Rady a tipy

Nepodceňte výběr vánočního stromečku: Dáte přednost řezané klasice, stromku v kontejneru nebo si ho půjčíte?

Od   | 

Je čas vyrazit s rodinou na nákup vánočního stromku. A jak vybrat ten pravý, který brzy neopadá, vypadá krásně na pohled a navíc domov provoní typickou vůní jehličnanu? S našimi tipy to bude hračka.

Nezapomeňte, že stromek můžete mít v kontejneru, nebo si ho půjčit a po svátcích vrátit. Zdroj: Pixabay

Přestože první stromečky se začínají prodávat již koncem listopadu, je ideální nechat nákup až na prosinec. Pokud však máte chladnou místnost, balkon, nebo terasu kam ho uskladnit, můžete stromek zakoupit v předstihu.

Které jsou nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů?

Jedle, smrk, či borovice?

Největší dilema nastává při výběru druhu stromečku. Mezi nejprodávanější se řadí jedličky, které nádherně voní, mají sytou barvu a bez opadání vydrží celé svátky. Smrčky jsou na pohled sice také pěkné a levnější než jedličky, nicméně jejich jehličí rychle opadává. Další možností je klasická borovička, která má tmavě zelenou barvu a dlouhé jehlice, které rostou ve svazku po dvou. Stejně jako jedle vydrží celé Vánoce bez opadání.

Stále je možnost si stromek půjčit. Stromek vám přivezou až domů a po svátcích si ho odvezou. Půjčovné přijde na několik set korun.

Nakupujte na správném místě

Důležité je nakupovat tam, kde jsou prodejci ochotni poradit s výběrem stromků. Dejte ale také na doporučení známých, kteří už vánoční stromeček doma mají. Prodavači vánočních stromků by měli být také ochotni rozbalit několik dalších stromků, pokud se vám již rozbalené nebudou líbit. Kmen stromečku si můžete nechat také na místě ofrézovat, nicméně ofrézovaný stromeček má sklon k dřívějšímu uschnutí a opadání.

Poznejte zdravý stromek

V první řadě je důležité si vybrat druh stromku a jeho tvar. Někdo z důvodu omezené dispozice prostoru v obývacím pokoji dává přednost menším nebo užším stromečkům. Někomu se líbí například řidší borovičky. Jiní naopak vybírají z mohutných a širokých stromků které jsou bohaté na větvičky.

Ať už si vyberete jakýkoli, je důležité vybrat zdravý stromeček. Ten by měl mít souměrně tvarované a zároveň pružné větve. Důležité je dbát také na barvu jehličí, které by nemělo být suché se zvláštní barvou. Pokud se stromkem lehce zatřepete, nemělo by rozhodně opadávat jehličí a zároveň by stromeček neměl produkovat moc pryskyřice. Proto si v každém případě nechte stromeček rozbalit a důkladně si ho prohlédněte.

Stromek by neměl mít suché jehličí a neměl by opadávat. Zdroj: Pixabay

Péče po příjezdu domů

Jakmile si domů stromek přivezete, nezapomínejte na jeho péči. Připravit bychom mu měli nádobu s vodou, ve které by měl zůstat stát až do Vánoc. Poté ho postavte na balkon, do garáže, nebo do jiné chladné místnosti, která by neměla být na jižní stranu.  Jakmile přijde čas na upevnění do stojanu, je nutné kmen stromečku seříznou. Díky tomu se dřevo oživí a dokáže vypít i půl litru vody denně. Umístěný by měl být co nejdále od topení. Během Vánoc mu rozhodně nezapomínejte dopřávat pravidelně vodu, ideálně je použít stojan, který umožní dolévání vody. Doplnit ji můžete i standardní květinovou výživu.

Stromek nechte co nejdéle venku. Zdroj: Pixabay

Vyzkoušejte stromeček v kontejneru

Žádnou novinkou není ani stromeček v kontejneru, který přes Vánoce ozdobí domov a po svátcích i zahradu, nebo balkon! Zakoupit se dají v zahradnictví, ale i u některých stánků s vánočními stromky. Důležité je přenést stromek z balkonu, či terasy do teplejší místnosti jako je například chodba zhruba dva týdny před Vánoci. Tam ho nechat alespoň tři dny a poté je možné stromek v kontejneru přenést na požadované místo. Po Vánocích stromek uskladněte v chladné místnosti kde nemrzne a kde je světlo. Jestliže takový prostor nemáte, uložte do půdy stromek i s kontejnerem a svrchní část zasypejte listím. Důležité je také stromeček zakrýt z východní i jižní strany. Během zimy strom zaléváme alespoň 2x za měsíc. Vše záleží na teplotě a srážkách. Pokud chcete využít jeden stromek v kontejneru na Vánoce vícekrát, použijte ho o svátcích maximálně dvakrát až třikrát.

Stromeček v kontejneru vám vydrží dlouho. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

Bezdotykové baterie se používají už i doma!


You must be logged in to post a comment Login