Ložnice

Nebojte se tmavých barev v ložnici

Od   | 

Při výběru barev do ložnice sází většina  z nás na neutrální a světlé tóny. S čistým svědomím si však můžeme dovolit i tmavé odstíny. Stačí pár triků, vhodná kombinace barev i doplňků a výsledkem můžeme docílit skvělé intimní atmosféry. Zapomeňte na stereotypy a směle do toho. 

Tam, kde je dostatek denního světla, se tmavých barev nemusíte obávat vůbec. Zdroj: Home Style

Aby výsledek působil dokonale, musíme nejprve správně odhadnout množství tmavých barev. Je nasnadě, že do prostorné místnosti s velkými okny můžeme zvolit tmavší barvy na více místech než do malého pokoje. Ostatně stačí vymalovat jen jednu ze stěn a docílíme požadovaného výsledku. Obecně platí, že v malém prostoru by měla být nejtmavší stěna ta, kterou máme při pobytu v posteli za hlavou.

Dnes tolik oblíbenou šedou barvu doplňte dřevěnými detaily. Zdroj: Flou

Zemité barvy v tmavém odstínu

Zemité barvy symbolizují půdu a tvoří všechny odstíny hnědé. Od skořicové až po čokoládovou. I přes to, že se doporučuje volit zemité barvy ve světlých odstínech, nebojte se zvolit jednu stěnu tmavě hnědou a ostatní ponechat ve světle krémových odstínech, nebo čistě bílé. Všechny odstíny hnědé patří k decentním barvám, které uklidňují naši mysl a naladí nás k příjemnému spánku. Zemité odstíny můžete kombinovat s doplňkovou barvou, ideální je zelená, čímž navodíte skvělý pocit blízkosti přírody.

Barvu vnášíme do ložnice i zvolenou podlahovou krytinou. Nebojte se použít dlažbu, kterou můžete zútulnit kusovým kobercem. Zdroj: Mirage

Odstíny hnědé navozují v ložnici příjemnou hřejivou atmosféru.

Odstíny hnědé navozují v ložnici příjemnou hřejivou atmosféru. Foto: Iveta Kopicová

Oblíbená zelená i modrá

Tmavé odstíny modré a zelené barvy vypadají oproti křiklavým tónům elegantně a dají se skvěle kombinovat. Mimo jiné se o zelené říká, že je nejvhodnější barvou do ložnice a má relaxační a uklidňující účinky. Mimo jiné nám zelená barva navozuje pocit blízkosti přírodě. To samé platí i modré barvě. Snižuje náš tep a dokonale připraví naše tělo na spánek. Navíc tmavě modrá barva je sama o sobě uklidňující a díky tlumenosti se do ložnice skvěle hodí. 

Barvy můžete kombinovat se zemitými odstíny. Získáte tak velmi příjemnou atmosféru. Zdroj: Presotto

Zdroj osvětlení byste neměli z lůžka vůbec vidět. LED do ložnice vůbec nepatří.

Kombinace tmavších odstínů působí tlumeně, což je v ložnici vítané. Zdroj: Calligaris

Změňte názor na červenou

Červenou barvu na zdech máme v paměti jako barvu agresivní. O to více v ložnici. Na někoho sice tak působit může, ale někdo může červenou barvu vyhledávat pro svoji energii a vášeň. Červená barva povzbuzuje a dodává energii. Skvělou volbou je pro osoby trpící depresí, či špatnými náladami. Vhodná je i pro ty, kterým je neustále zima, protože dokáže navodit hřejivou atmosféru. Místo křiklavé barvy volte tmavší tlumené odstíny červené, nebo vínové barvy. Důležité je ji aplikovat pouze na jednu, nebo maximálně dvě stěny. Ostatní vybavení vybírejte v doplňkových barvách.

Jak by se vám spalo v takto barevné ložnici?

S červenou to v ložnici nepřehánějte. Stačí ji používat v detailech. Zdroj: Calligaris

Velikost místnosti

Velikost místnosti i její situování na světové strany ovlivňují, jaké nejvhodnější barvy použít. Pokud totiž disponujete maličkou ložnicí, tmavým barvám se vyvarujte i přes to, že po nich toužíte. Kompenzovat toto přání můžete v podobě dekorace, či jiných doplňků. Pokud je však místnost velká a působí až neútulně, nebojte se použít tmavší stěny, které místnost opticky zmenší. Podobná pravidla platí i pro polohy místnosti. Pokud je ložnice na sever, moc světla se v prostoru nedočkáme a místnost bude chladná a tmavá. Takový prostor si zaslouží teplé a světlé odstíny. Do ložnice na jih naopak proniká dostatek světla, a proto si s čistým svědomím můžete dovolit i tmavé barvy.

Vhodnou volbou materiálu pomůžete dotvořit útulnou atmosféru. Zdroj: Calligaris

Tmavé barvy versus nábytek

Zvolíte-li více jak jednu stěnu v tmavé barvě, rozhodně by ostatní nábytek a doplňky měly k tmavé barvě kontrastovat a vybírat bychom je měli ve světlém dřevěném dekoru nebo v bílé barvě, která prostoru dodá jakýsi šmrnc. Dále pamatujte, že do tmavě vymalované ložnice by mělo pronikat dostatečné množství slunečních paprsků, aby místnost nepůsobila ponuře a smutně. 

Tmavé zdi ložnice je ideální kombinovat se světlým vybavením a doplňky Zdroj: Casamoderna

Pokud si i přes to nevíte rady, jak barvy s tmavými odstíny kombinovat, vsaďte na barvené spektrum. Platí, že kombinací barev ležících v barevném spektru vedle sebe docílíme souladu, kontrast získáme volbou barev ležících proti sobě.

Fotogalerie:

 

Jaký je rozdíl mezi klasickou a kontinentální postelí?


You must be logged in to post a comment Login