Zahrada

Nastal čas výběru nábytku na terasu. Jaký je ten vhodný?

Od   | 

Léto se kvapem blíží a s ním začíná i období, kdy se raději než dovnitř posadíte na příjemné sluníčko. A do jakého nábytku se usadit, abyste si pobyt pod širým nebem skutečně vychutnali?  

Je ideální čas pro výběr nábytku na terasu. Zdroj: Westwing

I venkovní nábytek by měl být samozřejmě pohodlný a celkově by vzhledem měl zapadat do stylu zahrady. Mimo to by ale měl splňovat i jiné vlastnosti, jako je jednoduchá údržba, odolnost materiálu i skladovatelnost.

Materiál i provedení zahradního nábytku se odvíjí od jeho umístění. Zdroj: Donato

Vyhlédněte si nejvhodnější místo

Nejprve bude důležité promyslet, jaký styl vlastně hledáme a jaký se nám na terasu bude hodit. Při výběru rozhoduje i typ podlahy, na kterou nábytek umístíme, a na celkovém barevném ladění. Dalším důležitým krokem bude také zvolit místo, kam posezení umístíme. Ideálně by mělo být situováno co nejblíže k domu, aby hospodyňka nemusela věčně běhat sem a tam. Na druhou stranu by se mělo jednat o místo, kde je klid a kde nás nebudou rušit sousedé. Zároveň je vhodné najít místo, kde nepraží po celý den přímé sluneční paprsky. Umístění nábytku je důležité i z toho hlediska, zda-li bude stát pod zastřešením, či nikoliv. Pokud bude nábytek pod širým nebem, je důležité zvolit materiál, který odolá výkyvům počasí. Kromě toho je potřeba promyslet i povrch, na němž nábytek bude umístěný. Například s kovovým nábytkem na trávníku neuspějete, protože se do trávníku jednoduše zaboří.

Pokud nemáte místo na přezimování, je důležité si ověřit, zda nábytku nevadí přezimování venku.
Zdroj: Monad Mobilia

Hlavní úkol – výběr materiálu

Promyslete nejdůležitější a pravděpodobně i nejsložitější úkol – z jakého materiálu bude nábytek vyroben?

Dřevo

Patří mezi nejoblíbenější materiál nejen kvůli své stabilitě a kvalitě, ale také díky tomu, že se jedná o krásný přírodní materiál, který do zahrady patří. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena, která se mění v závislosti na druhu dřeva, jež zvolíte. Tvrdší dřevo sice představuje vyšší investici, ale na druhou stranu se odvděčí dlouhou životností a kvalitou. Dřevěný stůl, židle i křesla bychom měli umístit tam, kde je sucho, a nikoliv na mokrý podklad, který by je mohl poškodit. Nevýhodou se zde stává ale přezimování, jelikož je vhodné dřevěný nábytek umístit na zimu do sucha. Pokud však k uskladnění nemáte dostatečné místo, bohatě postačí nábytek přikrýt speciální plachtou, která ho ochrání. Než zahájíte sezónu, pamatujte na údržbu dřevěného nábytku jako je zbroušení, nalakování a ochrana speciálním olejem. Největším hitem mezi dřevěným materiálem se v posledních letech stal exotický teak. Nevýhodou je vysoká cena, na druhou stranu se jedná o opravdu kvalitní dřevinu. Nejen že je odolný v horku i zimě, ale nevadí mu ani vlhko.

Pokud dřevěný nábytek necháváte po širým nebem, pak zvolte takový, který je ošetřený lakem, barvou či voskem.

Dřevěný zahradní nábytek patří mezi nejoblíbenější a také nejkvalitnější materiál. Zdroj: XXXLutz

Kov

Skvělé vlastnosti má i nábytek z kovu. Je moderní, lehký a na zahradě vypadá skvěle. Při výběru dbejte na správnou sílu, která by se měla pohybovat mezi 1,4 – 2 centimetry. Dlouhou životnost představuje například ocel nebo hliník, které jsou díky nátěru odolné a nejsou náchylné ani na korozi. Jedinou nevýhodou je, že kov chladí, a proto je ideální na židle a křesla umístit polštáře, sedáky, nebo deky, aby nábytek zimomřivé jedince zbytečně nestudil.

Kovový nábytek řadíme mezi kvalitní materiál. Zdroj: Zahradní nábytek

Plast

Mezi oblíbenou variantu patří i plastový nábytek. Ideální je zejména díky své jednoduché údržbě, která spočívá pouze v trošce vody a mycího prostředku. Vybírejte kvalitní sortiment, u kterého se vyhnete nechtěnému vyblednutí. Na trhu naleznete takový plastový nábytek, který se kombinuje například s hliníkem, nebo ocelí, proto se stává mnohem kvalitnějším a stabilnějším. Někteří dávají přednost i masivnímu plastu, který je stylový a k dostání je v nejrůznějších tvarech a provedení. Mezi jediný mínus patří vyšší pořizovací cena.

Plastový nábytek je jednoduchý na údržbu. Přesto je ideální volit kvalitnější materiál. Zdroj: Nardi nábytek

Umělý ratan

Umělý ratan patří mezi materiál, který se často objevuje na našich zahradách a napodobuje přírodní ratan. Zde je ale důležité dobře vybírat, protože na trhu naleznete odlišné kvality, které na první pohled od sebe nepoznáte. Ideálně volte kombinaci v podobě umělého ratanu spolu s hliníkovou konstrukcí. Zaměřte se ale i na výplň sedáků, který by měla být kvalitní a měla by mít dlouhou životnost. 

Umělý ratan vypadá skvěle, jen je důležité apelovat na jeho kvalitu.
Zdroj: Garden 24

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login