Inspirace

Nepodceňte uchycení záclon a závěsů: Každý detail se počítá

Od   | 

Záclony a závěsy se opět vrací do našich domovů. Je to dáno hlavně tím, že výběr látek, vzorů a provedení je pestřejší než kdy dřív. Neslouží ale jen jako módní doplněk, který udělá bydlení útulnější. Přispívají k našemu soukromí, tlumí zvuky a rozptylují sluneční světlo. Jejich pověšení sice žádná věda není, vybrat správný závěsný systém ale výrazně pomůže k dokonalému výsledku.

Na začátku vezměte v úvahu celkový vzhled, kterého chcete dosáhnout. Promyslete odkud bude dekorace viset. Je to strop, nebo stěna? Z jakého materiálu jsou vyrobeny? Sádrokarton, cihla nebo beton? Dále byste už měli mít vybranou látku a způsob jejího zpracování. Nejčastěji to je pomocí řasící pásky, díky které můžeme látku vytvarovat do takzvaného tužkového řasení, v posledních letech se stále větší oblibě těší uchycení na vlnu. Využít můžete také kovová oka nebo nejrůznější našité látkové pásky. Takové řešení se využívá spíše v stylových interiérech.

Uchycení můžete skrýt za podhled. Zdroj: Atelier Orsei

Kovové, dřevěné nebo plastové tyče

Závěsné tyče se nejčastěji vyrábějí ze dřeva, kovu nebo dokonce z plastu a častokrát jsou opravdovou ozdobou. Tyč může mít pevnou délku nebo být teleskopická. Závěsy a záclony se přichycují pomocí ok či poutek a zavěšují se přímo na tyč. Při výběru si dávejte pozor na hmotnost závěsů a nosnost tyče. ‘Nezpaomeňte,ž e dlouhé tyče potřebují v určité délce opěru, která může zabraňovat při pojezdech zavěšené záclony.

  • Kovové tyče: ideální do moderních domácností. Je velmi důležité pečlivě vybírat a dát si pozor na kvalitu svrchního laku, jinak se velmi rychle odřou a jejich krása je ta tam. Čím kvalitnější lak, tím delší životnost celé tyče.
  • Dřevěné tyče: nejčastěji je lidé volí na chaty, chalupy nebo do venkovsky zařízených domácností. Vyrábí se z měkkého dřeva a poměrně rychle se opotřebí a často se prohýbají.
  • Plastové tyče: používají se velmi málo, obvykle jen do nějakých méně reprezentativních místností nebo tam, kde je velká vlhkost.

Konce tyčí můžeme vyšperkovat ozdobnými koncovkami. Nabízeny jsou různé druhy materiálů, provedení i tvaru. Vyberte si ty pravé, protože se stanou dominantou spolu se záclonou a závěsy.

Závěsy můžete uchytit pomocí kovových ok na tyč. Zdroj: Prestigious textiles

Podívejte se jak nařasit moderně i stylově závěsy

Oblíbené kolejnice

Záclony a závěsy s vyšší hmotností je lepší věšet na závěsné kolejnice, které se přivrtají do stropu. Systém může mít jednu až čtyři kolejnice, a tak bez problémů zavěsíte záclony i závěsy najednou. Některé kolejničky mají na sobě přidělaný systém, který přilne ke stropu a ukryje montážní mechanismus. Pokud nejde vrtat do stropu, je možné je připevnit na stěnu pomocí speciálních konzolek. Velkou předností kolejnic je to, že jdou ohýbat, a tak klidně pokryjí celé velké rohové okno nebo větší část stěny. Kolejnice lze zapustit do sádrokartonu nebo schovat za sádrový profil připevněný ke stropu. Po té je můžeme doplnit LED páskem a závěsy nasvítit. Kolejnice se nejčastěji ovládají mechanicky na řetízek, ale čím dál oblíbenější se stává ovládání motorové. 

Kolejnice lze uchytit do stropu. Zdroj: Atelier Orsei

Lankové systémy

Na lehké záclony je možné využít tzv. lankový systém. Jedná se o ocelové lanko, na které se záclony věší pomocí háčků či kolíčků. Dají se uchytit do stěny i stropu.

Lehké voály můžete upevnit na ocelová lanka. Zdroj: Missoni Home

Fotogalerie:

 

Na co závěsy pověsit?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login