Kuchyně

Nejčastější chyby při plánování kuchyňského ostrůvku: S námi se jim vyhnete

Od   | 

Kuchyňský ostrůvek poskytuje další pracovní prostor a slouží také jako místo pro setkávání a přidává do kuchyně funkčnost a styl. Jeho umístění vyžaduje důkladné plánování, a proto byste měli mít některé věci na paměti, než ho začnete plánovat.

Zvažte, kam v kuchyni  umístíte lednici. Zdroj: Fagor

Zvažte velikost a tvar místnosti

Velikost a půdorys kuchyně bude hrát velkou roli v tom, kam ostrůvek umístíte. Ujistěte se, že kolem něho zůstane dostatek prostoru, aby se lidé mohli volně pohybovat. Právě toto je jedna z nejčastějších chyb v designu kuchyní, se kterou se lze setkat. Ve snaze maximalizovat pracovní a úložný prostor trpí celková volnost a vzdušnost samotné kuchyně. Drže se obecného pravidla a ponechejte alespoň metr volného prostoru mezi ostrůvkem a ostatními skříňkami, spotřebiči a stěnami.

Jaké jsou ideální rozměry pro kuchyňský ostrůvek?

Zamyslete se nad funkcí ostrůvku

Než ostrůvek umístíte, musíte si rozmyslet, jak jej budete využívat. Bude se používat na vaření, stolování nebo obojí? Chcete si na ostrůvku užívat výhod dřezu nebo varné desky? To vše je třeba zvážit před samotným umisťováním ostrůvku.

Při plánování ponechte dostatek volného prostoru. Zdroj: Blum

Kuchyňské ostrůvky mohou plnit kteroukoli z pěti kuchyňských funkcí – skladování, přípravný prostor, vaření, sezení a mytí nádobí. Než něco navrhnete, rozhodněte se, jakou roli (nebo role) bude ostrůvek plnit. To se odrazí zejména na šířce a hloubce ostrůvku, obzvlášť pokud potřebujete místo pro velké spotřebiče. Jestliže kuchyně nabízí dostatečný prostor, ostrůvek dokáže plnit vícero funkcí současně.

 

Mezi jednotlivými zónami nechte dostatek prostoru. Máte ho?

 

Pokud máte hodně místa pro široký ostrůvek, můžete do něj nainstalovat více kuchyňských stanic – například sporák a dřez. Většina lidí chce také začlenit sezení ke kuchyňskému ostrůvku, ale to není vždy vhodné současně i pro varnou desku. Jestliže na ostrůvek instalujete varnou desku, nezapomeňte, že nad ní budete potřebovat digestoř. V opačném případě bude váš domov navždy vonět vámi oblíbenými pokrmy.

Nezapomínejte správně rozčlenit vnitřní prostor zásuvek. Zdroj: Blum

 

Nepodceňte výšku ostrůvku

Existuje varianta, kdy můžete s pracovní deskou ostrůvku jezdit nahoru a dolu, což usnadňuje dilema při rozhoodvání jakou výšku zvolit. Pro práci v kuchyni je totiž ideální jiná, než při stolování. Proto se častokrát k ostrůvku přidává barová deska, která umožní pohodlně stolovat. Nebo j eostrůvek ryze společenskou částí, nevaří se na něm, a pak může být vyšší a sloužit jako bar.

Osvětlení je zásadní

Správný výběr osvětlení nad kuchyňským ostrůvkem je důležitý, protože může ovlivnit celkovou atmosféru kuchyně. Při výběru vhodného svítidla zvažte účel osvětlení, styl kuchyně i velikost ostrůvku. Ten představuje skvělé místo nejen pro vaření a setkávání se členy domácnosti, ale i pro práci, takže nad něj nezapomeňte přidat kvalitní osvětlení. Ideální jsou závěsná svítidla s možností nastavení délky závěsu. Zvažte také zapuštěné bodové osvětlení, které může být praktičtější. Sáhněte spíše po stmívatelných typech, díky kterým budete moci korigovat intenzitu světla a v některých případech i jeho barvu.

Pokud budete ostrůvek využívat pro práci (sekání, krájení atd.), dopřejte si studenější světlo, díky kterému lépe uvidíte. Pokud zde trávíte i relaxační čas s rodinou využijte zdroje osvětlení, u kterých lze barvu světla měnit.

V kuchyni zvolte více typů svítidel. Vhodné jsou LED pásky, bodová a závěsná svítidla. Zdroj: Aulix Lighting

Nezapomeňte na elektroinstalaci a instalatérské práce

Pokud plánujete na ostrůvku dřez nebo varnou desku, musíte se nejdřív ujistit, že máte na svém místě elektrické a odpadní přípojky. V případě, že tomu tak není, nezapomeňte to započítat do rozpočtu, jelikož si to vyžádá další řemeslné úpravy. Uvědomte si, že je-li ostrůvek v prostoru, bude muset přívody instalovat v zemi. Tedy vás čeká rozbourání původní krytiny (pokud se nejedná o stavbu), sekání a nová pokládka. K varné desce je potřeba pěti žilový kabel.

Zdroj: Kuchyně na míru, Blum, EGLO

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login