Kuchyně

Co můžete naložit kuchyni na záda

Od   | 

Prostoru za pracovní deskou kuchyně se říká kuchyňská záda a je mnoho způsobů, jak toto místo chránit před nečistotami a zároveň z něj udělat designovou přednost kuchyně.

Krásně, ale rozhodně i prakticky

V dřívějších moderních kuchyních byla volba jasná, dáme tam obklady! Ono také nic jiného na výběr nebylo. Dneska je toho zase tolik, že člověk neví, co si vybrat. V každém případě byste při výběru měli myslet na to, co bude právě pro vás to nejpraktičtější řešení, protože zrovna toto místo v kuchyni je hodně namáhané – stříká tam olej, tekutiny, či tam ulpívá nějaká jiná nečistota vzniklá při přípravě pokrmů. Abyste se z pěkného výsledku mohli těšit, tak by se záda kuchyně měla dát dobře čistit. Když na zdi budete mít třeba mozaiku se špinavými spárami, tak to moc parády neudělá. Druhým ukazatelem výběru by měl být celkový styl kuchyně. Máte-li rustikální kuchyň, těžko s ní budete ladit barevný lacobel, a máte-li moderní kuchyň, zase se k ní nebudou hodit retro obkládačky.

Větší práci s údržbou skleněná retro mozaika, která ovšem náročnější údržbu vykompenzuje pěkným vzhledem

Kompaktně bude vypadat obklad s dřevodekorem, který je shodný s pracovní deskou, zdroj: multiplast

Od keramické klasiky pro trendové sklo  

Varianta s keramickým obkladem přežila nejrůznější módní styly a stále zdobí mnohým kuchyním záda. Na výběr je toho opravdu hodně, ale z hlediska údržby doporučujeme použít co největší formát obkladů s minimem spár. A pokud už spáry mezi obklady jsou, použijte spárovací hmotu s vodoodpudivou úpravou.

Zajímavým nápadem je sladit obklad z keramických obkládaček třeba s lednicí nebo s jinými prvky v kuchyni, zdroj: Vinci projekt

Druhým významným materiálem, který nyní stojí v popředí zájmu, je sklo. V probarvené podobě se na trhu vyskytuje pod názvem Lacobel. Trendem je také použití skla s grafikou nazvaného Grafosklo. Dá se použít i běžné kalené sklo, pod které můžete dát na zeď třeba tapetu, fototapetu či barevnou výmalbu, jež můžete čas od času obměnit. Protože by mělo jít z hlediska bezpečnosti o sklo kalené, které se po vykalení už nedá řezat, je nutné, aby do něj výrobce předem vyřezal otvory pro šrouby či pro zásuvky.

Hygienický a pěkný bude obklad z probarveného skla zvaného Lacobel, zdroj: apdesign

Obklad s Grafosklem je velmi originální. Kromě nabízených motivů si můžete dodat i vlastní motiv, zdroj: J.A.P.

Dražší a velmi luxusní variantu obkladu představuje přírodní kámen, který zpravidla navazuje na pracovní desku. Velkou, rovněž cenově náročnější kategorii také tvoří kompozitní materiály, jako je například Technistone s vysokým podílem přírodního kamene. Za umělý kámen bývá označován vysoce tvárný Corian s vyšším podílem pryskyřic. Díky tomu je dobře tvárný za tepla a kuchyňská záda tam mohou plynule beze spáry navazovat na pracovní desku.

Velmi luxusní variantu představuje obklad z přírodního kamene, zdroj: Granit Holec

Za zmínku stojí i krycí deska u nerezové oceli, která se z hygienického hlediska používá spíše v profesionálních kuchyních. K obkládání se využívají i různé desky s dekory dřevin. Velmi levným, ale praktickým řešením může být na čas samolepicí tapeta, která je dobře omyvatelná, nestojí moc peněz a sežene se v dostatečném množství motivů. Originálním řešením jsou nejrůznější dekorativní cementové stěrky, které bývají ale cenově náročnější. Hodí se do moderních, ale i do venkovských či industriálních interiérů.

Betonová stěrka dodá vaší kuchyni šmrnc a industriální nádech, zdroj: Luxusní povrchy Němec

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login