Inspirace

Nejvyšší čas na vánoční výzdobu oken a dveří. Skvělé tipy, které pohladí po duši každého kolemjdoucího.

Od   | 

Ještě dříve, než mě kalendář upozorní, že se blíží Vánoce, rozbliká se světly všech myslitelných barev dům sousedů, letos už v polovině listopadu. Výzdoba jako z americké komedie Vánoční prázdniny, které doma přezdíváme Vegas, jim vydrží až do poloviny února. Inu, proti gustu… Výzdoba, někdy i lehce kýčovitá, k Vánocům patří, ale jde to i jinak. 

Většina z nás začíná zdobit byt s prvním adventem. Naprostým základem je věnec, ten adventní patří na stůl, větší na dveře. Někdo dává menší věnce i do oken, tam je ale v poslední době věnce v oknech moc často nevidíme.

Na dveře patří

Věnec, který zavěsíte na vstupní dveře, by měl být větší než ten, který postavíte na stůl nebo zavěsíte do okna. Ti méně šikovní nebo více zaměstnají si ho mohou koupit, ale je fajn zapojit rodinu, zejména potomky, kteří se v době vánočních příprav často nudí, a vyrobit si vlastní. Není to složité, fantazii se meze nekladou, navíc vlastnoručně vyrobený věnec dvojnásobně potěší. Svazujících pravidel je opravdu minimum.

Většina z nás dává přednost věnci, jehož základ tvoří jehličí a větvičky z jehličnatých stromů. Bude-li z borovice nebo jedle, bude i krásně vonět. Krásnou vůni vytvoří i snítky skořice nebo badyánu. Ozdobit jej můžete jmelím, vřesem, sušeným ovocem, barevnými bobulemi, ať už živými nebo umělými, v módě jsou opět i slaměné ozdoby.Věnec zavěste na mašli. Abyste si neničili vchodové dveře, kupte si v hobby marketu speciální háčky, které se zaháknou za okraj dveří a nezničí je. Nemusíte nikam nic přibíjet ani vrtat. 

Nestárnoucí girlandy

Komu věnec nestačí, může si dveře ozdobit girlandami nebo šlahouny břečťanu. Girlandy si stejně jako věnce můžete buď koupit hotové, nebo si je vyrobit sami. Mohou být přírodní s větvičkami, nebo umělé z papíru, umělých květin, korálků i ozdob. Krásná girlanda je z dřevěných korálků, ale i šišek, které pomocí drátku navlečete na provázek nebo silonovou nit.

Do oken věnce, folie i řetězy

Stále populární jsou světelné řetězy. V obchodech je dnes obrovská nabídka barev i tvarů. Okno rozzáříte např. svíticími krápníky či sítěmi. Oblíbené jsou světelné záclony či světelný padající sníh, který vytváří iluzi sněžení. Další nestárnoucí variantou jsou nalepovací folie. Jejich výhodou je, že během chviličky vytvoříte dokonalou vánoční atmosféru. Kdo je výtvarně nadaný, může si na okno namalovat vlastní výzdobu barvami na sklo.

Moc hezky vypadá kombinace světelného řetězu a ozdob z domácí dílny. Na okna můžete nalepit větvičky, papírové ozdoby apod. Ideální je, když ozdoby vyrobíte společně s dětmi. Například takové látkové hvězdičky zvládne i průměrně zručný rodič. Z čtvrtky vyrobte šablonu hvězdičky libovolné velikosti, kterou pak přeneste na dvojitou látku a obstřihněte. Látku po stranách z rubu sešijte buď ručně, nebo na stroji, ale jednu stranu nechejte volnou. Tou látku otočte na líc, vnitřek naplňte vatou a sešijte. Tím je ozdoba hotová. Hvězdiček můžete vyrobit víc, pak je pomocí silonové nitě a tavné pistole přidělejte ke klacíku a světelným řetězem okno ozdobte. Je to ozdoba, jejíž výroba vás bude bavit a skoro nic nestojí. Stejným způsobem lze vyrobit sněhové vločky nebo libovolný vánoční motiv.

Na co dát pozor

Při výběru světelných řetězů pro venkovní použití si vždy přečtěte, jakým stupněm ochrany proti stříkající vodě je výrobek opatřen. Platí, že čím vyšší číslo IP, tím větší je ochrana krytí. Ta by měla v případě venkovního použití dosahovat alespoň čísla 43. Pozor dávejte i na to, v jakých podmínkách venkovní osvětlení skladujete během roku. Řetěz během Vánoc pravidelně kontrolujte, nenechávejte v zapnutém prasklé žárovky, protože riskujete, že se řetěz bude dále přehřívat a může dojít k požáru. Při výměně prasklých žárovek ho vypojte ze zásuvky. Žárovky pokud možno nevyměňujte venku.

Fotogalerie:

Vánoční dekorace si můžete udělat i doma:


You must be logged in to post a comment Login