Doplňky do bytu

Co nesmí chybě v interiéru ve stylu Provence?

Od   | 

Provence styl je vhodný pro ty největší romantiky! Jen si to představte – teplo, slunce, moře, světlé barvy a krásně se linoucí vůně fialové levandule. Vdechněte interiéru trochu francouzského stylu, není to vůbec nic těžkého. 

Barvy Provence interiéru

Pokud začnete byt nebo dům stylizovat do Provence stylu, základem bude výběr barvy zdí a dekorací. Ruku na srdce, u Provence stylu nesmí chybět světlá levandulová a fialková barva. Tu je možné kombinovat s bílou, béžovou, smetanovou, nebo slonově bílým odstínem. Odkud se Provence styl dostal až k nám? Provence styl je jedním z hlavních symbolů francouzského venkova, který vychází především z přírodního materiálu, jednoduchosti, zkrátka vše působí útulně, klidně a romanticky.

Lila je v Provence kuchyních oblíbená. Připomíná levandulová pole.

Lila je v Provence kuchyních oblíbená. Připomíná levandulová pole.

Ve Francii těmto barvám dominují i pastelové modré nebo zelené barvy, které se dost často používají na okenice, dveře nebo jako doplňky. Provence styl tvoří vlastně takové maličkosti, nad kterými se člověk musí pousmát, jelikož z nich dýchá něco tak láskyplného, romantického, že tento styl vezme za srdce téměř každého člověka.  Jaké tedy barvy lze použít pro Provence styl bez ohledu na kombinaci? Zejména bílou, béžovou, krémovou, fialkovou, světle růžovou, světle hnědou, pastelově zelenou a pastelově modrou. Ke každé barvě existuje řada odstínů, tudíž pokud se rozhodnete pro jednu z nich, čeká vás další rozhodování ohledně konkrétního odstínu. Všechny jsou zkrátka kouzelné!

Okenice v pastelové modré jsou typickým prvkem pro mořský Provence style.

Přírodní materiály a zaoblené tvary

Typickým prvkem pro výrobu nábytku je masivní dřevo, které se následně natírá do pastelových barev. Skříňky a komody mívají prohnuté nohy, a působí tak velmi elegantně a decentně. Mezi Provence stylem najdeme i nábytek s kováním, který má patinovaný povrch. Světlý nábytek i doplňky působí vzdušně a místnosti jsou prosvětlené.

V kuchyních Provence stylu bude vaření jedna radost. Často se používají světlé keramické nebo kamenné obklady a nesmí chybět otevřené skříňky, nebo police s vystaveným nádobím. Pokud disponujete prostorem, Provence kuchyni podtrhne dřevěný jídelní stůl, na který patří lněný ubrus, váza s levandulí a krajkové talíře. Židle by měly být také dřevěné s pletenými sedáky a vysokými opěradly. Do kuchyně, ve které je alespoň trochu místa, umístěte typický dřevěný Provence příborník, komodu, či starou oprýskanou lavici.

K provence interiérům patří i typické barevné textilní dekorace

K Provence interiérům patří i typické barevné textilní dekorace

V Provence stylu se dá zařídit i koupelna. Dominantou této koupelny by mělo být velké umyvadlo, posazené na dřevěnou desku, nebo dřevěnou komodu.  Pokud je to jen trochu možné, pořiďte do ní volně stojící vanu, ideálně na nožkách. Nezapomeňte, že tento skvostný kus nepatří ke zdi, ale do prostoru! Jako dekoraci lze do koupelny umístit krémové pletené košíčky na kosmetiku, levandulová mýdla, sušenou levanduli, ale také svíčky, které vytvoří útulnou atmosféru. Na okna lze zvolit závěsy s drobnými květy, a do béžovo-fialové barvy můžete sladit i ručníky a osušky. 

Nezapomeňte, že u volně stojící vany je baterie celá vidět. Vybírejte proto velmi pečlivě tvar i povrchovou úpravu.

Nezapomeňte, že u volně stojící vany je baterie celá vidět. Vybírejte proto velmi pečlivě tvar i povrchovou úpravu.

Dekorace ve stylu Provence

V Provence stylu jsou velmi důležité i dekorace. Nesmí tedy chybět spousta polštářů s květinovými vzory, nebo jiné dekorační předměty. Provence styl je typický také starožitnými předměty, oválnými rámy, nádobím, ale i rostlinami (zejména tedy levandule). Skvělou náhražkou živých květin jsou i sušené květiny. Například sušená levandule je při svázání a zavěšení skutečně půvabná a jedná se o dekoraci, která zútulní každou místnost. V Provence stylu můžete mít i další bytové doplňky, jako například lampy, stolky, stoličky a drobné doplňky, jako jsou svícny, vázy i nádobí. Pokud chcete opravdu podtrhnout francouzský styl, zvolte i na svícnech křišťálové závěsy. Patří sem i keramika, která by rovněž měla být ve světlých odstínech.

V každém běžném obchodě koupíte nejrůznější doplňky s tímto francouzským šarmem. Od hrníčků s květy levandulí, po sušené naaranžované levandule, Provence hodiny, proutěné koše a košíčky, porcelán, zrcadla, plechové krabičky, vázičky, stylové konve, hrníčky, i nádobí, povlečení, polštáře, či svíčky. Provence styl není úplně jednoduchý zkombinovat. Pokud to s dekoracemi přeženete, docílíte místo Provence stylu maximálně chaosu. 

Světlý nábytek s pastelově modrou vázičkou působí jemně

Pokud si zařídíte svůj domov v Provence stylu, pokaždé, když přijdete domů, na vás dýchne útulné prostředí, levandulově provoněný byt a romantika, kamkoliv se podíváte. A je naprosto jedno, jestli bydlíte v rodinném domě, či bytě, na vesnici nebo ve městě. Provence styl si může dovolit úplně každý, klidně v centru rušného města. A pokud do tohoto stylu budete ladit rodinný dům, nezapomeňte i na venkovní posezení, či zimní zahradu!

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login