Dětské pokoje

Neposedné děti je třeba zabavit. Čím vybavit dětský pokoj, abychom předcházeli jeho poškození?

Od   | 

Výchovu dětí považuje většina rodičů za ten nejkrásnější úkol a nejdůležitější životní poslání. Každý rodič, kterému záleží na zdravém vývoji dítěte, se mu snaží dopřát a zajistit ty nejlepší životní podmínky. Život s malým členem v domácnosti je však často celkem náročný a místy frustrující, hlavně při menších ratolestech. Ty si ještě neuvědomují řadu problémů a starostí, které svou, mnohdy až roztomilou, nešikovností způsobí.

Zdroj: Pexels

Chraňte se pojištěním majetku

Politý koberec, ubrus, rozbitá váza nebo talíř ze sváteční soupravy jsou jen minimálními škodami oproti těm, které se mohou ve vaší domácnosti díky dětem ještě přihodit. Jedním z řešení je pojištění majetku. To vám v případě vzniku nečekaných škod a pojistných událostí bude krýt záda, a to i tehdy, pokud u vás v kuchyni vypukne menší požár jen proto, že vám chtěl váš potomek připravit vydatnou snídani do postele.

Ještě efektivnějším způsobem, jak případné problémy řešit, je jim zabránit a minimalizovat. Příchodem nového člena do domácnosti je často nutná úprava příbytku tak, aby se děťátko cítilo bezpečně a příjemně. Místem, od kterého se dá nejlépe odrazit, je jeho útočiště, tedy dětský pokoj.

Předcházejte nehodám vhodně vybaveným pokojem

Tím nejlepším způsobem, jakým dokážete malým rošťákům zabránit ve zkáze a ničení vašeho příbytku, je poskytnout jim místo k vlastní seberealizaci. Pracovní koutek v rámci dětského pokoje přeplněný kreativními potřebami, hlavolamy a didaktickými hračkami dokáže vaše dítě zaměstnat na dlouhé hodiny. Nejenže vašeho drobečka takové činnosti unaví a zabrání jim v záškodnické činnosti na vašem drahocenném majetku, ale zároveň napomáhají jeho duševnímu a fyzickému rozvoji. Zároveň, až bude dítě starší, může tento prostor sloužit k domácí přípravě do školy.

Nepodceňujte doplňky

Pracovní koutek nebo ostatní části dětského pokoje můžete vyzdobit mapami, globusem nebo plakáty, které podporují zájem dětí o svět kolem sebe hned od útlého věku. Samozřejmě, vždy také záleží na věku dítěte. Pro menší děti a předškoláky můžou být zajímavé hravé plakáty znázorňující abecedu nebo čísla. Školáci už určitě ocení různé mapy světadílů, zemí nebo obrázky a fotografie známých přírodních monumentů a zajímavých míst. Takováto výzdoba má nejen vzdělávací, ale také estetický charakter.

Zdroj: Pexels

Hrou proti nudě

Vzdělávání a rozvoj jsou důležité, ale nezapomínejte také na tu nejdůležitější a nejoblíbenější činnost dětí, kterou je hra. Fantazii se meze nekladou, a tak často vídáme dětské pokoje, které se chlubí skluzavkou, lezeckou stěnou nebo houpací sítí. V případě méně náročných ratolestí určitě postačí, a zároveň je doporučená, vlastní nástěnka, kde si připnout vlastnoručně nakreslené obrázky a další výtvory. Herní koutek zaručeně spálí i poslední zbytky energie a děti tak snadno připraví na večerní spánek.

Pokoj zařiďte raději nadčasově

Myslete také na sebe! Při výběru a zařizování dětského pokoje se držte několika jednoduchých pravidel, abyste nemuseli pokoj každý rok složitě předělávat. V první řadě platí staré známé – méně je více. Snažte se proto pokoj zařídit co nejjednodušeji. Zvolte méně výrazné barvy stěn a barevnost dodejte lehce kombinovatelnými, různobarevnými doplňky. Vždy je jednodušší vyměnit doplňky než přemalovat celý pokoj nanovo.

Zdroj: Pexels

Totéž platí také pro nábytek. Lepší volbou je tedy sáhnout po kvalitnějším a méně výrazném nábytku, který děti hned tak nezničí a zároveň z něj hned nevyrostou. Pokud se budete řídit minimalistickým stylem, dopřejete si dostatek prostoru pro různé změny a variace, které bude vaše dítě s přibývajícími léty vyžadovat. Časem se totiž dětský pokoj změní na teenagerský a vy si jen oddychnete, že už nemusíte nic předělávat. Dobře promyšlený dětský pokoj zkrátka vytvoří pro vaše děti úžasné prostředí, ve kterém se může hravě a bezpečně rozvíjet od malička až do dospělosti.


You must be logged in to post a comment Login