Inspirace

Načerpejte energii díky mechu v podobě designových kousků v interiéru

Od   | 

V dnešní, uspěchané době vyhledáváme uklidňující přírodu na každém kroku, a proto je velmi důležité zakomponovat ji také do svého domova. Fenoménem poslední doby jsou mechové obrazy a věnce z mechu. Tato sytě zelená dekorace zútulní každý interiér a vnese do běžného života příjemnou harmonií. S trochou šikovnosti si je můžete vyrobit sami a my vám poradíme, jak na to.

Mechová dekorace rozzáří interiér. Zdroj: Pinterest

Barevná harmonie

Mech díky nádherné a uklidňující barvě dodá optimismus. Odborníci tvrdí, že pokud ho do interiéru zakomponujete, budete se probouzet svěží a plní dobré nálady. Mech v sobě nese snad všechny odstíny sytě zelené barvy a některé speciální druhy lišejníků mohou mít také barvu do červena, fialova nebo bíla. Pro obrazy a věnce se používají roztomilé kopečkové mechy, ale i ploché. Zakomponovat mezi ně můžeme také lišejníky. Pokud je ošetříme speciální konzervací, mohou nám vydržet dlouhá léta, aniž bychom o ně museli pečovat.

Bílou stěnu mechové obrazy skvěle oživí. Zdroj: Pinterest

Vyzkoušejte si jejich výrobu

Přestože se dnešní designeři a výrobci mechových obrazů předhánějí se stále propracovanějšími a originálnějšími kousky, můžete si výrobu vyzkoušet i v pohodlí domova. Nejenže jsou méně nákladné, ale také si vytvoříte dílo přesně podle sebe. Počítejte však s tím, že napoprvé to zkrátka nemusí být ono. Jak tedy na to?

  1. Nejdůležitější je si uvědomit, že do interiéru je nutné používat pouze stabilizovaný mech. Živému mechu bychom nikdy v místnosti nemohli poskytnout ideální podmínky, které by mu vyhovovaly, a proto se hodí spíše na živé stěny ven.
  2. Promyslete si, v jakém tvaru a stylu budete mechový obraz tvořit. Bude to klasický obdélníkový obraz s rámem, nebo bez rámu? Nebo dáte naopak přednost obrazu ve tvaru nápisu „Family“, či „Love“? Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv, je velmi důležité, aby zapadal do celkového stylu interiéru. Na bílé stěně bude skvěle vypadat například obraz s masivním rámem. 
  3. Jestliže s obrazem nechcete mít příliš práce, zakupte již stabilizovaný mech, který se prodává v balení po 0,5 kg. Toto balení pokryje cca 50- 60 cm2 plochy. Pokud si však stabilizaci mechu chcete vyzkoušet, udělejte si procházku do lesa. Nasbírejte si kopečkové mechy (bělomech sivý), ploché mechy, či lišejníky (dutohlávka sobí, nebo terčovka bublinatá). Nevynechejte ani drobné větvičky, sušenou kůru, nebo šišky. V každém případě však buďte k přírodě šetrní. 
  4. Nyní se můžeme přesunout k samotné výrobě. V první řadě pevně upevněte překližku k rámu, díky které vznikne zadní strana obrazu. Poté si nanečisto, bez lepení seskládejte mechy na obraz tak, jak chcete. Vyzkoušejte různé varianty a nezapomeňte si je zdokumentovat, abyste si poté mohli vybrat tu správnou variantu. Jakmile budete s dílem spokojeni, nalepte mech k obrazu. U menších obrazů k lepení bohatě postačí tavná pistole. Pokud se však pouštíte do velkých rozměrů, je třeba se poohlédnout po kvalitnějším lepidle, které je určeno přímo pro stabilizované mechy. 
  5. Nakonec obraz uchovávejte v místnostech, ve kterých se pohybuje teplota mezi 5 – 30 stupni a vlhkost vzduchu okolo 60%. Na obraz by nemělo svítit přímé slunce a zároveň by neměl přijít do kontaktu s vodou. Usazený prach na obraze smyjte pomocí vlhkého hadříku, nebo prach vyfoukejte fénem z větší vzdálenosti a na nejnižší teplotou. Jedině tak prodloužíte životnost tohoto přírodního díla.

Výroba mechového obrazu je zábavná a kreativní. Zdroj: Pinterest

 Jak mech stabilizovat?

Předem upozorňujeme, že ne vždy se první pokusy o stabilizaci mechu podaří. Naopak, rozhodně se nenechte rozhodit a odradit prvními neúspěchy. Mech by se měl sbírat ve vegetačním období. V lese tedy nechte mechy, které žloutnou. Samotná stabilizace spočívá v přípravě stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50 – 60 stupňů. Mech ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7 – 15 dní. Mech někdy dokáže ztratit svojí sytě zelenou barvu, avšak vrátit mu barvu můžeme díky zelenému barvivu, které používáme na vajíčka, nebo lze sáhnout také po potravinářském barvivu.

Mechu lze zelená barva dodat díky barvivu. Zdroj: Pinterest

I mechové věnce stojí za to

Chcete-li mechové obrazy v interiéru doplnit ještě něčím, vyzkoušejte mechové věnce. V porovnání s obrazy jsou mechové věnce jednodušší a do jejich výroby můžete zapojit i děti. K ruce si vezměte polystyrenový, nebo slaměný věnec, na který postupně nalepujte tavnou pistolí stabilizovaný mech a doplňujte je i jinými plody lesa, jako jsou šišky, žaludy, bukvice, kaštany nebo kamínky. Přidat můžete také drobné doplňky nebo mašle. Takto vytvořené věnce můžou ozdobit jídelní stůl nebo vchodové dveře.

Také mechové věnce vypadají skvěle. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login