Architektura a design

Nejnovější trend dveřního kování? Tmavé barvy a oblé minimalistické tvary

Od   | 

Jedním z méně nápadných prvků při zařizování interiéru je pravděpodobně volba dveřního a okenního kování. Pravda – volba barvy sedačky nebo design osvětlení je jistě v prvním plánu, skutečně dobře zařízený dům nebo byt ale poznáte podle souladu všech prvků. A nenechte se zmýlit, správnou volbou dveřního kování můžeme podtrhnout design celé domácnosti, navíc kliky bereme do ruky několikrát denně, kvalita, tvar a povrch jsou tedy v případě dveřního kování skutečně důležité.

Jaké kliky ale vybrat, pokud nás zajímají aktuální trendy?

„Plastové kliky prošly klinickou smrtí již před lety, nyní vidíme odklon i od puristických hranatých tvarů“, říká Kristina Boda, ředitelka firmy Cobra, největšího českého distributora dveřních kování. „Jasným trendem jsou nadčasově minimalistické oblé tvary vhodné zejména do moderních interiérů.“ Dnešní doba klade důraz na funkčnost – jednoduchost a přímé linky se promítají nejen do architektury, ale i do designu interiérů. Nové modely dveřních kování nejsou tak zdobné, jako kliky rustikální, je ale zřejmé, že dnešní kliky jsou více funkční, uživatelský příjemnější a hlavně – hodí se do dnešních domácností.  „Víte, co je skvělé? Když při zařizování bytu sladíte druh dveřního kování s okenním, případně i s barvou kovových součástí bytu, třeba částí lustrů. Podle toho vždycky poznáte, že majitel bytu nebo bytový designér postupovali s rozmyslem“, dodává Kristina Boda.

Na co si při výběru dát pozor?

Při výběru dveřního kování se však nesmíme nechat pouze okouzlit designem, do rozhodování musíme zapojit i rozum. Důvod je zřejmý – ergonomie kliky. „Při výběru buďte nároční na ergonomii kliky – příjemný povrch, minimum ostrých hran. Úchop kliky se nedá nijak ošálit, nepříjemný pocit ostrých hran nebo nekvalitních materiálů se nedá nijak ospravedlnit nebo vysvětlit. Dotyk s klikou je fyzický, dveře otevíráme během dne mockrát“, říká Kristina Boda z Cobry. „Pokud je klika příliš malá nebo nekvalitní, jistě si to uvědomíte. Zkuste si třeba vzpomenout na plastové kliky k panelákovým dveřím z osmdesátých let – ostré hrany, špatně odstraněné přetoky ve spoji. Vzpomínáte?“ Jedny z nejkrásnějších českých dveřních kování vytvořil pro společnost Cobra renomovaný designer Petr Novague. Jak podle něj vypadá zákazník, který zařizuje svůj byt do takového detailu? „Je to člověk, kterému není lhostejné, čím je doma obklopen. Nesoustředí se na velká gesta, umí ocenit krásu v detailu“, říká Novague. „Celá série klik Cobra Q má záměrně odlišné modely – jedna je ergonomicky velmi odvážná, definuje nový typ úchopu, jiná je jednoduchá, nadčasová. Všechny ale plní výjimečné nároky na eleganci, solidnost a poctivost“.

 

Kvalitní dveřní kování oblých tvarů i v černé barvě má ve své nabídce největší český dodavatel klik – COBRA.

 

 

Všechny výrobky je možné nalézt na stránkách www.matekliku.cz.

 

 


You must be logged in to post a comment Login