Kuchyně

Nepodceňte výběr dřezu a soustřeďte se na vlastnosti materiálu

Od   | 

Dřez patří stále mezi jednu z nejdůležitějších částí kuchyně i přesto, že dnes již většina domácností disponuje myčkou nádobí. Proto by i jeho výběr neměl být unáhlen a rozhodně byste neměli dávat přednost miniaturnímu provedení, do kterého se nevejde ani hrnec na odmytí. Ať už v kuchyni trávíte více či méně času, rozhodně byste měli dbát nejen na velikost, ale především na kvalitu dřezu a použitý materiál.

Víte, jak správně vybrat dřez? Zdroj: Franke

Barvu vnesete dřezem z tvrzeného kamene

Pokud kuchyni chcete dodat šmrnc pomocí barev, skvělým řešením je dřez z tvrzeného kamene, který se vyrábí z drcené žuly, akrylátového pojiva a určitého barviva. Přestože obecný postup výroby je známý, každý výrobce si kombinuje v různém množství svou vlastní směs pro výrobu dřezů. Výhodou tohoto materiálu je však odolnost vůči vysokým teplotám nebo nepříznivým výkyvům teplot. Ideálně se hodí do domácnosti s dětmi, protože je vysoce odolný vůči nechtěným škrábancům, neuvidíte na něm stopy kapek a povrch tvrzeného kamene je antibakteriální. Nevýhodou, se kterou však musíme počítat, je vyšší cena. 

Vyberte správný dřez do malé kuchyně

Keramika nezklame

Další možností jsou keramické dřezy, které už dávno nemusí být pouze lesklé a bílé. Výrobci počítají s různorodostí kuchyní, a proto na trhu koupíte širokou škálu barev a provedení jak v matné, tak lesklé úpravě, která je však stále nejpoužívanější. Výhodou keramických dřezů je především jejich pevnost, odolnost a nadčasový design. Rozhodně se nemusíte bát pádu nádobí, které by mohly jiné materiály rozbít. Dalším velkým plusem je jednoduchá údržba, odolnost vůči chemickým prostředkům, ale i stálobarevnost. Přestože keramický dřez hraje podstatnou roli ve venkovské kuchyni, v posledních letech se dostává do popředí i v moderně zařízených kuchyních. 

Baterii můžeme u některých dřezů ovládat na okraji, což je praktické pro děti. Zdroj: Hansgrohe

Na přední příčce se drží nerezové dřezy

Nerezové provedení patří stále k nejčastěji prodávaným dřezům. Oblíbené jsou především díky dostupné ceně, ale i svým vlastnostem. Nerezové dřezy jsou vysoce odolné vůči chemikáliím, ale netvoří se na nich ani koroze. Patří mezi bezúdržbový materiál, na kterém se nevytváří nechtěné bakterie a viry. Mezi další plusy patří dlouhá životnost, elegantní a moderní vzhled, ale i široký výběr tvarů a provedení, které výrobci nabízejí. Nerezové dřezy můžeme vybírat také podle povrchové úpravy. Jejich struktura může být matná, kartáčovaná nebo lesklá. 

Výsuvné spršky u kuchyňských baterií jsou velmi praktické. Zdroj: Hansgrohe

Provedení z pravého kamene vydrží všechno

Mezi nejkvalitnější, ale i nejdražší kousky patří dřezy z pravého kamene, které jsou nejčastěji vyráběny z žuly. Díky tvrdosti jsou tak odolné, že vydrží úplně všechno a jejich službu si můžete užívat opravdu dlouhá léta. Dřez z pravého kamene se skládá z několika částí, avšak není absolutně propustný. Někteří výrobci jednotlivé části kamene k sobě slepují, avšak kvalitnější provedení drží pospolu speciální zámek. Mínusem pravého kamene jsou nepraktické hranaté rohy, které jsou nově k dostání i v zaobleném provedení, ale především náchylnost k usazování vodního kamene. 

Pravý kámen má dlouhou životnost. Zdroj: Granit Holec

Materiálem to nekončí

Pokud máte jasno v materiálu, přijde na řadu také velikost, tvar a hloubka daného dřezu. Na trhu koupíte neuvěřitelné množství klasických dřezů, dvoudřezů nebo speciálních rohových provedení. Velikost dřezu, je nutné vybírat s ohledem na šířku spodní skříňky, na kterou budete dřez instalovat. 

Nezapomeňte na barevnou baterii

Hloubka dřezu je taktéž stěžejní, a to především kvůli praktičnosti. Přestože při výběru najdeme i hloubku cca 14 – 15 cm, za ideální a praktickou se považuje hloubka dřezu okolo 18 – 20 centimetry. Jedině tak bez problému umyjete hrnce, plechy, nebo větší lahve. Hloubku dřezu volte také s ohledem na vaši výšku, není nic nepříjemnějšího, než se při práci u dřezu ohýbat a hrbit.

Moderním tmavým kuchyním sluší barevné dřezy i baterie.  Zdroj: Grohe

Kuchyňská baterie dřez podtrhne

Výběr kuchyňské baterie je zcela na vás, nicméně by se měla hodit nejen ke stylu dřezu, ale i k celé kuchyňské sestavě. Tak jako dřezy můžeme i baterie vybírat v nejrůznějších barvách a provedení, dokonce se mohou stát dominantou celé kuchyně. Některé baterie disponují výsuvnou koncovkou, díky které můžeme vodu využít i vedle dřezu například do hrnce či jiné nádoby. Některé nadčasové, moderní kousky toho však umí mnohem víc. Nejenže dokážou s hospodyňkou komunikovat, ale umí dokonce rozeznat, jaký druh a velikost ovoce či zeleniny uživatel omývá a podle toho vyhodnotit množství a proud spuštěné vody. 

Některé kuchyňské baterie můžeme ovládat přímo na hlavici. Zdroj: Grohe

Fotogalerie:

 

Trendy jsou varné desky s integrovaným odsavačem par

 

 


You must be logged in to post a comment Login