Rady a tipy

Několik ověřených tipů, jak přežít stěhování

Od   | 

Stěhování je pro mnohé z nás rozporuplným zážitkem, což znamená, že se na jednu stranu těšíme na změnu a novotu, a na stranu druhou se nám do toho nechce, protože to přece jen znamená spoustu práce. Připomeňme si proto pár základních rad a tipů, jak stěhování přežít.

Bez čeho se neobejdete

Krabice, bedny a pak zase krabice. Tak to u vás bude před stěhováním (při něm i chvíli po něm) určitě vypadat. Tudíž si nezapomeňte udělat pořádnou zásobu. Krabice můžete zakoupit nové v obchodech nebo si i nějaké vypůjčit, například v knihkupectví nebo v supermarketu, odtud se budou hodit hlavně ty od banánů. Dokonce existují i speciální stěhovací krabice, z nichž jsou některé opatřené tyčí na zavěšení oblečení, pořídit se dají na internetu. A vedle nešlápnete ani se zelinářskými přepravkami, které jsou pevnější a více udrží. Dále si obstarejte pytle, ty hlavně na oblečení, velkou službu vám udělají i vakuové, kterými lehce zmenšíte objem věcí. Také se vám budou hodit papíry a noviny, popisovače, spousta izolepy, folie – hlavně strečová a bublinková.

Každou krabici pečlivě popište ze strany, abyste měli možnost přečíst, co v ní je, i když budou poskládané na sobě.

Jak správně plnit

S krabicemi se vyplatí plýtvat, protože není nic horšího, než když jsou těžké, že je nikdo neunese, a ještě se nám protrhne dno. Proto je naplňme tak, aby byly snadno přemístitelné jedním člověkem. Dno můžeme zajistit zpevněním celé krabice strečovou folií. Co se týká samotného balení, nejdříve dejte přednost věcem typu nádobí, knihy, keramika, doplňky a podobně. Křehké věci nejdříve zabalte jednotlivě do novin nebo bublinkové folie, a poté s nimi vyplňte krabici, kterou náležitě označte. Správně zabalené křehké věci by po zatřesení s krabicí neměly cinkat. Knihy vyskládejte do pevných přepravek nebo beden a nábytek rozmontujte, součástky oddělte do pytlíku a přilepte k příslušnému nábytku, řádně zabalenému do folie.

Psi vycítí, že se něco děje, a nebudou chtít odejít. Kočkám krabice poskytnou prostor pro zábavu.

Rozmyslete se a rozlišujte

Přemýšlejte prakticky, bude se vám vše, co jste za poslední roky nashromáždili, ještě hodit? A možná se vám to ani do nového obydlí nevejde. Tak rozhodněte, čeho se zbavíte a vybrané kousky prodejte nebo darujte. Dále si nezapomínejte vše pečlivě popsat nebo jinak označit. Posloužit vám mohou, kromě barevných popisovačů nebo štítků, i barevné krabice. Zejména nemíchejte dohromady věci z jednotlivých místností, protože se jich poté jen těžko dohledáte.

Na stěhování si vezměte pár dní volna, ať proběhne efektivně

Nezapomeňte na …

  • Případné včasné vyhledání, prověření a oslovení stěhovací firmy. Hlavně víkendy na konci měsíce bývají obsazené.
  • Upozornění sousedů, že v den stěhování bude zvýšená hladina hluku a případně přetížený výtah.
  • Zprostředkování možného volného přístupu auta, co nejblíže dveřím.
  • Zabezpečit odvoz nepotřebných věcí na sběrný dvůr.
  • Nahlášení změny adresy vašeho nového bydliště.

 


You must be logged in to post a comment Login