Rady a tipy

Návštěva téměř za dveřmi? Poradíme vám, jak na bleskový úklid

Od   | 

Známe to asi každý, jednou za čas se zkrátka stane, že nás doma přepadne nečekaná návštěva, která se ohlásí jen pár minut před příjezdem. Většinou ani nemáme uklizeno, a poté nezbývá nic jiného, než rychlý úklid celé domácnosti. Poradíme vám, na co se zaměřit tak, aby si návštěva ničeho nevšimla.

Bleskový úklid musí být organizovaný. Zdroj: Vileda

Zaměřte se na pořadí místností a neuklízejte všechny 

Při běžném úklidu postupujeme od místnosti k místnosti s tím, že koupelnu a toaletu necháváme na konec. Tento postup zachovejte i při rychlém úklidu, nicméně se zaměřte pouze na ty prostory, do kterých návštěva vstoupí. Rozhodně bychom tedy neměli vynechat předsíň a chodbu, kuchyni s obývacím pokojem a koupelnu s toaletou. Nepořádek v ložnici, či jiných pokojích jednoduše zavřete za dveře.

 

 

Velké plochy

Zapomeňte na úklid zbytečných maličkostí a raději se zaměřte na velké plochy. Ukliďte stůl a pracovní desku v kuchyni, vyluxujte podlahu a umyjte umyvadlo. Rovnání knížek v knihovně při této bleskové akci určitě smysl nemá. Pokud ale nemáte čas stírat jednotlivě každou polici, pak zapněte televizi, která upoutá zrak namísto toho, aby se návštěva měla čas rozhlížet po neuklizených plochách. 

Při bleskovém úklidu se zaměřte především na velké plochy. Zdroj: Vileda

Přichystejte vstupní prostor

Návštěva jako první vstoupí do předsíně, která by měla být pro hospodyňku vizitkou. Je potřeba, aby věšák nepraskal ve švech a aby si měla návštěva kam pověsit bundy a odložit boty. Zbytečné oblečení proto rovnou pověste do skříní v ložnici a v předsíni nechte viset opravdu jen pár kousků.  

Jak rychle mýt psa? Pořiďte si speciální psí sprchovou baterii.

Pozor na obývací pokoj s kuchyní

Z konferenčního stolku v obývacím pokoji všechno skliďte a dokonale ho utřete. Nechte na něm pouze dekorativní svíčku a nic víc sem neumísťujte. Zaměřte se také na sedačku, na kterou se návštěva pravděpodobně uvelebí. Vyluxujte ji a načechrejte dekorativní polštářky či plédy. Pokud je součástí obývacího pokoje i dětský prostor, ukliďte všechny hračky do beden a klidně je na chvíli přeneste k dětem do pokoje. Čím méně věcí v místnosti bude, tím více uklizeně bude působit. 

Vyměňte ručníky. Zdroj: Matějovský

Na kuchyni se zaměřte zejména v tom případě, že je spojena s obývací částí. Nádobí rychle umyjte, či naskládejte do myčky, pár kousků se schová také ve dřezu. Pořádně setřete pracovní desku tak, aby na ni nezůstaly stopy od nádobí, vody či mastnoty.  A nakonec úhledně urovnejte a vyskládejte vystavené dózy se zásobami potravin.

Ukliďte vše co nepotřebujete a co je na očích. Zdroj: Canstockphoto

I toaleta s koupelnou je důležitá

Ve většině případů si návštěva odskočí na toaletu a poté do koupelny umýt si ruce. Je potřeba se důkladně zaměřit i na tyto prostory. Umyvadlo umyjte, aby nebyly viditelné mapy od mýdla. Zaměřte se také na vodovodní baterii a doplňte zásobu mýdla. Pokud máte čas navíc, umyjte i vanu a pověste do koupelny čisté ručníky. Toaleta si určitě zaslouží pozornost. Nechte v ní působit čistící prostředek a poté ji vydrhněte. Nezapomeňte setřít prkénko nejen nahoře, ale i vespod. Velkou pomoc zajistí vůně.

Rychle setřete velké plochy v koupelně. Zdroj: Ravak

Provoňte domov

Při vstupu do bytu rozhodně chceme, aby návštěvu přivítala příjemná vůně a nikoliv nepříjemný zápach z bot, toalety či špinavého oblečení. Ještě před tím, než návštěva dorazí, pořádně vyvětrejte a nebojte se sáhnout po osvěžovači vzduchu a použít ho v každé místnosti. Dlouhodobějším řešením je i zapálená kvalitní svíčka, která provoní byt. 

Nakonec nezapomeňte provonět byt a zapálit vonnou svíčku.
Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Zdroj: Co věděly už naše babičky, Tipy pro pilné hospodyňky, Rady a tipy pro čistou domácnost

 

A jak chutně a rychle uvařit?

 

 


You must be logged in to post a comment Login