Kuchyně

Nechcete bílou kuchyň? Zvolte barevnou a vařte v optimisticky laděném prostředí

Od   | 

Ne každý chce mít v kuchyni jen bílou, béžovou a šedou. K dostání jsou dnes pestré barvy kuchyňských linek, obkladů, pracovních desek i spotřebičů, jejichž správnou kombinací můžeme docílit skutečně nádherného výsledku. Nic vám tedy nebrání dopřát si v kuchyni takřka jakékoliv barevné spojení. Některá základní pravidla ale přeci jen existují.

Pokud toužíte po sytě barevné stěně či pestrých obkladech, v kuchyni si je můžete beze všeho dopřát. Aby však kuchyň nepůsobila jako cirkusová manéž, vhodné pravděpodobně bude volit tlumené tóny nábytku. S barvami si nejlépe rozumí linka v bílé či krémové barvě, chybu neuděláte ani se světlým dřevem. A naopak, pokud si vyberete tak trochu extravagantní barevnou linku, nejlepší asi bude nechat ji vyniknout na pozadí bílých zdí a světlých jednobarevných tlumených obkladů. A jak jednotlivé barvy působí?

Černou v kuchyni zjemněte pastelově růžovým odstínem. Zdroj: Kuchyně DEHO

Žlutá pro dobré ráno

Žlutá výmalba nám dá v kuchyni při přípravě snídaně pocit, že je ráno zalité sluncem, i když je za oknem pošmourný den. To má na naši psychiku, probuzení a nastartování těla blahodárný vliv, takže žlutá je jedna z barev, které se do kuchyně hodí. Je tu však jedna výjimka. Pokud váš byt trápí letní přehřívání a kuchyň máte orientovanou na jih, žlutou nepoužívejte. Psychologicky zvyšuje pocit žáru v místnosti a tohoto dojmu se nezbavíte zatažením žaluzií. Naopak poměrně běžná orientace kuchyní bývá na sever a tam lze žlutou pro její pozitivní účinky na psychiku jedině doporučit. Dejte si však pozor na odstín. Sytý odstín žluté v barvě křídel motýla Emanuela je příliš „profláklý“ tím, že je trochu „na sílu“ užíván všude tam, kde jsou děti a má tam být „nařízeně“ veselo. My v redakci si vybavíme dětská oddělení nemocnic. Po čase by vám příliš jasná a zářivá výmalba lezla na nervy, volte tlumenější odstíny. Hravé linky ve žluté barvě jsou také k dostání. Vzhledem k tomu, jak netradičně působí, si však dejte pozor, abyste si byli jisti, že vám budou vyhovovat dlouhodobě.

Žluté skříňky už doplňte jen bílými zdmi

Na zelenou pozor

Na zelenou barvu si dejte pozor. Na výmalbu či obklady do kuchyně se příliš nehodí. Hází totiž odlesky na potraviny a hotové pokrmy, které tím dostávají nevábný zkažený vzhled, a váš apetit je hned pokažený. Zatímco v ložnici vás jemné tóny zelené vedou k relaxaci, odpočinku a dojmu přírody, v kuchyni je spíš potřeba ranní vzpruha, kterou vám zelená příliš nedopřeje. Pokud se vám ale líbí, rozmlouvat vám to nebudeme. Jen se vyhněte sytě zelenému brčálovému tónu a tónům hodně studeným, abyste si v kuchyni nepřipadali jak u zubaře. Naopak pěkná může být zelená v jemném, přírodním pastelovém tónu na lince či zdech. Kombinujte s teplými tóny, například jemnou béžovou či vanilkovou. Dobře bude vypadat, pokud v této barvě bude jen část nábytku, například dvířka linky nebo jen spodní řada.

Zelenou barvu vybírejte pečlivě, některé odstíny totiž vrhají na jídlo nepěkné stíny. Zdroj: Kuchyně DEHO

Červená podporuje chuť k jídlu

Červená barva podporuje chuť k jídlu, do kuchyně se proto hodí. Vynikne však zejména ve větších, hodně světlých kuchyních. Tmavá paneláková nudle vymalovaná červeně nebude vypadat půvabně. Ideální v takovém případě může být kuchyně bílá a obklad s červenými prvky a červená na doplňcích, jako jsou utěrky, chňapky, spotřebiče či nádobí. Červená na nábytku v kuchyni je opravdu extravagantní variantou; nejčastěji se užívá jasně červená v kombinaci s bílou barvou, jde však o řešení pro opravdu moderní a velké kuchyně.

S červenou se to nesmí přehánět, ale ve velké a světlé kuchyni vypadá dokonale. Zdroj: Trachea

S oranžovou nešlápnete vedle

Oranžová barva je do kuchyní velmi vhodná, podporuje chuť k jídlu i komunikaci, což se v kuchyni jako v místě setkávání hodí, a je jakýmsi rozumným kompromisem mezi červenou a žlutou, které obě ve větších plochách a jasných odstínech mohou po čase působit dráždivě. Oranžové výmalby v kombinaci s tlumenou linkou se tak nemusíte bát, jen pozor, ať odstín ladí s konceptem kuchyně a celého interiéru. Oranžová si dobře rozumí s bílou i šedou barvou. Dobře může vypadat na dvířkách kuchyňské linky; k takto výrazné kuchyni se nejlépe hodí zbytek místnosti v bílé.

Barvu vneseme do místnosti i pomocí doplňků,. Stačí obraz, ubrus, svíčka…

Modrá nebo lila – kombinujte s teplými tóny

Modrá do kuchyně příliš nepatří zejména proto, že jde o základní studenou barvu, ze které teplý odstín prostě nevyčarujete, a studené barvy výrazně tlumí chuť k jídlu. Když už, hodí se lépe na linku, než na zdi. Určitou výjimkou jsou kuchyně v moderním stylu Provence,  které se však nehodí do každého interiéru. I zde ale doporučujeme tuto barvu, podobně jako světle fialovou, použít spíše na jednotlivé prvky nebo jeden z tónů na obkladech, než  jako plošnou výmalbu.  Doplňte ji teplými tóny, například dřeva.

Letos je královská modrá zvolená jako barva roku. Zdroj: Kuchyně DEHO

Černá je moderní a luxusní, není však pro každého

Černá barva například na nábytku nebo pracovní desce může  působit velice luxusně, pozor si ale samozřejmě musíte dát na to, aby byl celek dostatečně světlý; potřebovat tedy budete opravdu mnoho přirozeného světla. Černou najdeme v časopisech a portálech o bydlení například v trendy kombinacích s růžovou nebo měděnou; dejte však pozor na to, zdali jste si jistí, že vás takové pojetí kuchyně časem neomrzí. Černá pracovní deska třeba z umělého kamene je sama o sobě dost výrazná a inovativní a nemusíte se jí tolik bát, vypadá velice dobře i v menších kuchyních, pokud jí sekunduje světlý nábytek a výmalba. Pokud vás černá láká, ale nemáte tolik odvahy, zvolte třeba kvalitní a luxusní černý  granitový dřez a černou vodovodní baterii.

Černé provedení může mít různé podoby.

Kuchyně v černé barvě je už několik let v kurzu

Fotogalerie:

 

Nerezový, nebo barevný dřez?

You must be logged in to post a comment Login