Rady a tipy

Nepodceňujte výběr kancelářské židle

Od   | 

U pracovní židle očekáváme, že bude mít možnost nastavení výšky sedu i opěradla a kolečkové podnoží. O ostatních funkcích zpravidla nepřemýšlíme. Přitom častokrát zvyšují komfort při práci a pečují o správnost sezení, takže jejich využitím nás nemusí bolet za krkem ani v oblasti bederní páteře.

„Dobrá kancelářská židle má splňovat předpoklady k dynamickému sezení. Každý strnulý sed po určité době působí nepříznivě, a proto je ideální taková židle, která umožňuje sklon opěradla i sedadla měnit,“ říká fyzioterapeutka Renáta Léblová. Tedy k základním prvkům, jakým je výšková nastavitelnost, bychom měli přidat i možnost nastavení sklonu opěrky i sedáku. U něho navíc očekáváme přední hranu zaoblenou, aby netlačila na nohy a nezpůsobovala jejich nedostatečné prokrvení.

Jak správně sedět

Obecně se doporučuje, aby kancelářská židle umožňovala opření zad po celé délce. Opěradlo by mělo být nastavitelné napevno i schopné pohybu v předozadním směru, výborná je i možnost nastavení hloubky opěradla. V oblasti páteře je vhodný zabudovaný nastavitelný bederní polštářek. Sedíme tak, aby monitor byl vzdálený od očí 40-75 cm. Součástí židle má být opěrka rukou, která umožňuje podepřít předloktí, a to tak, aby úhel v lokti byl 90 – 110 stupňů. Stejný úhel má být v kolenou. Výběr kancelářských židlí naleznete na www.hawaj.cz.

Každá kancelářská židle má mít možnost nastavení výšky sedu

Každá kancelářská židle má mít možnost nastavení výšky sedu

Něco navíc

Na trhu jsou také židle do kanceláře vybavené mechanizmem, který automaticky podle váhy uživatele upraví přítlačnou sílu opěrky. Tím je bederní oblast zaopatřena podle potřeb, výšku sedáku si pak snadno uživatel upraví pomocí klasické zvedací páky. Pohodlné sezení zajišťuje mimo jiné také měkký dosed. Ten zaručuje plynový píst, který je už standardem u většiny kancelářských židlí. Takzvaná synchromechanika umožňuje opřít se do opěrky aniž by se automaticky zvedl sedák, který by tlačil na nohy. Ty zůstanou proto v původní poloze, takže se neodkrvují a uživatel se cítí pohodlně. V posledních letech se rovněž doporučuje, aby sedák byl pohyblivý na všechny strany. Tak je totiž zajištěna pohyblivost pánve, ze které vychází pohyb celého těla.

I područky určují správnost sedu

I područky určují správnost sedu


You must be logged in to post a comment Login