Inspirace

Nenechte kabely hyzdit domov a šikovně je schovejte

Od   | 

Uspořádat chaos vytvořený elektrickými kabely se zdá často nad lidské síly. Mnohdy vede každý kabel z jiné strany zařízení, a pokud máme více techniky na jednom místě, pak je vedeme i pod různými úhly. Všechny do nejbližší zásuvky, čímž zpravidla vytvoříme nevzhlednou spleť kabelů. Jak s ní zatočit, abychom se zároveň vyhnuli i neoblíbené zábavě, kterou je detektivní hledání správného konce?

Nejjednodušším způsobem je využití nejrůznějších spojek, svorek a vodicích lišt, kterými docílíme určité organizace, ale nedocílíme půvabného vzhledu. A když už jsme si dali práci s celkovým vzezřením domova, pak je škoda tento detail opominout. Nemyslíte?

Schovejte kabely do kabelky

Vyrobte si kabelku s otvory na bocích, která působí nápaditě a zároveň do ní můžete schovat i další drobnosti. Použít můžete plastový karton nebo flauš, které zakoupíte v mnoha barvách. Dozdobit ho můžete drobnými motivy květin či zvířátek. Pokud kabelku nechcete vyrábět, kupte si ji, nebo vyřaďte některou ze starších modelů, které už nevyužíváte. Tento tip ocení určitě řada dívek, pro chlapce můžete použít třeba pěkné barevné krabice z kartonu.

Zdroj: IKEA

Chtějte víc

Skrýš na kabely přiznejte. A chtějte od ní víc. Na této si můžete odložit nabíjený mobilní telefon. Alespoň ho nebudete opakovaně hledat, když bude mít stálé místo. Na pracovním stole se bude dobře vyjímat jakákoliv barva a vy budete mít snadný přístup nejen k nabíjenému telefonu, ale i nezbytným chytrým hodinkám, sluchátkům a dalšímu příslušenství. 

Kryt kabelů může sloužit i jako odkládací plocha pro telefon

Schovejte zásuvky

Jsou-li vaše zásuvky nevzhledné, nebo máte právě doma batole a jsou pro něj nebezpečné, můžete zvolit speciální kryt, který navíc příjemně oživí vzhled domova. Vhodný je v interiérech v tlumených barvách. Díky rozměru můžete za kryt schovat nejen klasickou prodlužovačku, ale i zásuvku, případně mít rozdvojku přímo v zásuvce. Kryt není třeba nijak připevňovat ke stěně, jen jej přisunete na správné místo.

Zdroj: Trendhunter

Vyrobte si vlastní odpočívárnu

S malou dávkou zručnosti můžete vyrobit textilní odpočívárnu pro prodlužovačku, která skryje nevzhledné propojení s dalšími kabely. Použijte jakékoliv háčky či třeba držáky na záclony pro uchycení na zeď či stranu stolu. Přidejte třeba i obyčejnou utěrku, zbytek látky, ustřihněte manželovi nohavici u starých džín či zkraťte svou sukni. Příliš elastické a pružné materiály nejsou moc vhodné, budou se časem prověšovat. Do textilu zapracujte kovová oka nebo jednoduše přišijete poutka jako k nákupní tašce.

Maskujte

Schovejte rozdvojku a napojení kabelů třeba za klasický šanon nebo desky silnější knihy, kterou už nepotřebujete. Kancelářský šanon s rozevíracími oky uvnitř může podržet kabely uvnitř. Jednoduše ho necháte položený na stole či na polici a můžete ostatní ohromovat množstvím práce, které stíháte. Velice hezkou alternativou jsou desky mnohastránkového románu či encyklopedie. Vyndáte-li stránky, poslouží stejně jako šanon. Kabely můžete připevnit oboustrannou lepicí páskou či na suchý zip, který do desek vlepíte. Na takto upravenou knihu můžete položit další, které opravdu čtete, a vězte, že kabelů vedoucí do té spodní si nikdo nevšimne. Obě varianty mohou sloužit jako maskování i pro menší přístroje, jako například router pro wifi.

Za plotem

Pokud vedete kabely podél zdi, pravděpodobně použijete klasickou plastovou lištu pro jejich vedení, takovou tu, kterou používají běžně elektrikáři. Co ale zkusit plůtek? Podél stěny, za kterým kabely povedete třeba přes půlku místnosti, bude vypadat hezky a jednoduše. Navíc se ke kabelům kdykoliv snadno dostanete a můžete je převést třeba na druhou stranu stěny. Kabely kdykoliv z plotu vyvedete k přístroji.

Korálky nebo provázky?

Udělejte z kabelů dekoraci. Třeba tak, že na něj navléknete dřevěné korálky. V takovém případě budete potřebovat možná pomoc šikovného manžela, který sundá koncovku z jedné strany kabelu, aby bylo možné korálky navléci. Ale výsledek bude působit hravě. Veselého řešení dosáhnete i bez elektrikáře. Stačí, když omotáte kabel barevnou látkou, lněným provazem nebo polepíte proužky různobarevných samolepicích pásek v odstínu interiéru či jeho doplňků.

Využijte samotný kabel

Pokud si na to troufnete, můžete kabely použít jako dekoraci. Nemusíte je schovávat. Zkuste z nich na stěnu vytvořit reliéf města, srdce nebo oblíbeného předmětu. Nejprve si obrys na stěnu nakreslete tužkou nebo křídou, která půjde smýt. Potom do všech zlomových bodů připevněte úchyty pro vedení kabelů, které koupíte v hobby marketu. Kabel veďte připravenými oky a už se před vámi silueta rýsuje…

Box, do kterého uvidíte

Tento jednoduchý obdélníkový box s víkem je určen nejen pro vedení kabelů, ale schová i velkou rozdvojku nebo rozšestku. Víko lze jednoduše sundat a můžete tak zapnout či vypnout celý napojený okruh a vzhledem k tomu, že je víko průhledné, snadno zkontrolujete, zda je zásuvka zapojena či nikoliv. Box pak můžete nechat ležet u stěny na podlaze, položit na stůl či připevnit ke zdi nebo skříňce. Pro zpestření jej můžete přetřít barvou v odstínu zdi či podlahy nebo v dětském pokoji pomalovat veselými motivy. Vhodným řešením je i ozdoba samolepkami.

Zdroj: Curver

Kabely přiznejte, ale s hravostí

Pořiďte si nápaditou, veselou i hravou prodlužovačku. Takovou, kterou nebudete chtít schovat. Tyto kabely jsou k dostání v mnoha barevných odstínech, které mohou ladit či oživit prostor. Ideální jsou ty, které se přizpůsobí každé koncovce, takže nebudete muset bojovat s místem a skládat kabely podle koncovek, ale podle potřeby.

Zdroj: Quirky

Fotogalerie:

Pořiďte si správný prodlužovací kabel


You must be logged in to post a comment Login