Koupelny

Může s vámi koupelna růst?

Od   | 

S postupujícím věkem každého člověka se mění jeho nároky na životní standardy. Stranou toho nezůstává ani koupelna, která s počtem uživatelů domácnosti narůstá na metrech, krásní a její zařízení se zdokonaluje.

Nejnovější typ osvěžují sprchy přináší proud s názvem powder rain. Jsou to tisíce jemných kapek, které zahalí vaše tělo. Zdroj Hansgrohe

Pro skromný single

Když člověk žije sám, v koupelně se dá existovat i takzvaně na otočku. Stoupnete si doprostřed malé místnosti a téměř na dosah ruky máte vše, co potřebujete – toaletu, umyvadlo, nad ním zrcadlo a vanu či sprchový kout. Možná se do koupelny ještě vejde další skříňka, polička či pračka. Aby byla i skromná koupelna komfortní, doporučujeme umyvadlo, které je součástí umyvadlové skříňky, aby bylo kam uložit holicí strojek, vysoušeč vlasů, ručníky a jiné hygienické potřeby. Zrcadlo si můžete dovolit nějaké pěkné designové v případě, že místo galerky vám nabídne úložné prostory jiná skříňka, třeba ta pod umyvadlem. K očistě bude ideální sprchový kout nebo ještě raději menší vana s vanovou zástěnou, která dává možnost relaxační lázně i osvěžujícího sprchování. Toaletu lze mít vzhledem k úspoře místa v bytě umístěnou v koupelně. Obklady je lepší pořídit nějaké světlejší, které prostor osvěží, zesvětlí a koupelna nebude působit stísněným dojmem. Vhodné jsou i velké formáty obkladů, které mají minimum spár, čímž prostor není roztříštěn a působí svěže a celistvě. Kouzlit na malém prostoru je těžší než na velkém, a tak je dobré si předem pečlivě promyslet své potřeby, a s tím pak jít do koupelnového studia.

I když bude koupelna pro jednoho menší, neznamená to, že by měla být ochuzena o komfort, zdroj: Rako

Výrobci mají ve svých programech zařazené i speciální koncepty pro malé koupelny, zdroj: Ravak

Pro harmonický pár

Aby doma mezi partnery vše klapalo, musí tomu být uzpůsobena i koupelna, které je místem každodenního potkávání, a to v intimních chvílích, jako je osobní hygiena a relaxace. I když je koupelna určená pro dva lidi, každý z nich má nárok na kousek svého soukromí, a naopak by měly být v koupelně vytvořené podmínky pro dva lidi, když se tam potkají současně. Taková chvíle nastává většinou po ránu, před odchodem do práce. To může vzniknout tlačenice u umyvadla i ve dvou. Proto je dobrá, dovolí-li to rozměry místnosti, pořídit si do koupelny dvojumyvadlo. Nemusí být příliš široké, stačí, když u něho budou dvě baterie a místo pro dva lidi. Šikovné je také místo na okraji dvojumyvadla, kam se dají pokládat kelímky na kartáčky a mýdlenka. Pokud zvolíte designové umyvadlo, které je bez odkládacích ploch, vyberte k němu nástěnné doplňky, nebo umyvadlo posaďte na desku, která nabízí dostatek místa k odkládání. Holdujete-li relaxaci ve vaně v páru, vyberte pohodlnou větší vanu, ideálně rohovou. Můžete si také dopřát komfort v podobě hydromasážní vany. Dáváte-li přednost osvěžení ve sprše, pořiďte si do sprchového koutu hlavici s přepínáním na masážní proud, nebo rovnou hydromasážní sprchový panel. Až budete řešit, zda toaletu umístit do koupelny, či ji mít jako samostatnou místnost, pečlivě to s ohledem na provoz vaší domácnosti zvažte. Rozhodně si však k toaletě postavte bidet.

Pro klid v rodině a harmonické užívání koupelny je dvojumyvadlo, či dvě samostatná umyvadla, dobrý základ, zdroj: Rako

Koupelny pro dva dospělé lidi může mít svým zařízením i design obýváku. Stává se, že často je propojená s ložnicí, tak proč vzhled nepřizpůsobit, zdroj: Ravak

Pro náročnou rodinu

Pokud se do domu či bytu nevejdou dvě koupelny, bude muset mít koupelna pro rodinu s dětmi větší počet metrů. Občas se v ní totiž potkají všichni najednou, zejména v ranní špičce. Také by měla mít „plnou výbavu“, aby uspokojila každého člena domácnosti. To znamená, že dětem, které milují koupání, musíte vybrat pohodlnou vanu. S ohledem na jejich bezpečnost zakoupit termostatické baterie, které je ochrání před opařením a díky konstantně nastavené teplotě je nenechají plýtvat vodou. Praktická z hlediska úspory bude i umyvadlová baterie s pákou s omezovačem průtoku vody. Vedle vany by měla mít rodinná koupelna i sprchový kout, protože se v ní určitě najdou příznivci koupání i sprchování. Máte-li doma malé děti, do vany i sprchy jim pro začátek dávejte protiskluzovou podložku, nebo zakupte sprchovou vaničku s protiskluzovou úpravou dna. Krásným bezbariérovým řešením je sprchový kout typu walk-in, tedy jen sprcha s jednou skleněnou zástěnou. Děti tohle ale asi neocení a hodně při sprchování nacákají, tedy s ohledem na ně koupelnu raději vybavte prostornějším sprchovým koutem s kvalitními sprchovými zástěnami a dveřmi. Od věci není nějaké pěkné pohodlné sprchové sedátko. Unavenému tělu dodá vzpruhu masážní sprchové hlavice, nebo proud vody dopadající na tělo z velké stropní sprchy. Dvojumyvadlo je samozřejmostí, ale ještě nad ně umístěte větší zrcadlovou skříňku s dostatečným osvětlením. Toaletu s bidetem rozhodně umístěte mimo koupelnu, není-li v bytě druhé WC. Bidet můžete nahradit bidetovacím prkénkem, které se bude hodit pro miminka i pro dospělé.

Vzhledem k tomu, že rodinná koupelna by měla lákat k pobytu i děti, měla by být zařízená v přívětivých barvách a dekorech. zdroj: Rako

Masáž a příjemná sprcha a to celé v leže ocení každý člen rodiny. Zdroj: Dornbracht

Co přináší věk

Po padesátce nás zpravidla tělo začne zlobit různými neduhy a pohyb se stává obtížnějším. Proto je dobré s výhledem na budoucnost přizpůsobit tělu i koupelnu. Zásadním krokem je vyměnit vanu za bezbariérový sprchový kout. Vaničku lze nahradit vyspárovanou podlahou s odtokovým žlábkem, nebo si koupit plochou vaničku s protiskluzovou úpravou, která je určená k zapuštění do podlahy. Pro větší pohodlí ve sprše si ji vybavte sedátkem, které přimontujete na zeď ve sprchovém koutu. Náhradou může být speciální stolička určená do sprchy. Hodně pomůžou i nejrůznější madla, která se instalují k umyvadlu, k vaně, do sprchového koutu i ke klozetu. Starší lidé mívají potíže se vstáváním z toalety, je tedy dobré buďto instalovat mísu do větší výšky, nebo pořídit stojací klozet určený pro invalidy.

 

 

Sprchový kout je dobré vybavit pro větší pohodlí a bezpečnost sedátkem, zdroj: Ravak

Hitem posledních let jsou toalety s integrovanou bidetovací sprškou. AquaClean Tuma. Zdroj: Geberit

Toaleta, u které můžete snadno změnit výšku

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login