Koupelny

Nábytek, který zabydlí vaši koupelnu

Od   | 

Koupelnu chceme mít hezkou a komfortní se vším všudy, a proto i tuto místnost musíme vybavit nábytkem. Jak ale vybrat, aby se nám nábytek hodil a dlouho spolehlivě sloužil?

Současným trendem je zařizovat koupelnu podobně jako ostatní místnosti. Nechybí v ní tedy textilie. Zdroj: Duravit

To, kolik vybrat kusů nábytku a jaké, se bude odvíjet od rozměrů koupelny, typu a rozmístění sanitární keramiky. Samozřejmě budete vybírat podle stylu, jímž je koupelna zařízená, aby se z ní „vyloupla“ pěkná místnost, která zapadá do konceptu celého interiéru. Výrobci nabízejí ucelené řady nábytkových kolekcí, z nichž některé mají modulární funkci, tedy se dají tvarově a rozměrově uzpůsobit prostoru. Seženete ale také solitérní kusy nábytku, nebo můžete využít i výrobu na zakázku. Záleží jen na vašem vkusu a finančních možnostech.

Co je důležité ohlídat, to jsou nožky nebo sokly, které se budou dotýkat mokré podlahy. Spolehnout se můžete na nerezovou ocel nebo kov ošetřený kvalitním lakem, vhodný je i plast. Nejbezpečnějším řešením je zavěsit nábytek na zeď.    

Komplet kolem umyvadla

Základním kusem koupelnového nábytku je umyvadlová skříňka. Její součástí může být umyvadlo, jež je zabudované přímo do korpusu skříňky, nebo je usazené na horní desce skříňky. Umyvadlová skříňka je dále vybavená zásuvkami nebo dvířky s poličkami. Zásuvky jsou praktičtější, neboť jsou zpravidla plnovýsuvné a poskytují tak uživateli lepší přehled o uložených věcech. Zásuvky se pohybují na pojezdech, jež zajišťují snadné vysunutí a při zavírání i hladké a neslyšné dovření. O stupeň výš posouvá zásuvky osvětlení v podobě LED pásku s čidlem, nalepeném na horní hraně zásuvky. Čidlo zajistí, že se při otevření zásuvky světlo rozsvítí. Komfort také zvyšují rozdělovníky v zásuvkách, či malé úložné boxy, které lze ze zásuvek vyjímat. Tam můžete mít uloženou třeba kosmetiku či drobnější hygienické potřeby. Druhou designovou variantou je usadit umyvadlovou mísu na desku, která je ukotvená do zdi. V tomto případě by deska měla mít originální vzhled a měla by být stoprocentně voděodolná a dobře udržovatelná, protože na ni budou kladeny opravdu vysoké nároky.

Kolem umyvadla zvolte nábytek s dostatečně členěným úložným prostorem. Zdroj: Geberit

Nutný komplet s umyvadlovou skříňkou tvoří nástěnná skříňka. Základem skříňky je zrcadlo na pohledové ploše, kvalitní osvětlení a úložné poličky. Praktickou vychytávkou je elektrická zástrčka uvnitř skříňky, kterou mohou muži využívat při holení a ženy při vysoušení vlasů. Boky skříňky mají zpravidla stejný design jako série koupelnového nábytku, z níž pochází. Až budete skříňku připevňovat na zeď, berte v úvahu rozdílné výšky členů domácnosti a přimontujte ji tak, aby se v zrcadle všichni viděli a nemuseli si stoupat na špičky, nebo se krčit.

Vestavná zrcadlová skříňka se zvětšovacím zrcátkem a dvěma elektrickými zásuvkami. Zdroj: Keuco

Skříňky, poličky atd…

Oblíbeným kusem nábytku do koupelny je vysoká skříňka, která je buď závěsná, nebo stojí na nožkách. Je velmi praktická, protože má šířku cca 35 cm, ale výšku třeba až 180 cm, čímž zabere malý prostor, ale poskytne poměrně dost úložného místa. V jednotlivých kolekcích se další menší a větší skříněk s otevřenými policemi či dvířky nabízí mnohem víc, záleží jen na vaší potřebě a prostoru. Vedle nábytku se samozřejmě nabízí možnost, nechat si vyzdít i nejrůznější niky, které dodají koupelně další zajímavý rozměr.

Místo v menší koupelně ušetří vysoké úzké skříně a skříňka, na níž je posazené umyvadlo. Zdroj: Ikea

Kvalita do vlhka

V koupelně bude nábytek dennodenně vystavován náročným podmínkám, neboť bude muset čelit vodě a vlhkosti, a to i když máte v koupelně větrák či okno. Zárukou dobrého nákupu je vybírat u renomovaných značek, které garantují kvalitu a několikaletou záruku. Na kvalitu mají vliv materiály, z nichž se nábytek vyrábí. Korpusy bývají z laminované nebo dýhované dřevotřísky, základem pro čelní plochy je MDF deska, boideska nebo masiv. Mezi oblíbené druhy masivních dřevin patří buk, dub, olše, javor a ořech z exotických dřevin je to třeba teak nebo wengé. Aby vynikla jedinečná kresba dřeva, tak se masiv upravuje transparentními laky vhodnými do vlhka, a to v matu i v lesku. Velmi vhodnou a častou povrchovou úpravou je PUR lak, nabízející širokou paletu barev. Na zakázku si lze některé série vybrat i lak z barevné škály RAL. Levnějším řešením je laminovaná deska, která se skládá z nosné desky (dřevotřísky) a dekorativních krycích papírů napuštěných syntetickou pryskyřicí. Tyto desky mohou mít povrch v barvě nebo v imitaci přírodnin a to v hladké či strukturované variantě. Dražším řešením je corian nebo jiný kompozitní materiál. Výplň dvířek může tvořit i pískované sklo nebo sklo s grafikou, plech, keramika, akrylát nebo jiný atraktivní materiál.

I koupelnový nábytek může vzhledem navazovat na ostatní zařízení v bytě. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login