Zahrada

Nestačí jen posekat, krásný a zdravý trávník se neobejde bez vertikutace!

Od   | 

Jaro už je tu a s ním i první teplé prosluněné dny, zahrada začíná pomalu rozkvétat … ale co ten trávník? Vašemu trávníku dala zabrat nejen zima, ale možná obecně i nesprávná péče. Je tedy čas se o něj náležitě postarat.

Říkáte si: vždyť ale pravidelně sekám, zavlažuji i hnojím, a přesto je můj trávník řídký, zažloutlý, vysušený a často i zaplevelený… Pokud tedy toužíte mít takový travní porost, který by byl nejen vaší vizitkou skvělého zahrádkáře, ale po kterém byste se s radostí procházeli, nechte nás poradit, jak na to.

Zásadním krokem ke krásné a zdravé trávě je optimálně dvakrát do roka provedená vertikutace. Nebojte se tohoto možná neznámého slova! Ve skutečnosti se jedná o činnost velmi jednoduchou a nenáročnou, kterou hravě zvládnete, a to díky vertikutátoru, stroji připomínajícímu sekačku.

Schéma principu vertikutace. Zdroj: Mountfield

A jak tedy takový vertikutátor funguje? Svisle umístěné vertikutační nože nařežou otáčením hřídele travní drny. K těm se pak lépe dostanou živiny, vláha i vzduch. Prořezané drny snadno odnožují a trávník záhy rychle houstne. Nože zároveň shrabou starou travní plsť, mech a další nečistoty, které do krásného a zdravého trávníku rozhodně nepatří. Všechen odpad pak vertikutační pružinky dokonale vyčešou do sběrného koše. Bez vertikutace může zplstnatělá vrstva trávy vytvořit na zahradě i několik centimetrů silnou nepropustnou vrstvu, která trávník doslova dusí. Takto oslabený trávník je pak extrémně ohrožený houbovými chorobami či plísněmi.

 

 

Vertikutace je skutečně blahodárná revitalizační procedura pro váš trávník.

Pokud tedy chcete opravdu krásný, zdravý a vitální trávník, pusťte se na jaře do vertikutace. Ideální dobou jsou první jarní měsíce březen a duben, kdy trávník začíná růst.

Práci s vertikutátorem zvládnou nejen muži, ale i ženy. „Ženám doporučujeme praktický, spolehlivý a také lehce ovladatelný elektrický vertikutátor, např. z naší produktové řady PATRIOT. Kromě výše zmíněného jsou tyto stroje i tiché a elegantní,“ říká Lukáš Bejlovec, produktový manažer společnosti Mountfield. „Jsou nenáročné na údržbu a lze je použít i na středně velkých zahradách s dobrou dostupností elektřiny.“

Pro zvýšení účinků vertikutace a rychlý nástup hustého a krásně zeleného trávníku nezapomeňte dosít trávník travním osivem, pohnojit a pravidelně zalévat.

 

Více informací na www.mountfield.cz

 

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login