Rady a tipy

Může soused vkročit na náš pozemek?

Od   | 

Se sousedy jsou vztahy občas více než těžké. Někdy ale nastane situace, kdy potřebuje na váš pozemek vstoupit. Může sem vlastně vkročit, nebo ne? Kdy mu vstup na váš pozemek nebo dokonce do vaší nemovitosti musíte a naopak nemusíte tolerovat?

První pomoc

Soused může oprávněně na náš pozemek vstoupit v případě, že se naskytne nepředvídatelná situace, nebo jde vyloženě o život. Pokud uvidí u vás někoho zkolabovat, do vašeho domu se vloupá zloděj, nebo v domě začne hořet, může k vám vstoupit i bez souhlasu a aniž byste byli doma. V tomto případě spěchá na pomoc, a smí tak okamžitě vstoupit a zakročit. 

Pokud soused vkročí na pozemek za úmyslem záchrany, může i bez jakéhokoliv souhlasu. Zdroj: Canstockphoto

Na vašem pozemku by nemělo patřit nic sousedovi

Pokud má soused třeba děti, je velmi pravděpodobné, že k vám občas přiletí míč, nebo jiná hračka – v tomto případě cizí předměty sousedovi ihned vraťte. Nebo pokud vás soused požádá o zapadnutý míč, lze ho vpustit se souhlasem na váš pozemek, aby si předmět našel a vzal zpět.

Zároveň by ale u vás nic neměla pohledávat zvířata patřící sousedovi. Pokud navíc na vašem pozemku nadělají nějakou neplechu, je čistě na sousedovi, aby škodu napravil a uhradil. V tomto případě je však potřeba mít podložený důkaz, aby nedocházelo k dohadům.

Sousedova zvířata nemají co dělat na vašem pozemku. Pokud tu něco poškodí, pak je za to zodpovědný majitel zvířete. Zdroj: Pixabay

Opravy z vašeho pozemku

Nastat může i taková situace, kdy bude soused potřebovat například něco opravit na svém domu, či plotu a to přímo z vaší strany. V tomto případě je potřeba udělit písemný souhlas, kde se jasně a stručně vymezí, jak dlouho bude oprava, či údržba trvat a o jaký typ prací jde. Soused pak na váš pozemek může za daným účelem vkročit, ale nesmí nic poničit a celkově musí pozemek uvést do původního stavu. Kromě případu nouze tak soused nesmí nikdy na váš pozemek vkročit bez vašeho vědomí a svědomí. 

 

Pergolu, nebo markýzu? Co je pro vás lepší?

 

Pokud však soused plánuje rozsáhlejší rekonstrukci, nebo potřebuje něco přistavět a zkrátka potřebuje na váš pozemek vstupovat delší dobu a opakovaně, máte právo po sousedovi vyžadovat náhradu, nebo úplatu za využívání prostoru. V Občanském zákoníku se jedná o paragraf  1022: (1) Nemůže-li se stavba stavět nebo bourat, nebo nemůže-li se opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné. (2) Žádosti nelze vyhovět, převyšuje-li sousedův zájem na nerušeném užívání pozemku zájem na provedení prací. 

Z vašeho pozemku si soused může například opravovat nemovitost – ale jen s vaším souhlasem. Zdroj: Canstockphoto

Zdroj: Občanský zákoník, Novinky.cz

Fotogalerie:

 

Jak na záclony a závěsy do velkých oken?

 


You must be logged in to post a comment Login