Inspirace

Nastal čas podzimních dekorací. Použijte všechno co najdete

Od   | 

Astronomický podzim už je tu nějaký den oficiálně s námi, a tak nastal ten správný čas na výrobu dekorací či aranžmá k vyzdobení oken, dveří, ale i příbytků. Podzim patří k těm nejpestřejším obdobím v roce, proto se nebojte jeho barvitých darů pořádně využít.

Dekorativní dýně k podzimu rozhodně patří

Sbírejte a střádejte

Pokud nevíte, jak s podzimním aranžmá začít, chybí vám inspirace a máte chuť jít do nejbližšího obchodu koupit už hotové dekorace, pak se raději vydejte na procházku. A možná postačí jen vyběhnout na zahradu. Příroda nabízí v tomto období spoustu zajímavého, co určitě uplatníte. Nasbírejte si do zásoby různé šišky, ořechy, samozřejmě kaštany, žaludy, větvičky, listí, šípky, pírka, malá jablíčka nebo mech. Z vaší zahrady si přineste chryzantémy, vřesy, květy hortenzií, listy bobkovišně, šlahouny břečťanu, různé druhy tykví, květenství okrasných travin nebo třeba bělotrnu. Na poli zase posbírejte pár klásků z kukuřice, u rybníka orobinec a doma slupky z česneku.

V jednoduchosti je krása. Lehce si vystačíte pouze s pár větvičkami nebo několika plody.

Věnce, věnečky

Mezi nejčastější podzimní dekorace zcela jistě patří závěsné věnce na dveře. Jejich výroba nemusí být pokaždé o složitém aranžování, mnohdy postačí třeba jen stočit do kruhu větvičky plné šípků nebo šlahouny břečťanu a jednoduchý, elegantní věnec je rázem na světe. Jestliže si však chcete s dekorací více pohrát, vyrobte si věncový podklad ze slámy či proutí. Obojí je také možné, včetně umělého korpusu, lehce zakoupit. Pak už jen zdobte ukořistěnými úlovky. K připevnění přírodnin použijte tavící pistoli, drátky, přírodní provázky, stužky či špendlíky. 

Na okna i stůl

Na takové aranžmá budete potřebovat hlavně podélnou mísu, prkénko nebo dřevěný truhlík, také okrasné tykve, větší i menší, a větvičky nejlépe stálozelených rostlin. Tuto dekoraci můžete umístit jak do interiéru, tak do exteriéru, například na okenní parapet. Do vybrané nádoby pouze naaranžujte zmíněné tykve se zelení a máte hotovo. Pokud chcete dekoraci situovat ven, tak jednotlivé komponenty připevněte k podkladu pomocí tavící pistole nebo využijte aranžovací hmotu a rostliny do ní hezky vypíchejte. Menší tykve pak můžete upevnit opět pomocí lepidla nebo třeba drátku.

Jestliže nevíte co s dýněmi, tak v tomto aranžmá je uplatníte. Hodí se ven i do interiéru.

Podzim se sukulenty

Dýně a sukulenty, to je pravděpodobně kombinace, která by vás ani ve snu nenapadla, ale paradoxně spolu tato neobvyklá dvojice funguje výborně. K aranžmá se sukulenty se nejčastěji využívá dýně Hokkaidó. Vyplatí se vybírat takovou, která dokáže stabilně stát na rovném povrchu. Dýni můžete u stopky otevřít, vydlabat, vyložit kouskem geotextilie či celofánu, naplnit substrátem a vybrané sukulenty do ní zasadit stejně jednoduše jako do květináče. Druhý způsob je trochu rychlejší a také trvanlivější. Sukulenty stačí pořádně očistit od zeminy a pomocí tavící pistole je připevnit okolo stopky. Hotovou dekoraci umístěte ven na světlo a příležitostně kropte.

Krásné a efektní. Výborně vám poslouží například tilandsie nebo vděčné netřesky.

Fotogalerie:

Zdroj: pinterest a archiv autorky


You must be logged in to post a comment Login