Zahrada

Je nejvyšší čas zazimovat zahradu: Víme, na co byste neměli zapomenout

Od   | 

Zazimování zahrady je velmi důležité, protože jedině tak se nám na jaře a během celého dalšího roku opravdu odvděčí. Důležité je věnovat pozornost trávníku, dřevinám, skalce, cibulovinám nebo závlahovým systémům. Zima už opravdu klepe na dveře a je jen otázkou času, kdy dorazí první silné mrazy a sníh. Do práce se proto dejte co nejdřív. 

Zimu zazimujte ještě před prvním sněhem. Zdroj: Pixabay

Trávník

Před nástupem zimy trávník posekejte na zhruba 3-6 cm, shrabejte listí a odstraňte kůru a větvičky. Pokud je to potřeba, vrhněte se i na vertikutaci, pomocí které odstraníte travní drny. Nakonec nezapomeňte přihnojit trávník přípravkem obsahující vyšší procento draslíku a trávník pokropit vodou.

Posekejte trávu. Zdroj: Mountfield

Dřeviny

Také dřeviny potřebují určitou péči před zimou, hlavně ty choulostivější, jako je legerstroemie nebo hortenzie, které potřebují na zimu zabalit. Keře, které kvetou na jaře jako je kalina, kdoulovec nebo zlatý déšť před zimou zkraťte. Naopak v létě kvetoucí keře – například mochnu, ibišek nebo tavolník zkraťte až na jaře. U všech keřů zahrňte kořeny zeminou a poté chvojím.

Některé druhy keřů se zastříhávají před zimou, některé až na jaře. Zdroj: Pixabay

Cibuloviny

Zaměřte se také na cibuloviny. Ty, které jsou citlivé (mečíky nebo jiřiny) už musí být rozhodně venku. Takové druhy cibulovin, které kvetou na jaře, bychom do záhonu měli nejpozději zasadit právě v tuto dobu.

Máte poslední možnost zasadit cibuloviny kvetoucí na jaře. Zdroj: Pixabay

VIDEOKALENDÁŘ NA LISTOPAD ANEBO CO JEŠTĚ TEĎ MUSÍTE UDĚLAT NA ZAHRADĚ NAJDETE ZDE

Skalka

Pozornost si zaslouží také skalka, u které je v první řadě důležité odstranit spadané listí a ze záhonů odstranit nechtěný plevel. Poté se dáme do prokypření půdy a zalijeme nově vysazené rostliny. Nakonec skalku překryjte smrkovými větvemi, které rostliny a květiny ochrání před mrazem a silným, studeným větrem.

Ze skalky odstraňte listí a větvičky. Zdroj: Pixabay

Závlahový systém

Od automatické závlahy nejprve odpojte vodu a zbytek systému zbavte zbylé vody. U závlahy, která je nad zemí odmontujte hadice a postřikovače a přes zimu uschovejte na suchém místě. Důležité je zazimovat technologii také u jezírek, biotopů a bazénu. Ti, kteří mají na zahradě nezámrzné ventily, mají po starostech.

 Pořiďte si nezámrzný ventil, můžete vodu používat na zahradě i v zimě

Fotogalerie:

Jak si usnadnit přípravu dřeva na zimu?


You must be logged in to post a comment Login