Inspirace

Nábytek z palet: Trend nebo nutnost?

Od   | 

Již před delší dobou prošel nábytek z palet opravdovým boomem a oblíbenosti se těší stále, a to zejména mezi mladými lidmi. Často tak tento nábytek vídáme ve startovacích a studentských bytech, protože se jedná o pevný, snadno zpracovatelný, ale zároveň zajímavý materiál. Jaké mají palety přednosti a jaké mají nevýhody? Na co si dát při výrobě nábytku z nich pozor?

Stačí přidat kolečka a máme stolek na kolečkách. Zdroj: Canstockphoto

Ještě než se do palet pustíme…

Předtím, než po paletách sáhneme je potřeba si uvědomit několik věcí. Váha klasické europalety s rozměrem 1 200 x 800 x 144 mm se pohybuje okolo 20 – 25 kily. Zároveň nás taková paleta vyjde na 400 – 480 Kč, což není úplně nízká cena. Pokud si z palet budete chtít postavit třeba pohovku, nebo postel, budete jich potřebovat něco mezi 10 – 15 kusy. Při současných cenách paletový nábytek není nejlevnější řešení. Někoho by mohlo napadnout nábytek vyrobit ze starých palet, které se nacházejí venku, ale takovou variantu odborníci nedoporučují.

Při propočítání palety nevychází příliš levně. Zdroj: Canstockphoto

Proč investovat do nových palet?

U starých palet by během pořizování bylo nutné opravdu hodně vybírat, protože ne každý kus je uzpůsobený pro výrobu nábytku, se kterým tak nebylo ani nikdy počítáno. Během mezinárodních přeprav může docházet k nejrůznějšímu chemickému ošetřování a někdy i k impregnaci s karcinogenními látkami, které není příliš bezpečné pro zdraví a jeho výpary doma by mohly mít negativní dopad. Staré palety mohou být navíc při skladování ve vlhkém prostředí venku napadeny plísní, či jinými škůdci, což na první pohled nemusíme poznat. Avšak během používání doma by tento fakt mohl způsobit velkou neplechu. Pro nábytek tak vždy volte nové palety, u kterých tyto problémy nehrozí.

Kam pro látky, kterým nevadí déšť ani slunce?

 

Nábytek ven, nebo i dovnitř?

Z palet lze vyrobit stylová postel, sedačka do obývacího pokoje, ale i stolek na televizi, nebo nejrůznější poličky. Pro vnitřní použití je však koupě nových palet naprosto nevyhnutelná. Špatně ošetřené, nebo napadené palety napuštěné chemií by v interiéru opravdu nedělaly dobrotu. Staré palety jsou schůdným řešením pro použití na venkovní posezení, nebo jako podstava pod truhlíky a květináče. Staré palety je však vždy potřeba pečlivě zbrousit, nechat vyschnout, opálit a nakonec naimpregnovat. K výrobě už poté budete potřebovat pouze brusný papír, pilu, dláta, vrtačku, kladivo, metr, kleště a papír s tužkou. Při venkovním použití pak nezapomínejte na vhodnou impregnaci, ale i lak, či lazuru.

Zdroj info: Balakryl, Kapitoly o bydlení, Česká zahrada

Paletový nábytek můžete opatřit libovolnou barvou.
Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login