Zahrada

Jak co nejdéle udržet kupované chryzantémy krásné a naživu

Od   | 

Vídáme je teď všude. Obří koule, obalené květy, Chrysanthemum multiflora, už dávno nejsou symbolem pouze hřbitovů. Jsou tak nádherné, že si je vždy koupíme, ale nikdy moc dlouho nevydrží, natož pak přes zimu.  

Zimovat potřebují chrysantémy na bezmrazém světlém místě. Někdy se to ale podaří i venku, když jsou dobře zakryté a není dvacet pod nulou.

Listopadky, zvláště ty drobnokvěté, jsou poměrně choulostivé a obrovskou, „vyhnojenou“ násadou květů bývají vyčerpané. Proto pokusy o jejich přezimování často končí nezdarem. Někteří odborníci vám dokonce řeknou, že multiflory zkrátka nepřezimují. Ale možné to rozhodně je, máme to vyzkoušené. Zkuste dodržet následujících několik pravidel a dát rostlině šanci.

Chráněné místo od počátku

Po nákupu, když mají dělat radost, jim vyberte místo na terase či balkoně tak, aby bylo chráněné před velkými vichry, deštěm a jinou silnou nepřízní počasí. Zalévejte opatrně ke kořenům. Nic nezkazíte přidáním podzimního hnojiva, prodloužíte jim kvetení.

Nenechte rostlinu vyčerpat se

Odkvetlé květy zastřihujte a nenechte rostlinu zcela vyčerpat – velké shluky poupat prostřihejte. Chcete-li rostlinu uchovat přes zimu, neužijete si bohužel její krásy zcela naplno, odkvetlá a zavadlá rostlina už nemá na zimování elán.

Koupíme je jako neodolatelné barevné „koule“.  A s trochou péče mohou přežít i zimu

Pokud máte k dispozici světlé, velmi chladné, ale bezmrazé místo, máte zpola vyhráno. Rostlinu zkraťte a odneste na stanoviště. V zimě zalévejte jen symbolicky, tak, aby zcela nevyschla. Na jaře by měla po přenesení na teplejší místo a zálivce znovu obrazit.

Pokud takové místo nemáte, pokuste se rostlinu přezimovat v záhoně. Vykopejte jámu hlubokou tak, aby rostlina byla opravdu dobře zapravena v půdě. V mělké jamce nemá šanci. Sázejte ji na stanoviště tehdy, když ještě není zcela odkvetlá. Zkraťte ji na 10 cm. Kolem ní ještě navršte kopeček listovky nebo mulče. Zakryjte důkladně chvojím a na chvojí ještě položte netkanou textilii. Takto opatřená rostlina by mohla při absenci opravdu extrémních mrazů vydržet a na jaře znovu vyrašit.

Fotogalerie:

 

Nezapomeňte osvětlit vaši oázu zeleně


You must be logged in to post a comment Login