Architektura a design

Nádherný dům prošel rekonstrukcí, respektující jeho krásu: Citlivé sladění původního s novým si místní nemohou vynachválit

Od   | 

Rodinný dům, postavený ve 20. letech minulého století, se nachází na krásném místě u Curyšského jezera. Renovace vnitřku domu proběhla s ohledem na starou strukturu, dispozici a mnoho zachovalých prvků.

Staré versus nové – v tomto domě kontrast vyniká. Zdroj: IDA14

Důraz byl kladen na poctivé materiály, dobré řemeslné zpracování a krásné detaily. Mezi nejvýznamnější prvky celé rekonstrukce, na které jsou majitelé nejvíce pyšní, patří krásně zrestaurované parkety v dříve populárním vzoru rybí kosti, které se znovu derou na výsluní. Povedla se i bronzová kovová zábradlí na schodišti a silná deska z přírodního kamene v kuchyni, která krásně zapadá do celkové barevnosti a konceptu domu. Důraz byl kladen na vysoce kvalitní truhlářskou práci, a že měli mistři dřevěného řemesla a souvisejících technologií a postupů občas skutečně nelehkou práci. Největší výzvou byly staré dřevěné trámy, stropy, podlahy a dřevěné schody, které se v průběhu let propadly a hlasitě vrzaly, nyní po rekonstrukci jsou však doslova a do písmene klenotem celého prostorného domu, ve kterém by zřejmě chtěl žít úplně každý, protože klid a pohoda z něj doslova sálá.

Tmavě šedá, v podobném odstínu, jako jsou v domě závěsy, kuchyni sluší. Zdroj: IDA14

Genius loci v kontrastu s moderním luxusem

Interiér nového domu plně respektuje jeho „genia loci“. Autoři se nesnažili o design a modernost „na sílu“, ale tak, aby vybavení korespondovalo s celým domem, se zachovalými ozdobnými štuky, renovovanými parketami a celkovým „staromilským“ dojmem. Přitom ale zároveň rozhodně neplatí, že bychom si zde připadali jako v přecpaném, tmavém obýváku s babičky Květy s „parádními“ kousky. Vybavení má přizpůsobený design, ale zároveň je luxusní, kvalitní, jednoduché, uměřené, nadčasové a praktické. Designové prvky, jako například svébytná a krásná svítidla, jsou včleněny promyšleně, samozřejmě a s velkou mírou citlivosti k celku. Jako doplněk zde nechybí umělecká díla, krásné textilie, třeba v podobě temně šedozelených závěsů či dekorace, jako jsou polštářky či sklo. Jinak tu ale klasické „lapače prachu“ v otevřených policích nenajdete.

 

Kam pro elegantní a nadčasovou pohovku?

 

Vešel se i ateliér

Ve zcela soudobém moderním duchu je pojatá například elegantní tmavá kuchyně se skříňkami v bezúchytkovém provedení a vestavnými spotřebiči, jejíž elegantní provedení podtrhují mj. zajímavá vodovodní baterie nebo bodová světla vestavěná přímo ve vrchní straně skříněk. Jedním z jistě neoblíbenějších míst bytu je i prostorná terasa, na které se dá grilovat nebo jen tak posedět. Vybavená je skromně, pouze jedním křesílkem, o to lepší je z ní ovšem rozhled. Do velkorysého domu se vešel například i podkrovní ateliér, světlý a prostorný, který i pěknými výhledy z francouzského okna inspiruje k tvorbě. V několika koupelnách domu si vrchovatou měrou užijete pocit, že místem skutečně nebylo nutno šetřit. Místnosti velikosti solidního dětského pokoje jsou opět vybaveny velmi jednoduše, střídmě, ale kvalitně, a tím prostorněji a luxusněji působí. V jedné z koupelen najdeme například promyšlený kontrast barevných kachliček ve tvaru včelích pláství se zbytkem koupelny, která je pojata ve střídmých barvách a bez výstřelků.

Koupelna má atypickou dispozici. Zdroj: IDA14

Fotogalerie:

 

Kde vám poradí, jak barevně sladit textiliemi domov?

 

 


You must be logged in to post a comment Login