Koupelny

Nejčastější chyby při výběru ručníků a péči o ně. Děláte je také?

Od   | 

Také se po horké koupeli těšíte na nadýchaný a měkký ručník, místo něj vás však čeká hrubá látka, která už nesaje tolik, kolik by měla? Pokud jste si mysleli, že každá osuška časem zhrubne a přestane sát, jste na omylu. Stačí vědět, jak vybrat kvalitní ručníky a jak o ně pečovat.

Ručníky perte bez aviváže. Zdroj: Unsplash

Jak vybrat kvalitní ručník?

U každého ručníku očekáváte savost a jemnost, ale také to, aby vám dlouho vydržel. I proto je třeba umět vybrat kvalitně. Při výběru nových ručníků se dívejte po tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny a jakou mají gramáž. Pozorujte délku vláken, barvu a výrobce. Gramáž vám udá informaci o tom, kolik bavlněné příze bylo použito na 1 metr čtvereční ručníku. O kvalitě napovídá také materiál – například bavlna. Nejkvalitnější bavlna na výrobu ručníků pochází z Egypta a Egejského poloostrova.

Víte, jak udržet ručníky měkké a savé? Zdroj: Pexels

Gramáž je důležitá

Kvalitní ručník poznáte podle dostatečné gramáže, ta by se měla pohybovat v rozmezí 450 až 550 gramů na metr čtvereční. Pokud koupíte ručník o nižší gramáži, brzy se z něj stane obyčejný hadr. Ručníky a osušky můžeme rozdělit takto:

  • Lehké ručníky a osušky: 250 – 350 g/metr čtvereční – hodí se jako pracovní.
  • Střední ručníky a osušky: 350 – 450 g/metr čtvereční – na cestu do tělocvičny i fitka.
  • Těžké ručníky a osušky: 450 – 550 g/metr čtvereční – do koupelny i na pláž.
  • Velmi těžké ručníky a osušky: nad 550 g/metr čtvereční – luxusní, ale déle schnou.

Ručník by měl být měkký a dobře savý. O to se stará použití suchého, trubicovitého, bavlněného vlákna, které nasává vlhkost přirozeně. Nejlépe sají ručníky vyrobené z kvalitní a čisté bavlněné příze. Jedná se o dlouhou, česanou, krátkou neboli vřetenovou přízi. Vřetenová příze bývá používána na pracovní ručníky. Froté ručníky jsou z delších vláken, příze je pevnější a má vyšší schopnost nasávat vlhkost.

Při správné péči můžete mít ručníky jako v hotelu. Zdroj: Unsplash

Nejčastější chyby při péči o ručníky

Zatímco ručníky a osušky v hotelích jsou vždy měkké, jemné a bez skvrn, ty vaše jsou flekaté, hrubé a nepříjemně páchnou? Pak se o ně s velkou pravděpodobností špatně staráte. Nevhodné praní i sušení ručníků vede nejen ke změně barvy, ale také struktury a zápachu.

Životnost ručníku prodlužuje také správné praní.
Zdroj: Candy

Prací prostředek

Osušky při použití pohlcují nejen vodu, ale i tělesné nečistoty a bakterie. Pokud je chcete z tkaniny opravdu vyprat, potřebujete vysoce účinný prací prostředek. Věnujte dostatek času informacím na vašem pracím prostředku – ideálně by měl obsahovat enzymy (amylóza, celuláza, proteáza), ty rozkládají maz a skvrny.

K umyvadlu se hodí hybridní baterie

 

Používáte aviváž?

Pokud se ručníky během pracího cyklu důkladně nevyčistí, přidáním aviváže do prádla nesplní máchání svoji funkci. Naopak dojde k zachycení nečistot ve vláknech, ručníky pak zůstanou špinaví. Vůně aviváže sice ručníky dočasně navoní, ale po jeho zvlhnutí ucítíte nepříjemný zápach.

Aviváž navíc obaluje vlákna osušek, ty pak budou méně sát. Zkuste místo aviváže použít v máchacím cyklu jeden šálek bílého octa – ten odstraní zbytky pracího prostředku. Nejen, že ručníky zůstanou měkké, ale budou dobře sát.

NÁŠ TIP: Ručníky můžete sušit v sušičce, nenastavujte však příliš vysokou teplotu, jinak dojde k poškození jejich vláken. Nikdy je však nesušte na horkém radiátoru. Froté nežehlete, ztratí tak svůj původní vzhled i schopnost sát vodu.

Odstraňte zápach z pračky, nebo mu alespoň předejděte. Zdroj: Pixabay

Na kolik stupňů prát?

Alespoň jednou měsíčně je vhodné ručníky vyprat při vyšší teplotě, alespoň 60 °C. Pokud je tak neperete pravidelně. Vyšší teploty jsou potřeba, i když používáte méně účinný prací prostředek. Horká voda vám pomůže rozložit nečistoty a zbytky pracího prostředku.

Aby byly ručníky dokonale čisté, musíte udržovat v čistotě také vaši pračku. Jednou za měsíc proto zapněte samočisticí program, vyčistěte filtr pračky, přihrádky na prací přípravky a vydezinfikujte těsnící gumu na dvířkách. Klidně přidejte také dezinfekční prostředek. Pračku nechte projít prázdnou cyklem praní na nejvyšší teplotu.

Ručníky perte na správnou teplotu.
Zdroj: Hoover

Kam pro sprchové kouty?


You must be logged in to post a comment Login