Obývací pokoje

Jednoduché linie současným obývákům sluší

Od   | 

Reakcí na přemíru dekoru, který se v dávných dobách využíval v podobě řezaných ornamentů či malovaných kreseb na nábytku, byla snaha architektů a designérů o úměrnost a střízlivost. Proto se už začátkem dvacátého století v českých domovech počal objevovat právě takovýto nábytek. Dvacáté první století je ve znamení strohých linií, které vyzdvihují zcela jednoduchý, avšak elegantní tvar.

Otevřené a zavěšené police vnáší do interiéru lehkost. Zdroj: Inpro design

Možná se může nezábavný tvar zdát na první pohled příliš obyčejný, ale právě takové pojetí současnému interiéru sluší. Pokud právě hledáte zařízení do obývacího pokoje, máte hned několik možností, jak ho vybavit, aniž byste tratili na úložném prostoru, a přitom místnost působila vzdušným dojmem. Současný design je totiž takovému řešení příznivě nakloněn.

Přestože se v současném interiéru tzv. skleníky používají zřídka, chcete-li si oblíbené předměty vystavit, může být součástí obývací stěny osvětlená vitrina. Tím bude celek působit opticky subtilnějším dojmem. Zdroj: Hülsta

Malý, ale váš

Nejste-li majiteli obývacího pokoje velkého jako taneční sál, pak je vhodné zvolit některou z odlehčených stěn. Hlavní část tvoří otevřené police, které doplňuje několik uzavřených skříněk. Sestava bez soklu stojí na subtilních nožkách, efektněji působí varianta, kterou lze připevnit přímo ke zdi. To usnadňuje úklid pod sestavou, zároveň se docílí vzdušného dojmu.

Bílý lak dřevěnou dýhu odlehčuje. Sestava Neo firmy Large

V menších prostorách zvolte jednoduché závěsné prvky. Zdroj: Large

Potřebujete-li více úložného prostoru, dejte přednost uzavřeným skříňkám s prosklenými dvířky. Přímému pohledu dovnitř zamezíme pískováním. Korpus je ideální ze světlého dřeva (javor, dub, buk), případně lakovaný ve světlých odstínech. Takové řešení totiž nevelký prostor nepohltí.

Byť se obývací stěny přes celou teď používaly zejména v osmdesátých létech minulého století, své obdivovatele stále mají. A není divu, přeci jen mají obsažný úložný prostor. Zdroj: Hülsta

Polyfunkční místnost

V současné době architekti navrhují propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Právě v těchto velkých místnostech vyniká velkorysá knihovna přes celou stěnu od podlahy ke stropu. Nabízeny jsou moduly jednotného rozměru, které se skládají vedle sebe na míru prostoru. Nechybí pojízdné schůdky, umožňující snadnou dostupnost i ve vyšších patrech.

Další z možností, jak získat nenásilný úložný prvek v obývacím pokoji

Další z možností, jak získat nenásilný úložný prvek v obývacím pokoji

Polyfunkčnímu prostoru sluší i solitérní skříňky, přístupné ze všech stran, které dělí velkou místnost a vymezují určitou část. Určeny jsou do prostoru, proto jsou všechny stěny povrchově upraveny (dýha, lak apod.). Své příznivce opět nacházejí i klasické obývací stěny, které byly oblíbené zejména v sedmdesátých letech minulého století. Jejich provedení je nyní odlehčeno, zpravidla působí subtilním dojmem, a to i přesto, že poskytují dostatek úložných prostor. Vybírat lze z uceleného nábytkového programu, který nabízí nejrůznější komponenty (vitríny, police, uzavřené i prosklené skříňky ad.), ze kterých si budoucí majitel sestaví požadovanou stěnu.

A proč nezačlenit do obytné stěny krb?

A proč nezačlenit do obytné stěny krb?

Poddejte se trendu

Hledáte-li sestavu, která odpovídá současnému stylu bydlení, pak se zaměřte na zcela jednoduché varianty, obsahující velmi nízký úložný prvek, buď samostatnou polici nebo uzavřené skříňky, které jsou doplněny policemi, popřípadě subtilními skříňkami stejné šíře. Sestavy jsou povrchově opatřeny vysoce lesklým bílým, červeným, olivově zeleným nebo černým lakem a potřebují dostatek prostoru, aby jejich linie i barevné provedení vynikly. V kurzu jsou i obývací sestavy, které tvoří zadní stěna, na níž jsou připevněny jednoduché police, spodní část tvoří úložné skříňky. Záda slouží jako pozadí pro plazmový, nebo LCD televizor.

V rozlehlých místnostech můžeme prostor rozčlenit příčkami. Aby prostor zůstal opticky vzdušný, může být část stěny prosklená.

V rozlehlých místnostech můžeme prostor rozčlenit příčkami. Aby prostor zůstal opticky vzdušný, může být část stěny prosklená.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login