Návštěvy bytů

Na návštěvě u Petra Jandy: Kde tráví nejvíc času a co pro něj znamená domov?

Od   | 

Petr Janda ze skupiny Olympic hodil Prahu za hlavu a už řadu let bydlí mimo hlavní město. Jeho dům je na krásném místě, v blízkosti lesů a pastvin pro ovečky a další domácí zvířata. Přivítal nás v teplákách a s úsměvem na tváři nás pozval dál.

V pracovně Petr Janda tráví většinu času. Zdroj: HomeInCube

Petře, přivítal jste nás přímo ve své pracovně. Kolik času tady trávíte?

Já bych řekl, že téměř všechen svůj čas. Nejenže tu hraji na kytaru, ale vyřizuji tu veškeré pracovní záležitosti. Mám to tu rád. Pracovna je oproti domu poměrně malá, a to i přesto, že jsme ji už jednou zvětšovali. Šikovní architekti mi sem navrhli nábytek na míru, vybrali tapetu a já to tu pak zabydlel kytarami, knihami a jak vidíte, mám tu i dnes velmi důležitou techniku.  

Jak tu dlouho bydlíte?

Asi 30 let. Dům jsem kupoval v roce 1973 na inzerát. Nicméně celá koupě byla jedna velká náhoda. V té době jsme tapetovali byt a tapetář na zdi nejprve nalepil noviny na nichž jsem úplnou náhodou našel inzerát právě na tento dům. Hned při první návštěvě mě nadchla zahrada, a přestože jsem věděl, že zde bude hodně práce (dům byl po vyhoření), moc jsem se těšil. Nicméně zezačátku jsme dům kupovali zejména kvůli rekreaci, dnes už zde žijeme trvale. 

Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu

Dům je tedy zrekonstruovaný?

Dům jsem rekonstruoval už několikrát. Celý hořejšek jsme zbourali tak, aby střecha nebyla tolik šikmá a v prostoru tak vznikly plnohodnotné pokoje. Kromě toho byl na pozemku zahradní domek, který byl tak starý, že jsme se rozhodli ho zbourat. Místo něj jsem si postavil své první studio, kde jsem natáčel už koncem 80.let. Kromě toho jsme ale za ty léta přistavěli a dodělali spoustu věcí – třeba terasu nebo bazén. Také jsme spojili kuchyni s obývacím prostorem a jídelnou. 

Kuchyni spojili s obývacím pokojem a jídelnou. Zdroj: HomeInCube

Kdo u vás vaří a co nejčastěji?

U nás doma vařím spíše já. Většinou peču maso. Skvěle umím udělat králíka, nebo krůtí stehna, ale často vařím i polévky. 

Jak velký je dům?

V přízemí najdeme kuchyni, jídelnu a obývací prostor a v horním patře jsou dva malé dětské pokoje, koupelna, ložnice a jeden pokoj pro hosty. Nicméně já spím v pokoji pro hosty, protože v noci vydávám různé zvuky a nikdo se mnou nechce spát – kolikrát se bojím si jít lehnout.  

Koupelně dominuje volně stojící vana. Zdroj: HomeInCube

Co pro vás znamená domov?

Já i moje rodina milujeme cestování, nicméně domov pro nás znamená všechno. A když někam vycestujeme, těšíme se neuvěřitelně domů, zkrátka nás to sem táhne. 

Nemáte už dost veškerých rekonstrukcí?

Já stále tvrdím, že jsem měl být stavař. Neustále mě baví něco předělávat a zdokonalovat. A přestože se nyní už fyzicky na všech rekonstrukcí nepodílím tolik, jako dříve, baví mě to. 

A co nábytek?

V domě jsem ponechal pár starožitných kousků, kterých bych se nikdy nevzdal. Mezi ně patří například starý sekretář po mojí tetičce, po kterém jsem toužil. Nechal jsem ho opravit. 

Některých historických prvků se Petr Janda nevzdá. Je to například sekretář, který nechal repasovat. Zdroj: HomeInCube

Po čem jste tu toužil?

Mým snem byl krb, který jsem postavil hned, jakmile jsme se sem nastěhovali. Dnes už mám ale krbovou vložku, která vytápí celý dům. Celá naše rodina krb miluje, chodíme přikládat a scházíme se u něj. Máme tuto atmosféru moc rádi. 

Fotogalerie:

Zdroj info: Rozhovor Petr Janda poskytl pro HomeInCube

 

Kam pro dlažby a obklady?

 

 


You must be logged in to post a comment Login