Koupelny

Na co myslet při výběru obkladů a dlažby do koupelny

Od   | 

Každý chce mít koupelnu, která bude hezká na pohled – a proto je třeba vybrat takové obklady a dlažbu, jež se vám budou líbit i za několik let. Vzhled však není tím jediným, co hraje při výběru obkladů a dlažby důležitou roli. Myslet byste měli také na praktičnost. Které faktory je třeba při výběru obkladů a dlažby zohlednit?

Nezapomeňte, že spáry mohou být barevné. Co zkusit třeba zlatou? Zdroj: Kozák Bath and Interior

Při výběru vhodné dlažby a obkladů do koupelny je třeba zohlednit:

  • protiskluznost
  • povrchovou úpravu dlaždic
  • rozměry
  • materiál

Obklad a dlažba je základ koupelny. Zdroj: Ravak

Kde mají největší výběr obkladů a dlažeb?

 

Protiskluznost dlažby

Pokud budete věnovat dostatek pozornosti tomu, abyste si koupili dlažbu, po které vám to nebude klouzat, vyhnete se riziku úrazů způsobených tím, že vám uklouzne noha po tom, co vyjdete ze sprchy. Dlaždice vhodné do koupelny (a dalších míst, kde je zvýšené riziko uklouznutí) jsou označeny písmenky R9 až R13. Od nejnižšího po nejvyšší stupeň.

Oblíbené jsou 3D obklady. Zdroj: Los Kachlos

V koupelnách je vhodné použít minimální stupeň protiskluznosti R9, vhodnější je ale vyšší.

Otěruvzdornost se dělí do tříd označené PEI, které určují odolnost dlaždice vůči povrchovému opotřebení. Do koupelen je vhodný stupeň 2 nebo 3.

Jaká povrchová úprava je nejlepší?

Obklady do koupelny mohou být lesklé, matné, ale i s reliéfním povrchem. Lesklé obklady odrážejí světlo, koupelnu tak zvětší a prosvětlí. Je to ideální řešení pro koupelny bez oken. Nemluvě o faktu, že lesklý obklad bude působit luxusně. Na rozdíl od matných obkladů na nich však uvidíte více otisky rukou a zaschlé kapky vody.

Pokud není dlažba protiskluzná, je třeba ji doplnit o předložky. Zdroj: Kludi

Chcete-li mít lesklou dlažbu na podlaze, nesmíte zapomenout na dostatek předložek – lesklé dlaždice nemají potřebný protiskluz. Matné obklady a dlažby působí příjemně a útulně. Nečistoty na nich nejsou viditelné tolik jako na lesklých, proto se vám budou lépe udržovat.

Obklady a dlažba s reliéfem většinou imitují strukturu jiného materiálu – dřeva, kamene, ale i geometrické obrazce. Tyto obklady se vám budou čistit lépe než přírodní materiály.

Obklady mohou imitovat strukturu jiných materiálů, velmi oblíbené je dřevo. Zdroj: Grohe

Rozměry

Pokud nechcete mít koupelnu obloženou obklady a dlaždicemi o klasických rozměrech, můžete se poohlédnout po velkoformátových obkladech. Ty mohou dosahovat rozměrů až 160 × 320 cm. Jde o řešení vhodné do větších koupelen, v menší můžete pracovat s rozměry 80 × 80 cm případně 60 x 60 cm. Větších obkladů a dlaždic použijete méně, to znamená méně spár – a jednodušší úklid.

 

Hybridní baterie: Rychlé a pohodlné umytí rukou

 

Materiál

Nejoblíbenějším materiálem je ještě stále keramika. Ta je cenově dostupná a při správné péči vydrží opravdu dlouho. Nejen, že se dobře čistí, ale je také odolná proti chemickým prostředkům. Dobře vede teplo, proto je vhodná i nad podlahové topení.

Vybírejte nábytek nejen podle vzhledu, ale i podle funkčnosti a materiálu. Zdroj: Ravak

Používaný je také přírodní kámen, ovšem méně než ostatní materiály. Nejvíce se používá žula, která je odolná vůči vlhkosti. U každého materiálu musíte zjistit, zda vyžaduje pravidelnou impregnaci a hodí se do koupelny.

Oblíbené jsou v posledních letech mramory, případně jejich imitace. Zdroj: Ideal Standard

Velmi elegantním řešením je mramor, který se hodí na stěny i podlahy. Je však náročnější na údržbu, některé chemické přípravky ho mohou poničit, proto budete potřebovat speciální čisticí prostředky.

Zdroj: Hansgrohe

Zdroj: Rako, Kozák Bath and Interior, Ideal Standard, Keraservis, Los Kachlos

Fotogalerie:

 

Vyberte vhodný koupelnový nábytek

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login