveň i zútulnit. Navíc díky neopracovanosti podléhá zkáze opravdu velmi pomalu. Pojďme se společně podívat, kam všude lze zakomponovat břízové dřevo.

Bříza jako stěna za postelí

Z břízových kmenů lze vytvořit originální, ale přitom jednoduchou stěnu v ložnici. Bílé kmeny místnost zjemní a prosvětlí a díky dominantnímu vzhledu nebudete muset řešit, jaké čelo postele zvolit. Skvěle postačí i postel bez čela. Pokud břízové dřevo nechcete instalovat zrovna do ložnice, skvěle se hodí i do obývacího pokoje. Důležité je pamatovat na to, že stěna ze dřeva je sama o sobě výrazná, a proto je k ní třeba zvolit jemné a nenápadné doplňky.

Použijete-li břízu přes celu zeď, ponechte ostatní zařízení velmi jednoduché. Dekorace na sebe bude strhávat pozornost. Zdroj: Pinterest

Příjemně oddělí prostor

V dnešní době velký společenských prostor je praktické ho opticky rozdělit do více zón, což se ale může hodit i v malé garsonce.  Klasická příčka je nejen složitější na výstavbu, ale zároveň prostor nechtěně zmenší. Skvělým řešením jsou břízové kmínky, nebo větve, které však musejí být silnější. Příjemně oddělí místnost, která zůstane vzdušná a světlá. Ideální je takto oddělit obývací pokoj od kuchyně. A jak je do místnosti přidělat? Postačí jednoduchý trám, ideálně v bílé, nebo světle hnědé barvě, do kterého se kmeny navrtají a obsypají například kameny.

Postel z břízy

Skvělým řešením, jak kmeny a větve z břízy zakomponovat do interiéru, je postel. Umístěním rozvětvených kmenů ke každému rohu postele získáte originální řešení. Navíc díky rozvětvením se dá bříza využít také jako věšák, na který lze pohodlně pověsit oblečení. Pokud možno stejně silné kmeny navrtejte k posteli tak, aby s nimi nešlo pohnout. Uvidíte, že v takové posteli se bude jedna radost probouzet.

V tomto případě získali majitelé skutečně netradiční ozdobu jinak běžného lůžka. Zdroj: Pinterest

Nástěnné i stojací lampy

Málokoho by napadlo vyrobit z březových větví například lampu. Přitom v dnešní době LED pásek a LED chipů je to celkem snadné. Vyberte slabší kmínek nebo větev břízy a na každé straně připevněte dřevěné podložky, díky kterým se větve nebudou přímo dotýkat stěny. Dospodu větve upevněte LED pásek, lépe bude působit, když ho uložíte do předem vyfrézované drážky.

Nástěnné osvětlení z břízy bude nepřehlédnutelným kouskem interiéru. Zdroj: Pinterest

Vylepšit břízou se dá i obyčejná stojací lampa v rohu místnosti. Odstraňte klasickou podnož a nahraďte ji za jeden nebo několik březových kmenů, které upevníte na kovovou, nebo dřevěnou podestu. Takto vytvořená břízová podnož bude ladit především ke světlé barvě stínidla. 

Klasickou tyč stojací lampy vyměňte za břízové kmínky. Zdroj: Pinterest

Vytvořte originální knihovnu

Postrádá vaše knihovna ten pravý šmrnc? Pak vyzkoušejte provedení z břízových kmenů. Přichystejte si stejně dlouhé, bílé police a pokud možno silnější břízové kmínky. Ty nařezejte tak dlouhé, jak vysoké budete chtít mít rozestupy mezi jednotlivými policemi knihovny. Kmínky poté připevněte na každou stranu police, jsou-li dlouhé, pak umístěte ještě jeden doprostřed. 

Kmínky můžete umísťovat mezi police i nepravidelně. Zdroj: Pinterest

Originální konferenční stolek

Další skvělou inspirací je také konferenční stolek z břízy do obývacího pokoje. K ruce vám postačí kulatá dřevěná deska, která bude sloužit jako odkládací prostor a silnější břízové kmeny. Ty nařežte tak vysoké, jak budete chtít mít ve finále vysoký stolek. Aby nohy stolku působily sešikmeným dojmem, je třeba je i šikmo seříznout. Poté je stačí přivrtat k desce a přírodní konferenční stolek je na světě.

Takovýto stolek určitě oživí současný moderní interiér, ale i interiér chalupy. Zdroj: Pinterest

Do vázy jako dělané

Nechce se vám nic vytvářet, ale přesto byste rádi do interiéru břízové větve, nebo kmeny zakomponovali? Pak pořiďte objemnější vázu, či jinou nádobu, do které naaranžujte různě dlouhé kmínky a větvičky z břízy. Tato dekorace skvěle zapadne pod schodiště nebo do rohu obývacího pokoje.

Břízu lze umístit také do vázy, například pod schodiště. Zdroj: Pinterest

Svíčka z břízového větve

Zůstaly vám krátká, břízová polínka, se kterými si nevíte rady? Pak je využijte a vytvořte z nich úžasné svícny na svíčky. Ideální jsou polínka zhruba 20 centimetrů vysoká, které v případě potřeby zařízněte. Uprostřed kmenu můžete vytvořit velký otvor, do kterého jednoduše umístíte knot a zalijete roztaveným voskem s kapkami vonné esence. Pokud si nechcete dát tu prací s vyléváním vosku, můžete do kmenu vytvořit takovou díru, do které bude pasovat klasická čajová svíčka.

Svíčka z břízy je jednoduchý, a přitom elegantní doplněk. Zdroj: Pinterest

Kam s fotkami?

Příjemnou dekoraci vytvoří také břízová větev na stěně, na kterou lze na stuhu pověsit fotorámečky vedle sebe. Velikost i šířka takové dekorace je jen na vás. Skvěle se hodí jak do chodby, tak do obývacího pokoje, či do ložnice. Větev doplněna kvítím celkový vzhled příjemně zjemní.

Dekorace v podobě větve poskytne místo pro fotografie. Zdroj: Pinterest

Na co si dát pozor a jak o dřevo pečovat?

Předtím, než začnete s větvemi pracovat, je důležité zkontrolovat, zda-li nejsou kmeny nebo větve napadeny škůdcem. To lze poznat i okem laika, podle maličkých dírek ve dřevě. Při úplném tichu je možné slyšet i pouhým uchem jakési praskání. Takové dřevo rozhodně nikam neumísťujte, protože byste se škůdci mohli roznést i po ostatním dřevěném nábytku, který doma máte. Je důležité použít mladé dřevo, které je potřeba důkladně vysušit. Povrch dřeva natřete ideálně tixotropní ochranou, která svrchní kůru břízy obalí a uzavře. 

Dřevo napadené škůdcem snadno poznáte. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login