Rady a tipy

S našimi tipy položíte dlažbu na balkonu levou zadní

Od   | 

Chcete, aby váš balkon vypadal lépe než doposud? Pak doporučujeme pokládku pěkné dlažby, která může vzhled celého prostoru změnit k nepoznání. Máte hned několik možností. Buď si můžete pozvat specializovanou firmu, nebo se můžete do práce pustit vy sami. Pokud budete mít dostatek informací, materiálu, ale také nářadí, zvládnete to levou zadní.

Myslete na přípravu

Ze všeho nejdříve musíte vyhodnotit, v jakém stavu je současný povrch balkonu. Podívejte se na všechny vady, praskliny i díry. Jestliže budete pokládat dlažbu na beton, udělejte test savosti. Ten se provádí tak, že nalijete na beton vodu. Pokud voda do dvou až tří minut zmizí, je povrch špatný. Případné nedokonalosti můžete opravit tenkovrstvým betonem.

Pokládka dlažby není vůbec složitá. Zdroj: Unsplash

Jestliže je na balkoně původní dlažba, zkontrolujte poklepem, zda neduní. Dunění by znamenalo, že nedrží a podklad pro novou dlažbu nebude spolehlivý a kvalitní. V tomto případě je třeba starou dlažbu odstranit – a to včetně původního lepidla. V případě, že chcete novou dlažbu pokládat rovnou na tu starou, musí být původní dlažba v pořádku. Vše však musí sedět také výškově, jinak by se mohlo stát, že neotevřete balkonové dveře. Při kladení dlažby na dlažbu je důležité také vyčistit důkladně spáry a nanést adhezní můstek, což je nátěr (první vrstva) – nejčastěji penetrace s křemičitým pískem, která zajistí přilnutí materiálů.

Co potřebujete?

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob pokládky (použití lepidla nebo směsi), budete potřebovat také kvalitní nářadí a materiály. Z nářadí budete potřebovat:

  • Kbelík
  • Míchadlo
  • Gumové kladívko
  • Stěrku a váleček
  • Hřebenové hladítko
  • Křížky pro správnou šířku spáry

Dlažba musí mít správný spád. Zdroj: Canstockphoto

Co byste měli vědět

Ještě před tím, než se pustíte do samotné pokládky, si pečlivě rozměřte povrch, na který budete dlažbu pokládat. Ideální je počítat s rozvržením, kdy mezi dlaždicemi vznikne mezera o velikosti tří milimetrů (spára). Zakládat začínejte od exteriéru, kde je dlažba vystavena povětrnostním vlivům, řezné strany dlažby nasakují vodou a tomu chcete zabránit. U zdi či pod zastřešením můžete končit polovinou dlažby.

Při výběru dlažby na balkon se zaměřte na to, aby byla mrazuvzdorná. Taková dlažba nenasákne vodou a nerozpraská mrazem. Protiskluz je ideální R10, případně R11. Mrazuvzdorné by mělo být také lepidlo, které se nanáší hřebenovým hladítkem a vybírá se podle velikosti samotných dlaždic. Křížky, které potřebujete pro vytvoření spár, určují, jak bude spára široké – ideální jsou 3 milimetry.

Jak na pokládku dlažby na balkoně?

Spádování

Při správném spádování budete mít jistotu, že bude voda z balkonu rovnoměrně stékat a nebude na něm stát a dělat louže. Na podlahu položte vodováhu, jestliže bude spád alespoň 1 cm, je vše v pořádku. Jestliže je vodováha v rovině, je nutno spád vytvořit za pomoci tenkovrstvého betonu. Na původní podklad se nanese penetrace, tenkovrstvý beton, vše se nechá 5 dní vyzrát. Pro odtékání vody z balkonu na okraji vytvořte přesah, případně využijte balkonovou lištu. V případě pokládky nového betonového podkladu umístěte podlahovou lištu pod něj. Jinak se lišta umisťuje pod hydroizolaci.

Na dlažbu můžete dát také kobereček. Zdroj: Canstockphoto

Hydroizolace

Na penetrovaný a připravená podklad se nanáší válečkem 1 až 2 milimetry tlustá vrstva izolace. Ta zabrání prostupování vody mezi dlažbou a betonem. Suchou hydroizolační směs míchejte s vodou míchadlem na pomalé otáčky, aby se vám do směsi nedostal vzduch – jinak by směs skla příliš rychle. Hydroizolační stěrku naneste také na stěnu do výšky soklu, na tu přiložte hydroizolační pásku. Hydroizolace schne jeden den, poté se nanáší opět penetrace.

Dláždění

Nyní namíchejte přiměřené množství lepidla, které stihnete nanést hřebenem na podklad, položit na něj dlažbu a vy vyladit či dořezat před tím, než lepidlo zaschne. Zbytek lepidla v kbelíku by vám jinak během práce ztvrdl. Podkládejte na podklad s lepidlem dlažbu spolu s křížky, zaťukejte ji jemně gumovým kladívkem. Nechce jednu až tři hodiny zaschnout, poté je čas na spárování.

Spárování

Na balkoně používejte pouze mrazuvzdornou a flexibilní spárovací hmotu. Sehnat můžete také hmotu s protiplísňovými a vodou odpuzujícími účinky. Odstín volte dle vkusu, ideálně podle barvy dlažby. Spárovačku namíchejte podle návodu na obalu. Na roztírání hmoty budete potřebovat neoprenovou stěrku, s níž hmotu snadno dostanete mezi dlaždice a z dlažby ji snadno setřete. Sokly je třeba spárovat silikonem. Dvě řezné plochy pracují jinak a běžná spárovací hmota by praskla. Dlažbu čistěte ihned, v průběhu měňte vodu za čistou.


You must be logged in to post a comment Login