Návštěvy veletrhů

VIDEO: Nejkrásnější lampy z Light and Building, které rozhodně potřebujete!

Od   | 

Ve Frankfurtu nad Mohanem ještě stále probíhá mezinárodní veletrh osvětlení Light and Building, ale my vám z něj už teď přinášíme první ochutnávku toho nejlepšího, co jsme tam našli.

 

Prolicht preferuje skrytá svítidla, což umožňují stále lepší zdroje světla. Výsledkem je jednoduchý interiér.

Prolicht preferuje skrytá svítidla, což umožňují stále lepší zdroje světla. Výsledkem je jednoduchý interiér.

Trendem je ovládat intenzitu a barvu světla pomocí mobilních aplikací.

Jednou za dva roky se tu scházejí přední výrobci osvětlení, aby představili to nejlepší ze své práce, a určili tak trendy na následující období. Říká se, že v jednoduchosti je krása, a to tu bylo vidět na každém kroku. Jednoznačně vedou subtilní tvary a maxi velikosti. Díky zdrojům osvětlení, které jsou malé a mají nízkou konstrukční výšku, se daří vyrobit svítidla, jejichž stínítka jsou jen několik milimetrů tenká. Výsledkem jsou nádherné, tvarem velmi jednoduché lampy, které kromě své prvotní funkce, tedy svítit, jsou doslova uměleckým artefaktem interiéru. Další možností, kterou LED umožnily, je vyrobit svítidlo tvarem připomínající trubku, kterou pak designéři proměnili v geometrické tvary. Výsledek? Nádherný světelný objekt, okolo kterého nejde projít bez povšimnutí. Nebudeme si nic nalhávat, všechna tato svítidla zaujmou a pořídí si je ti, kteří preferují minimalistický interiér, ale co ti ostatní?

Milovníci vintage, industry i retro – nebojte se. Přijdete si také na své!

Kromě těchto moderních svítidel byly k vidění i nové kolekce vhodné do industriálních, retro nebo vintage interiérů. Jako by už mnoho z vás omrzela jednoduchost a nebarevnost. Právě pro ty jsou kolekce svítidel, u nichž je vidět zdroj světla. Stínítko bývá vyrobeno z kovových sítí, mřížek nebo skla a světlo zajišťují dekorativní žárovky. Ty se používají také samostatně pouze v barevných objímkách s dlouhým kabelem, což je jedna z možností, jak vnést pomocí svítidla do interiéru barvu. Nechybí kolekce napodobující styl z šedesátých let minulého století. Hodně energie vynaložili výrobci také na kolekce vhodné do romantických nebo venkovských interiérů. Nechybí lampy se stínítky připomínajícími tradiční předměty (lavor, žlab, necka ad.), kterým odpovídá samozřejmě i materiálové provedení (plech, dřevo) a náležitá povrchová úprava. Oblíbené je kartáčování, které nátěr nebo materiál oprýská.

Místo jedné lampy použijte nad jídelní stůl svítidel víc. 

Nová vintage kolekce firmy Eglo zaujme rozmanitými tvary i povrchovými úpravami.

Čím budeme svítit v budoucnosti?

A kam se ubírají světelné zdroje? LED dobily trh a používají se v nejrůznějších podobách v takřka všech světelných tělesech. Přestože je jejich svítivost dostatečná, výrobci se snaží o její zdokonalení a kromě toho i zlepšení barvy. Od studené bílé se přechází k teplému odstínu, který je velmi příjemný v interiérech. Trendem je ovládat barvu světla, a to i odstín bílé (studená-teplá), a také jeho intenzitu. Kromě ovládacích systémů nebo vypínačů se v současné době zdroj světla ovládá pomocí dálkového ovladače nebo mobilních aplikací. Výhodou pro spotřebitele je, že tato technologie je finančně dostupná široké veřejnosti. Zatímco systémy stojí kolem několika desítek tisíc korun, LED žárovka s možností změny intenzity a úpravy barvy světla se pohybuje v řádu několika set korun. Aplikaci si stáhnete zdarma. A co nás čeká v budoucnu? Odborníci se shodují, že vývoj LED technologie ještě poroste a až nás LED přestanou bavit, přijdou s největší pravděpodobností na řadu OLed. Ostatně to už před víc jak deseti lety předvídal designer nejzajímavějších svítidel na světe Ingo Maurer.

Dekorativní žárovky patří k hitům posledních let. Velkou nabídku najdete například u firmy Aulix.

Technologie OLED dovoluje vytvarovat světelný zdroj. Hranice vzhledu světla se tak znovu posouvají.

Technologie OLED dovoluje vytvarovat světelný zdroj. Hranice vzhledu světla se tak znovu posouvají.

Fotogalerie:

Foto: Artemide, Luceplan, Prolicht, Aulix, Eglo a archiv, Kamera: Martin Sláma


You must be logged in to post a comment Login