Rady a tipy

Nepřítel jménem klíště: Jak ho správně vytáhnout?

Od   | 

S klíšťaty máme každý vlastní zkušenosti a také je každý vytahujeme po svém. Přinášíme nejrůznější možnosti, jak se ho snadno a rychle zbavit. 

Odstranění speciálním háčkem

Jednou z variant je vytáhnutí klíštěte speciálním háčkem ze zářezem, který koupíte v lékárně. Kromě toho si ale v lékárně zakupte i speciální gel, který klíště rychle znehybní a usmrtí. Před samotným odstraňováním si umyjte ruce a v případě rány na prstech, nebo na dlani si vezměte gumové rukavice. Místo s přisátým klíštětem vydezinfikujte, naneste gelem a klíště opatrně podeberte a vyndejte. Pokud kusadla zůstanou v kůži, nezoufejte. Přenos infekce do těla už nehrozí. 

Háček zakoupíte v lékárně. Zdroj: Canstockphoto

Odstranění pinzetou

Variantou je také vytáhnutí klíštěte pinzetou. Opět si umyjte ruce a pro jistotu použijte gumové rukavice. Klíště potřete speciálním gelem, který ho okamžitě usmrtí. K ruce si vezměte pinzetu a s klíštětem hýbejte ze strany na stranu, nebo vyzkoušejte krouživé pohyby. Na směru však nezáleží. Poté místo vydezinfikujte a sledujte, jestli nedojde k zanícení.

Máte-li po ruce pinzetu, vytáhněte klíště s ní. Zdroj: Canstockphoto

Odstranění pomocí vatového tamponu 

Odborníci jako další možnost uvádějí vytáhnutí klíštěte pomocí vatového tamponu namočeného do mýdla. Ten stačí na klíště přiložit a lehce místo tlačit a potírat. Během chvilky by se mělo klíště samo uvolnit. Někdy je nutné po parazitu přejet dvacetkrát, ale jindy musíte i víckrát.

Na klíště rozhodně nesahejte holýma rukama. Vytočit ho můžete pomocí vatového tamponku. Zdroj: Canstockphoto

Nemáte po ruce pinzetu? Použijte niť

Pokud nemáte po ruce háček, pinzetu ani vatový šampón, ale máte niť, můžete jí klíště podvázat. Na parazita rozhodně nesahejte holýma rukama a snažte se ho zneškodnit pomocí kličky. Tato metoda není úplně bez závad, ale pokud nemáte jinou možnost, docílíte svého.

Zdroj: Canstockphoto

Čím dezinfikovat?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je důležité zabránit infekční nákaze. Nikdy klíště nemačkejte, protože byste pouze docílili vtlačení vnitřností do rány. Ani se ho nesnažte zadusit olejem nebo jiným mastným přípravkem. Po odstranění místo vždy důkladně vydezinfikujte. Ideální je dezinfekce s obsahem jódu. Pokud dezinfekci však u sebe nemáte, použijte cokoliv, co má vysoké procento alkoholu.

Velmi důležitá je dezinfekce a to nejen rukou, ale i zasaženého místa. Zdroj: Pixabay

Jak vytažené klíště zlikvidovat?

Vyndané klíště hoďte s nasazenými gumovými rukavicemi do toalety a spláchněte. Další možností je klíště zabalit do kousku papíru a zapálit ho. Nikdy se ho nezbavujte vyhozením do koše nebo štípáním mezi nehty. 

Klíště spalte nebo spláchněte. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Proč toaletu s bidetovou sprškou?


You must be logged in to post a comment Login