Rady a tipy

Kdy naposledy jste kontrolovali svoji chalupu? Nyní je vhodný čas to udělat

Od   | 

Také patříte k těm, kteří na chalupě tráví zejména období od jara do podzimu? Není divu – představa zimy strávené v chladném prostředí nezatepleného prostoru není nijak lákavá. Přesto byste ji měli vyrazit čas od času zkontrolovat. Víte, jak můžete svoji chalupu ochránit před nezvanými hosty?

Na chalupě je nutné zabezpečit všechny dveře. Zdroj: pixabay.com

Zatímco vám sezona na chalupě končí na podzim, ve stejný čas začíná jiným – lupičům. A ti v průběhu zimy nezahálejí – když zjistí, že tam dlouhodobě netrávíte svůj čas, může se vaše nemovitost stát jejich obětí. Moc tomu nenahrává situace kolem koronaviru, kdy lidé trávili na chatách a chalupách spoustu svého času, takže jsou tyto nemovitosti vybaveny víc než kdy předtím. Lupiči pak stačí dostat se dovnitř, ukrást co se dá a věci směnit v zastavárně.

Samozřejmě zkontrolujte vchodové dveře. Zdroj: Sapeli

Pravidelné kontroly jsou nutnost

Ačkoliv chatu či chalupu v zimě nevyužíváte, neměli byste podceňovat její pravidelné kontroly. A to klidně několikrát během zimy. Lupiči totiž nejsou tím jediným, co nemovitost může poškodit. Neplechu může napáchat také vítr, mráz, ale i těžká vrstva sněhu. Když se na chalupu vydáte, zkontrolujte dveře, okna i střechu. Když škodu odhalíte včas, její náprava bude jednodušší, rychlejší a levnější. V případě krádeže budete mít větší šanci na vyřešení.

Je vaše chalupa bezpečná?

Z chalupy nikdy neuděláte novodobý Alcatraz. Přesto její zabezpečení nepodceňujte. Pokud máte na chalupě víc vchodů, zabezpečte všechny, nejen ten hlavní. Kromě bezpečnostního zámku byste měli pořídit také bezpečností dveře. Jedno bez druhého nemá takový smysl. Tam, kde nemůžete dát bezpečnostní cylindrickou vložku, použijte kvalitní visací zámek.

Na chalupě je krásně, ale musíte ji pravidelně kontrolovat. Zdroj: pixabay.com

Na okna přidejte bezpečností folii, na okenice můžete také visací zámek nebo použít uzamykatelnou kličku. Pokud bude pro lupiče obtížnější dostat se dovnitř, je zde možnost, že to vzdají a půjdou jinam.

Nevozte na chalupu všechen svůj majetek

Je jasné, že pokud na chalupě trávíte většinu svého času, tak v ní máte spoustu svého majetku. Rozhodně sem ale nevozte cennosti, dražší věci na zimu odvážejte pryč. To, co neodvezete, se snažte alespoň příliš nevystavovat. Něco můžete dát pod deku, další věci do uzamykatelné bedny. Nářadí a nástroje uzamkněte v dílně.

Je vaše chalupa v bezpečí? Zdroj: pixabay.com

Starejte se o zámky

Aby nebyly zámky na vaší chalupě zamrzlé nebo nefunkční, je nutné je pravidelně promazávat – a to mazivem určeným na zámky. Venku nepoužívejte zámky, které jsou určeny pouze do interiéru.

Náš tip na konec: Využijte sousedy

Pokud nemáte chalupu na samotě, ale v okolí bydlí sousedi, můžete je poprosit, aby vám chalupu jednou za čas zkontrolovali.

 

Už jste slyšeli o nezámrzném ventilu?

 

 


You must be logged in to post a comment Login