Koupelny

Na co si dát pozor, když se rozhodnete pro sprchový žlab

Od   | 

Stále častěji dáváme ve sprchovém koutu přednost odtokovému žlábku před standardní sprchovou vaničkou. Kromě elegantnějšího vzhledu má toto řešení mnoho dalších předností. A pokud se bojíte, že bude mezi dlažbu a obklady zatékat, vězte, že tomu tak nebude, zvolíte-li správný postup. Stačí tedy už jen vybrat vhodný žlábek a těšit se na výsledek.

Ke žlabu si horní mřížku můžete vybrat z nejrůznějších možností. Zdroj: RAVAK

Zásadní kritérium

Sprchové žlaby je možné využít do novostaveb, ale hodí se i do rekonstruovaných koupelen. Jediné, co by mohlo znemožnit instalaci této varianty, by byla nízká stavební hloubka podlahy. Kompletní sestava sprchového žlabu s odtokovým kanálkem totiž potřebuje určitou výšku podlahy, aby se tam celý systém bez problémů vešel a fungoval tak, jak má. S tím by vám měl poradit statik nebo stavební technolog. To je tedy úplně první a zásadní kritérium výběru. Druhé funkční kritérium je kapacita průtoku, která se odvíjí od vybrané sprchové baterie a jejího průtoku. Ideálně byste tedy měli kupovat baterii a žlábek najednou. Bude-li mít kanálek menší kapacitu odtoku než je průtok baterie, bude se vám na podlaze hromadit voda, což jistě nechcete.

Trendy jsou barevné sprchové žlaby. Nabídka je široká. Zdroj: Kaldewei

 

Jak vybrat správné koupelnové osvětlení a kam pro něj?

 

Designy na výběr

Dál už bude výběr veselejší a bude se řídit vkusem, nároky na užívání a v neposlední řadě i vzhledem koupelny. Co se týká designů, v zásadě jsou na trhu tři varianty. Tím nejminimalističtější řešením je možnost vložit do rámu krycí lišty obklad či dlažbu a kanálek tak téměř neviditelně nechat splynout s podlahou. Elegantní variantou je lišta s vloženým sklem a nejčastějším typem je nerezová krycí lišta s hladkým či perforovaným povrchem s různými dekory. Koupit můžete i sprchový kanálek vylepšený o LED podsvícení, které dokáže ve sprše navodit intimní atmosféru.

Sprchový žlab musí odvést tolik vody, co do sprchy přiteče. Jinak nám v koupelně hrozí povodeň. Zdroj: Hansgrohe

Zářící a voňavá koupelna

Velkou předností odtokového žlabu je také snadná hygiena. Stačí vyjmout krycí lištu a kanálek máte celý přístupný a můžete jej jednoduše vyčistit. Vzbuzuje-li ve vás toto zařízení nedůvěru a obáváte se zápachu v koupelně, tak nemusíte, neboť toto je ošetřeno takzvanou zápachovou uzávěrou, která zabraňuje pronikání nelibých pachů z odpadového potrubí do koupelny. Touto uzávěrou je vybavena většina odtokových žlabů. Aby zařízení dlouho a spolehlivě fungovalo, mělo by být celé vyrobené z nerezové oceli.

Sprchové žlábky TECE je možné integrovat do dlažby aniž by bylo nutné použít silikon

Do některých typů sprchových žlabů můžeme vložit dlažbu, takže splyne s podlahou. Zdroj: Tece

Bezpečně a bez omezení

Ucelený fungující komplet tvoří sprchový odtokový žlab s dlažbou. Kvůli dobrému odtoku by měl mít spád podlahy 2 % směrem k žlabu. Toho se lépe dosahuje, se středním či menším formátem dlažby. Větší bezpečnost ve sprše zajistí protiskluzová dlažba speciálně určená do mokrého prostředí. Větší počet spár u dlažby menšího formátu zabrání také uklouznutí. Důležitá je rovněž izolace místa, kde se dlažba stýká se žlabem, kterou perfektně zajišťuje samolepicí hydroizolační páska. Žlab vás nijak neomezuje ani prostorově, neboť se dá nainstalovat do miniaturní koupelny i do rozměrného sprchového koutu. Výrobci totiž nabízejí žlábky ve standardní délce od 30 cm až do velkorysých 2,5 metru.        

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Svět koupelen, Moderní koupelna

Fotogalerie:

 

Jak může vypadat sprchový žlab a kam pro něj?

 

 


You must be logged in to post a comment Login