Koupelny

Není čas ztrácet čas aneb tipy a triky pro rychlejší a snadnější úklid koupelny

Od   | 

Dokonale čistou koupelnu chce mít jistě každý z nás. Bohužel – právě koupelna patří k místům, které v domácnostech uklízíme nejméně rádi. Tolik času, kolik nám zabere vyčištění koupelnových baterií, toalety, spár, ale i zrcadel. Není divu, že jsme po jejím úklidu vždy bez energie. Naštěstí jsme pro vás připravili hned několik tipů na to, aby byl váš úklid koupelny nanejvýš efektivní, rychlý a snadný.

Do koupelny volte materiály, které se snadno udržují v čistotě. Zdroj: Palme

Postupujte shora dolů – nikdy ne naopak

Koupelnu vždy uklízejte shora dolů. Nikdy ne naopak. Určitě nechcete, aby vám nečistoty a prach padaly na podlahu, kterou jste teprve vytřeli. I proto začínejte od stropů a světel, kde vymetete pavučiny, následně utřete prach z polic. U koupelny je více než jinde možné dělat i více věcí najednou. Do toalety, pračky, ale i do odpadů můžete dát nalít čisticí prostředky. Sprchovou hlavici můžete namočit do roztoku – zatímco budete uklízet něco jiného, budou mít dostatek času na působení.

Některá keramická umyvadla mají speciální povrchovou úpravu, která usnadňuje údržbu. Zdroj: Geberit

Odstraňte vodní kámen

Nejen že vodní kámen kazí vzhled celé jinak dokonale čisté koupelny, ale navíc jde doslova o líheň bakterií a nečistot. Voda s obsahem železa a manganu pak na bateriích tvoří nehezké červené povlaky. Pokud nechcete, aby vás vodní kámen zaměstnal na celý den, čistěte jím postižená místa pravidelně. Nejlíp se čistí chemickým narušením (například kyselina citronová a octová), poté jej můžete odstranit houbičkou. U některých povrchů by však mohlo dojít k jejich poškození – typicky u nerezu nebo mramoru. Použít můžete i speciální přípravky, které budou účinné, ale povrch nepoškodí.

Sprchová zástěna s vodním kamenem nebude nikdy vypadat reprezentativně. Proto vybírejte skla s povrchovou úpravou, která usnadňuje údržbu. Zdroj: Ideal Standard

Věnujte pozornost spárám i zažloutlým obkladům

Spáry je třeba čistit mechanicky a pravidelně. Protože žádná koupelna nebude vypadat dobře, dokud budou její spáry ušpiněné. Na čištění používejte na ně určenou chemii (ne moc agresivní) a zubní kartáček. Pokud chcete čistit bez chemie, můžete vyzkoušet melaminovou nanohoubičku. Stejně jako spáry by měly být v kondici i obklady. Ty však mohou působením času i vlhkosti získat nažloutlý nádech. Tato žlutá místa však můžete odstranit roztokem 4 litrů vody a 4 centilitrů lihu. Přidejte i trochu soli. Tuto směs naneste na potřebná místa a nechejte působit alespoň 20 minut. Poté směs opláchněte.

Použijte bezdotykovou baterii

 

Jak vyčistit odpady

Vlasy, kůže, mýdlo, ale i jiné mastnoty jsou pravidelnou součástí našich odpadů. Jejich nečištění může vést nejen k zápachu, ale i k jejich ucpání. Proto se jim věnujte pravidelně. K pravidelnému čištění bude bohatě stačit, když rozpustíte v horké vodě tabletu do myčky a vylijete ji do odpadu. Jde o levné a rychlé řešení. V případě zanesených odpadů použijte silnější přípravek – zde si ale zkontrolujte, zda přípravek nepoškodí odpadové hadice či potrubí.

Sprchové žlábky TECE je možné integrovat do dlažby aniž by bylo nutné použít silikon

Volte sprchový žlab, který se snadno čistí. Zdroj: Tece

Toaletu i štětku čistěte pravidelně

K čemu vám bude navenek čistá toaleta, když uvnitř budou nevzhledné skvrny. I proto toaletě věnujte pravidelnou pozornost. Při čištění můžete používat kyselinu citronovou nebo ocet. Ty můžete nechat v toaletě působit klidně i přes noc. Pokud však používáte silnou chemii, nepřekračujte dobu, která je napsaná na obalu od výrobce. Nikdy pak nekombinujte kyselinu s chlornanem – jistě se nechcete přiotrávit. Na pravidelný úklid toalety vám však postačí přírodní kyseliny.

Lesk na zrcadle, ale i zástěně

Zrcadla, ale i zástěny sprchových koutů čistěte pravidelně od mýdlových a vodních nánosů. Používejte přípravky, které rozpustí mastnotu, poté aplikujte přípravek na vodní kámen. Vše nakonec opláchněte. Pokud chcete i leštit, použijte přípravky s alkoholem. Některé mají ve svém složení přísady, které chrání povrch před ulpíváním dalších nečistot. Pokud čistíte zrcadlo s rámem, prvně se věnujte rámu, poté sklu. Naopak by se vám nečistoty z rámu dostaly na už vyčištěné sklo.

V případě zrcadla s rámem čistěte jako první rám. Zdroj: Laufen

Vyčistěte také pračku

Pračka je součástí většiny českých koupelen. A i ona si zaslouží vaši pravidelnou péči. Proto ji očistěte nejen zvenku, ale věnujte dostatečnou pozornost také šuplíku nebo přihrádce na prací prášek. Pokud je v ní zatvrdlý prášek, opatrně jej odstraňte. Na čištění pračky uvnitř používejte pouze na to určené přípravky.

Fotogalerie:

 

Čaj a perlivá voda přímo z kohoutku


You must be logged in to post a comment Login