Ložnice

Nejlepší nápady do malé ložnice. Jak ji chytře zařídit?

Od   | 

Máte malou ložnici a chcete ji co nejlépe využít? Připravili jsme pro vás pár nápadů od praktických úložných řešení až po chytré používání nábytku, díky čemuž získáte multifunkční a příjemnou místnost.

K maximalizaci potenciálu malé ložnice musíte pečlivě plánovat a není na škodu ani trocha inspirace. Než se pustíte do práce, podívejte se na naše nápady, jak si vytvořit malý odpočinkový ráj.

Úložný prostor kolem postele

Nebojte se využít prostor kolem postele. Zdroj: Burst

Šatní skříně na míru jsou nejlepším způsobem, jak vytěžit maximum z úložného prostoru ložnice. Když je postavíte po obou stranách postele, vytvoří jakýsi rám, který zabere jen jednu zeď. Zbývající stěny pak zůstávají volné a nejsou u nich žádné překážky, které by zabíraly cenné místo. Místo toho můžete volné stěny použít na vystavení oblíbených obrazů, zrcadel, vytvořit další prostor nad postelí a dát na ně police. 

Povrch za postelí

Pomocí reflexních ploch můžete vytvořit optickou iluzi pokračujícího prostoru. Kolikrát jste vešli někam do baru nebo jinam a měli pocit, že je prostor velmi velký až do chvíle, než jste zjistili, že jde jen o chytré použití zrcadel. Využijte takovou funkci i u vás doma. Zrcadlové skříně, reflexní obložení stěn, vhodně využitá světla a zrcadlové noční stolky se používají v kompaktní ložnici, aby místnost vypadala větší, než je. Nemusíte samozřejmě používat úplně všechno najednou. Stejný princip funguje i s použitím jen jednoho z těchto prvků. Přemýšlejte o tom, kam můžete nejlépe umístit reflexní povrchy při navrhování vaší malé ložnice.

Dopřejte si řádné zatemnění

Výklenky a nevyužité rohy

Pokoje mají často nejrůznější nevyužité výklenky a rohy, které se opomíjejí. Přitom to může být velmi chytré úložné řešení. Je to perfektní místo pro otevřené police, kam můžete uložit knihy a věci, které chcete mít vystavené. Některá taková místa jsou natolik prostorná, že se vám tam vejde i menší komoda či skříň.

Skříňky na zdi

Využijte rozumně prostor na zdi a nebojte se skříňky zavěsit. Zdroj: Pixabay

Zavěšením úložné jednotky na zeď, například místo nočního stolku, získáte okamžitě místo. Zkuste na stěnu přidělat noční nebo toaletní stolek, ideálně skládací. Získáte tak místo, kde si můžete kdykoliv sednout a nalíčit se nebo si vypít svou kávu.

Skříň s posuvnými dveřmi

Podle dispozic pokoje můžete umístit skříň na míru do výklenku, rohu, šikminy, nebo kolem vchodu do pokoje. Inspirujte se ve fotogalerii skříní na míru do malých ložnic.

Posuvné dveře jsou do malého prostoru ideální, místnost opticky zvětší i zrcadlo. Zdroj: Pixabay

Rozkládací pohovka místo postele

V opravdu malé místnosti můžete místo tradiční postele zkusit rozkládací pohovku. Vhodná je i nástěnná postel. Ta je pohodlnější než pohovka a lze ji sklopit, že vypadá jako skříň. Tím se uvolní cenný podlahový prostor. Pokud se pro něco takového rozhodnete, pořiďte zbytek nábytku lehký, aby bylo možné jej snadno přemístit. Pokud je strop dostatečně vysoký, můžete zkusit třeba mezipatro se spací částí a pod ním police nebo šatní skříň.

Police ve výšce

V každém malém prostoru je klíčem k úspěšně vytvořené kompaktní ložnice adekvátní úložný prostor ve funkčním uspořádání. Často lze v malém pokoji využít snadněji pár větších kusů nábytku pro méně přeplněný vzhled a vhodně je doplnit plovoucími policemi. Pokud to rozpočet dovolí, nechte si police vytvořit na míru nad postel. Získáte efektivní vzhled, místo na uložení věcí a nepřijdete o prostor.

Využijte prostor nad postelí k umístění polic. Zdroj: Ikea

Tapety a umělecká díla

Nebojte se použít nápadné tapety a poutavá umělecká díla. Klidně proměňte jednu zeď ve výraznou část ložnice. Nebojte se i něčeho výraznějšího. K takovému dekoru je ale vhodnější pořídit bílé ložní prádlo a nábytek z jednobarevného dřeva. K oživení stačí výrazná stěna, nic dalšího nepotřebujete.

Prostor za postelí vhodný pro úložný nábytek

Nemáte-li dostatek místa, dejte pryč klasické čelo postele a udělejte si místo něj úložný prostor, kam umístíte drobnější věci. To znamená, že nepotřebujete ani noční stolky, protože získáte místo pro uložení svých knih, časopisů, sklenice s vodou a dalších drobností, které nezbytně potřebujete. Ani světlo nepřijde zkrátka. Nainstalujte nástěnné lampy na zeď.

Pro ukládání využijte prostor za postelí. Zdroj: Iveta Kopicová

Barvy pro malou ložnici

Nevzdávejte se v malé ložnici barev. Zdroj: Pixabay

Obecně lez říct, že bílé a neutrální barvy se do malých ložnic hodí nejlépe. Vytvořte ideální prostor s krémovými stěnami, bledě čalouněným čelem postele a luxusním bělavým saténovým přehozem. Po většinu místnosti se jinak držte neutrálních odstínů, aby si předměty navzájem nekonkurovaly. Aby ovšem nepůsobila ložnice příliš studeně, přidejte i teplejší tóny. V malé místnosti je vhodné používat jen jeden motiv. Používejte jej ve dvou nebo třech formách (obrazy, doplňky a bytový textil) a v různých velikostech. Výsledkem bude pěkný a vyzdobený prostor, který nevypadá nepořádně. Navíc takové prvky můžete kdykoliv vyměnit za jiné, když vás omrzí.

Nábytek podle formy a funkce

Většina interiérů trpí úzkými místy, proto vždy přemýšlejte nad tím, jak každé volné místečko náležitě využít. Může malá ložnice mít v předsíni šatní skříně, abyste získali více prostoru? Existují také různě upravené postele s úložnými prostory nebo místem pro uložení krabic a vakuových pytlů.

Nezapomeňte na nevšední svítidla

Rada na závěr

Nejdůležitější je minimalizace nepořádku, protože pak každá místnost vypadá menší. Ložnice bez hromady ledabyle poházených věcí je zároveň i klíčem k dobrému spánku. Také se pokuste minimalizovat množství nábytku. Naštěstí existuje mnoho multifunkčních řešení. Nezapomínejte na úložný potenciál pod postelí, kde jsou věci pěkně z dohledu. Cílem je nezastavět podlahu nábytkem, tím vytvoříte dojem prostoru. Protože v této místnosti spíte a odpočíváte, ujistěte se, že na vás působí uklidňujícím dojmem. To je vždy nejdůležitější faktor v uspořádání ložnice.

Kromě světlých barev použijte i jednotný materiál. Místnost tak opticky zvětšíte.

Kromě světlých barev použijte i jednotný materiál. Místnost tak opticky zvětšíte. Zdroj: Unsplash

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login