Ložnice

Co nesmí chybět v moderní ložnici

Od   | 

Ložnice je místem odpočinku, kam se uchylujeme po náročném dni plném rozmanitých úkolů. Nabíráme zde síly a dopřáváme si uvolnění po psychické i fyzické stránce. Tomu musí odpovídat také její vybavení, barevné řešení a prostorové uspořádání.

Kdyby se vám nelíbila modrá výmalba, tento uklidňující odstín můžete do ložnice dostat pomocí doplňků, zdroj: Casamoderna

Klidné prostředí podpoří neutrální odstíny, relaxační atmosféru zase navodí využití textilií a přírodních materiálů. Při tom všem by samozřejmě měla odpovídat individuálnímu vkusu – někdo dává přednost čistým bílým plochám, jiný si nedovede představit domácí atmosféru bez struktury a barvy masivního dřeva. Nezávisle na tom, jakému stylu dáváte přednost, při zařizování ložnice byste se měli zaměřit především na prvky, bez kterých se při dokonalém odpočinku neobejdete:

Kvalitní postele

Postel je středem ložnice po funkční i estetické stránce. Univerzální rada, jak vybírat, neexistuje. Každému vyhovuje něco jiného, přesto lze pozorovat obecný trend masivních postelí s vyššími matracemi. Optimální je však konzultovat výběr s odborníkem spánkového studia, vyzkoušet si důkladně, jaká tvrdost matrace nám vyhovuje, a zvážit výhody a nevýhody čalouněné konstrukce oproti té dřevěné.

Dřevo je pro ložnici velmi vhodným materiálem, především, je-li ošetřeno pouze olejem nebo voskem, které vytváří příjemné klima na rozdíl od lakovaných desek vypouštějících do ovzduší chemikálie. Postel z kolekce Madra navrhl holandský designér Alain Van Havre a vyrobená je z masivního dubového dřeva s certifikací FSC. Zdroj: Ethnicraft

V současné době jsou v kurzu lůžka se subtilním podnožím. Zdroj: Home Style

Noční stolek

Mít po ruce oblíbenou knížku nebo kvalitní čaj umožní stabilní noční stolek. Kdo má rád pořádek, zvolí ten se skrytým úložným prostorem nebo policí navíc.

Součástí čela postele může být i noční stolek a další úložné prostory včetně osvětlení. Zdroj: Home Style

Osvětlení vykouzlí v ložnici atmosféru

Kromě centrálního osvětlení potřebujeme také nějaké doplňkové… Ideální je stolní lampa s flexibilním ramenem umožňujícím směřovat proud světla vždy podle aktuální potřeby. Pokud na stolku nezbývá moc místa, vhodná je alternativa v podobě nástěnné lampy nebo závěsného svítidla spuštěného nízko nad stolek.

V ložnici by nemělo chybět doplňkové světlo, například stolní lampa Sawtry, zdroj: Eglo

Úložné prostory

Klidnou atmosféru podpoří pořádek. Vše, co nepotřebujeme mít na očích, je proto vhodné uložit mimo dohled. Zvlášť v případě, že nedisponujeme samostatnou šatnou, vyplatí se investovat do vestavěných skříní zabudovaných od podlahy ke stropu. Umožní využít každý centimetr a zároveň elegantně splynou se stěnou, takže nebudou působit jako nadbytečný kus nábytku, kterého by mělo být v ložnici minimum. Milovníci designových solitérů mohou vybírat z rozmanitých volně stojících komod, které prostor dozdobí.

Malou ložnici lze opticky zvětšit využitím zrcadlových dveří vestavěných skříní od podlahy ke stropu. Zdroj: DC Couture

Dotek textilií

Textil v podobě ložního prádla, plédů, polštářků a koberců promění ložnici v útulné místečko přímo vybízející k odpočinku. V zimě dobře poslouží vlněné materiály, které zahřejí, a v létě naopak chladivý len nebo tencel.

Někdy stačí výraznější potah, který dotvoří decentně laděnou ložnici a dodá jí víc dynamiky, zdroj: Casamoderna

Doplňky hrají důležitou roli

Zrcadla prostor opticky zvětší a dodají mu hloubku, rostliny zase pročistí vzduch. Ženy ocení také dekorativní šperkovnice a další drobné úložné prostory na maličkosti, bez kterých se neobejdou. 

Pokud to rozloha místnosti dovoluje, vhodné je umístit do ložnice také živé rostliny, které čistí vzduch. Zajímavým designovým prvkem jsou závěsná svítidla Brompton nahrazující v tomto případě klasické stolní lampy. Zdroj: Original BTC

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login