Koupelny

Nejčastější chyby v koupelně: Nepřidělávejte si práci a mějte koupelnu funkční i pěknou na řadu let

Od   | 

Koupelna se buduje na delší dobu, a tak by měla být udělat skutečně pořádně. A to nejen pojatá nadčasově, ale také promyšlená do posledního detailu. Málokomu se chce ji předělávat jen proto, že špatně umístil vanu nebo zvolil nevhodné otevírání dveří sprchového koutu. Divili byste se, kolik chyb je možné udělat i na tak malém prostoru, jakým koupelna zpravidla bývá.  

Volte snadno udržovatelné materiály. Zdroj: Grohe

Nejprve odpad

Velmi častá chyba, které se dopouštíme, bývá nejprve nechat vyvést odpad a až podle toho vybírat nábytek. Problém nastává právě při výběru komod a ostatního nábytku, který na odpad nebude pasovat a bude nutné problém vyřešit skříňkami na míru. Pokud tedy chcete mít koupelnu přesně podle svých představ, je důležité nejprve vybrat nábytek a až následně začít s řešením odpadů.

Při rozvodech odpadů už musíte vědět, jaký nábytek použijete. Zdroj: Grohe

Dopřejte si domů bezdotykovou baterii

Do malé koupelny malé obklady

Mezi další omyly se řadí volba malých obkladů do malé koupelny. V paměti máme zkrátka zaryto, že si v malé koupelně nemůžeme dovolit velkoformátové obklady. Opak je ale pravdou. Naopak velkoformátové obklady prostor příjemně sjednotí a zároveň i opticky zvětší. Díky větším obkladům docílíme méně spár, čímž bude prostor působit čistě a jednolitě. Na trhu najdeme obklady o velikosti 60 x 120 cm, ale i 160 x 320 cm. Méně spár zajistí také minimální údržbu a méně zachycování nečistot, které mohou vést například k nepříjemným plísním.  

Využít lze i velký rozměr a zjemnit ho mozaikou. Zdroj: Keraservis

Několik stylů dohromady

V poslední letech se čím dál častěji setkáváme s prolínáním několika stylů, které se k sobě nehodí. Ve finále docílíme nevzhledné, neútulné a přeplácené koupelny, ve které se nebudeme cítit dobře. Ať už nová koupelna, nebo zrekonstruovaná vyžaduje nejen čas, ale zejména peníze, je nutné nad vším opravdu přemýšlet. V koupelně si proto nevybíjejte svoje umělecké touhy a nadání a naopak se držte jednoho stylu a jedné barevné kombinace. Volte příjemné barvy, lahodící oku i psychice, nikoliv zářivé a agresivní odstíny, které mysl rozrušují a při kterých si neodpočinete. Také při výběru nábytku a sanity si jasně určete, jak by měla výsledná koupelna vypadat. Je sice hezké, že se vám líbí umyvadlo od jednoho výrobce a vana od druhého, ale je nutné, aby k sobě provedením, liniemi a tvarem ladily. Odborníci sice doporučují zvolit vybavení koupelny od jednoho výrobce, ale pokud to není možné, je nutné nakombinovat vybavení tak, aby vypadalo jako jeden set. 

V koupelně se vždy držte jednoho stylu. Zdroj: Geberit

Potřebujeme nutně všechno

Při zařizování koupelny máme velké oči. Potřebujeme úplně všechno co jsme si vysnili od vany, sprchy, toalety, bidetu až po prostorné dvojumyvadlo. To ovšem bývá chyba a místnost zkrátka nepřifouknete. Neomezujte se a místo nepohodlného malého sprchového koutu a maličké vany udělejte kompromis a rozhodněte se pouze pro jednu variantu v klasickém rozměru. Nikdy se zařízení koupelny nesnažte namáčknout na sebe.

V malé koupelně nemůžete mít všechno. Proto výběr zvažte.
Zdroj: Grohe

Málo úložného prostoru a mnoho věcí

V koupelně se vždy snažte vymyslet co nejvíce úložného prostoru, který se rozhodně během chvilky zaplní. Praktické jsou zásuvkové umyvadlové komody, nebo otevírací zrcadlo s úložným prostorem. Chybu neuděláte ani vkusně zvolenými policemi na stěnách. Na druhou stranu je potřeba jednou za čas veškeré věci vytřídit. Opravdu potřebujete několik krémů? Nahromaděná kosmetika nebo jiné koupelnové potřeby nevypadají pěkně a zároveň bývají velkým nepřítelem při utírání prachu. 

Důležitý je i dostatečný úložný prostor a jen nejnutnější věci. Zdroj: Geberit

Lesklá podlaha

Nablýskaná lesklá podlaha sice vypadá luxusně, nicméně ji raději ponechte do jiné místnosti. Hladká podlaha je sama o sobě kluzká, natož když je mokrá od koupání, sprchování, nebo při běžném úklidu. V koupelně tedy dejte raději přednost matnému provedení, které alespoň trochu zabraňuje nechtěnému uklouznutí a nepříjemnému úrazu. Jestliže si ale hladkou podlahu přeci jen nenecháte vymluvit, nezapomeňte ji před vanou, sprchovým koutem nebo před umyvadly opatřit protiskluzovými předložkami nebo koberečky.

Špatné osvětlení

Velkou chybou, které se často dopouštíme je nedostatečné, nebo špatné osvětlení. V koupelně bychom měli stejně, jako v jiných místnostech dbát na několik zdrojů světla. Jedno by mělo svítit do sprchy, nebo nad vanu, druhé by mělo osvětlovat umyvadlo a zrcadlo. Nakonec ale nesmí chybět ani hlavní osvětlení, které rozsvěcujeme hned při vstupu do koupelny. Ideální jsou vestavěná LED svítidla, která nikde nevyčuhují a nenarušují tak vzhled celé místnosti.

Důležité je také zvolit správné osvětlení. Zdroj: Aulix Lighting

Fotogalerie:

 

Proč toaletu s integrovanou sprškou?

 

 


You must be logged in to post a comment Login