Inspirace

Nejčastější chyby, které děláte při použití závěsů v interiéru. Vaše okna vám poděkují

Od   | 

Jen málokdo má doma holá okna – bez ničeho. Bez záclony, závěsu, případně obyčejné rolety či žaluzií. A právě dekorování oken textiliemi se může zprvu zdát jako velmi jednoduchá disciplína. Zajdete do obchodu, koupíte záclonu, závěs a garnýž. A máte hotovo. Pokud ale chcete, aby okna vypadala opravdu reprezentativně, držte se našich rad. Jde o drobnosti, kterých si zprvu třeba ani nevšimnete, ve výsledku však udělají hodně.

Nevhodná řasící páska

Nejprve si zopakujeme, k čemu řasící páska slouží. Řasící páska má za úkol skrýt jezdce, háčky a kolejnici. Měla by mít ideální výpustek. Samozřejmě také nařasí záclonu či závěs, abyste ji nemuseli řasit pomocí skladů na žabkách. I když použijete jen malou řasící pásku, když se vytvoří výpustek, překryjete jezdce a šneky. Velmi často je však stává, že je řasící páska špatného rozměru, kdy lze vidět mezi záclonou muzikusy (šneky), jimiž se propojuje řasící páska a kroužek (jezdec) na garnýži. Ty nemají být vidět, páska by měla sahat až do první třetiny kroužku. Minimální doporučené nařasení záclony je dvojnásobek šířky okna, lépe však vypadá až třínásobek.

Zatemňovací závěsy v celém interiéru

Zatemňovací závěsy (blackout) v interiéru jsou skvělou volbou – doma máte tmu i ve dne, při spánku či koukání na televizi na vás nesvítí slunce. Blackout je podšívka, která do vašeho domova nepropustí ani paprsek slunečního svitu. Tento typ závěsů (nebo rolet) se hodí zejména do ložnice. V případě, že máte doma také projektor a potřebujete vytvořit tmu, hodí se i tam. Do kuchyně či obývacího pokoje však většinou stačí závěsy, které budou stínit. A nyní k samotným zatemňovacím závěsům. Většinou je můžete sehnat na kolejnici s větším výpustkem. Délka závěsu by měla být až na zem, kde by se měla část závěsu lehce povalovat, aby se světlo nedostalo dovnitř vrchem, ale ani spodem. Kryté musejí být také boky u kolejnice.

Dlouhé závěsy přispějí k většímu tichu. Zdroj: Canstockphoto

Nepoměr mezi záclonou a závěsem

Pokud máte na oknech záclony i závěsy, musíte si dát pozor na jejich délku. Záclona by měla být vždy kratší než závěs. Pokud se chcete vyvarovat velkému délkovému rozdílu, měla by být záclona kratší alespoň o jeden až dva centimetry. Tak se nestane, že bude záclona vykupovat za závěsem, když jej zatáhnete. Velmi častou chybou je také použití příliš krátké záclony, většinou třeba do poloviny okna. I když jde o často viditelný jev, delší záclona je elegantnější a upravenější. Pokud chcete z okna vidět ven, můžete použít římské rolety ze záclonoviny, překřížené záclony nebo záclony, které jsou vykrojené uprostřed.

Závěsy dlouhé jen k parapetu oknu nesluší. Zdroj: Canstockphoto

Jak umístit garnýž?

V případě, že máte doma nízké nadpraží a nemáte prostor pro tyče (garnýže), s velkou pravděpodobností používáte kolejnice, které se montují do stropu, aby nic nebránila pohodlnému otevření oken. Pokud je však nadpraží vysoké, garnýž umístěte do třetiny, případně do poloviny. Pokud chcete okno opticky rozšířit, umístěte garnýž dál od stropu (blíž k oknu); jestliže chcete strop opticky zvýšit, umístěte garnýž výš. Garnýž by měla přesahovat přes okraj okna alespoň o 20 až 30 centimetrů, aby shrnutý závěs nezasahoval do okna. Pokud je materiál závěsu lehčí, může být přesah menší.

Záclony můžete nahradit také roletou. Zdroj: Atelier Orsei

Špatně vybraný odstín závěsu

Pokud si přejete sladit barvu závěsu třeba s barvou u sedací soupravy, doporučujeme vám vzít si na nákup závěsů buď vzorek látky z pohovky, případně potah na polštáře, které jsou součástí pohovky. Díky tomu budete vědět, jaké barvy hledáte, a nestane se, že zvolíte o odstín tmavší nebo světlejší závěsy, než jste původně chtěli. Mnoho lidí si kupuje záclony a závěsy dle paměti. V obchodu se vám líbí nějaký odstín, koupíte si jej – a až doma zjistíte, že se vám domů daná barva vůbec nehodí.

Fotogalerie:

Na co záclony a závěsy pověsit?


You must be logged in to post a comment Login