Zahrada

Co nás čeká na zahradě aneb v dubnu má zahradník plné ruce práce

Od   | 

Pokud budeme soudit podle množství zahradních činností, pak duben patří k jednomu z nejexponovanějších měsíců v roce. Spoustu práce mají jak majitelé okrasných zahrádek, tak i zeleninových záhonů, skleníků či ovocných sadů. Na co tedy právě teď nesmíte zapomenout?

Chladné březnové počasí začínají střídat teplé slunečné dny proměnlivého měsíce dubna, proto je možné dokončit všechny zahradní činnosti, které jsme v březnu kvůli nepřízni počasí nemohli na zahradě provádět.

Trávníku prospěje, pokud mu dodáte všechny potřebné látky pro start do nové sezóny v podobě jarního hnojiva. Zdroj: Gardena

Sólo pro vertikutátor i nůžky

Právě teď máte poslední možnost ostříhat okrasné keře a peckoviny, které jste nestihli prořezat po loňské sklizni.

O slovo se hlásí i trávník, jež je potřeba zkultivovat vertikutátorem – ten jej před novou sezónou pěkně provzdušní a zbaví mechu. Abyste dodali trávníku potřebné živiny, po skončení práce s vertikutátorem rozhoďte na jeho plochu jarní hnojivo. Na případná holá místa dosejte travní semeno. A pomalu začněte na novou sezónu připravovat také sekačku, protože zanedlouho (cca v polovině dubna) už provede první letošní zkracování travnaté plochy.

Vertikutátor Gardena EVC 1000 je určený pro travnaté plochy do cca 600 metrů čtverečních. Zdroj: Gardena.

S nůžkami na živý plot Husqvarna 536LiHE3 půjde snadno ořezávání vršků živých plotů a tvarování vyšších keřů. Zdroj: Husqvarna.

Kvetou cibuloviny

Duben je měsíc kvetoucích cibulovin – všechny, které jste na konci srpna a v září ukryli do země, teď vyrážejí a ukazují své barevné květy v plné kráse. Mezi odkvetlými sněženkami a bledulemi se právě rozvíjejí narcisy, hyacinty, modřence i tulipány.

Až rostliny odkvetou, odstraňte chřadnoucí květy ještě předtím, než se na jejich místě vytvoří semeníky. Rostliny by se tak zbytečně vyčerpávaly. Listy však rostlinám ponechte, dokud nezežloutnou, a pomozte jim dokončit jejich vegetační období dodáním hnojiva s nízkým obsahem dusíku.

Brzy z jara nám krášlí zahradu cibuloviny. Až rostliny odkvetou, odstraňte chřadnoucí květy ještě předtím, než se na jejich místě vytvoří semeníky.

Na užitkové zahradě

K prvním plodinám, které lze vysévat volně do půdy, patří ředkvičky i další kořenová zelenina a raný salát. S ostatními odrůdami salátu, stejně jako s hrachem, kedlubnami, květákem, zelím nebo červenou řepou ještě pár týdnů počkejte až „po zmrzlých“.

Chcete si pochutnat na jarním česneku? Přibližně do desátého dubna je ještě čas jej vysadit. V polovině dubna pak nastává ta správná doba pro výsadbu raných brambor, a to nejlépe do půdy obohacené kompostem.

Paličáky a zimní česneky sázíme koncem října a začátkem listopadu, jarní česneky pak v březnu nebo začátkem dubna.

Jarní česneky sázíme začátkem dubna.

Máte na zahradě skleník či fóliovník? Ke konci měsíce už sem můžete začít vysazovat okurky a rajčata, a to ideálně navečer.

V sadu

Ovocné stromy a keře si po zimě zaslouží pořádnou dávku jarní zálivky. Aby ke kořenům lépe pronikla, půdu kolem rostlin nakypřete motykou. Rychlému odpařování vody pak zabráníte dosypáním mulčovacího materiálu, jímž může být jak kůra zakoupená v obchodě, tak třeba i posekaná tráva, která by jinak skončila na kompostu nebo v kontejneru s bioodpadem.

Neholdujete-li biohospodaření, můžete stromy a keře ošetřit chemickými postřiky proti přezimujícím škůdcům či houbovým chorobám.  

V dubnu je možno provádět také roubování, protože rostliny jsou v této době už plné mízy.

Proto, aby se nám stromy odměnily bohatou úrodou, musíme jim na jaře projevit náležitou péči.

Po odkvětu řežeme peckoviny (meruňky, třešně, višně ad.)

V okrasné části zahrady

Stále ještě můžete vysévat letničky, ty otužilejší už přímo do půdy – např. lichořeřišnice, měsíček, slunečnice, chrpy. Trvalky a okrasné keře i stromky je potřeba přihnojit a dopřát jim bohatou zálivku. Pokud chcete jejich řady na zahradě rozšířit, teď je nejlepší čas na vysazování nových stromků a keřů, aby do zimy stihly v půdě dostatečně zakořenit a chladné období roku přečkaly ve zdraví.

Jarní práce patří mezi náročnou činnost, ale vyplatí se nám to.

Vysazujeme všechny druhy růží. Zkracujeme je na tři očka

A co pokojovky?   

Právě v této době je ideální doba k přesazování pokojových rostlin, které to potřebují. Ty, co zůstaly ve svých původních květináčích, můžete začít pravidelně přihnojovat, což byste měli provádět až do podzimu. S hnojením přesazených rostlin pak nezačínejte dříve než po uplynutí 4-6 týdnů, až se rostliny stabilizují v novém substrátu. Zatím však stále počkejte s letněním pokojových rostlin a choulostivějších balkónovek. Přestože je před den už pěkně teplo, riziko nočních mrazíků ještě stále hrozí.

Prohlédněte pokojové rostliny, odstraňte odumřelé listy a přesaďte je.

 

Bude se vám rozhodně hodit na zahradě!


You must be logged in to post a comment Login