Rady a tipy

Může kůrovec ohrozit vaši dřevostavbu?

Od   | 

Kůrovec se v posledních letech stal obrovskou pohromou pro naše lesy. Představuje však nebezpečí i pro dřevostavby? A jak je to s kvalitou dřeva, ve kterém kůrovec úřadoval?

Větší nebezpečí představují pro dřevostavby dřevokazné houby nebo červotoč. Zdroj: Pixabay

Kdo nebo co je vlastně kůrovec?

Lýkožrout smrkový, lidově známý jako kůrovec, je brouk, který hledá obživu v lesích, konkrétně v kmenech stromů. Jak už oba názvy brouka napovídají, jeho hlavní obživou je smrkové lýko a působí především v oblasti kůry. Kůrovec je v přírodě velmi důležitý, protože se stará o rovnováhu lesů a likviduje staré a oslabené stromy. Vzhledem k teplejším zimám, suchým létům a monokulturním porostům se však nekontrolovatelně rozšířil, a způsobuje tak nevyčíslitelné škody.

Dřevo napadené kůrovcem: Lze ho použít na dřevostavbu?

Pro výrobu dřevostaveb se sice používá smrkové dřevo, ale vždy je u něj dohlíženo na vysokou kvalitu. I kdyby tedy pocházelo z kmene dříve napadeného stromu, jeho opracování zaručí jeho pevnost a čistotu. Kůrovec ke svému životu potřebuje lýko a po celý život se proto pohybuje výhradně pod kůrou. Do jeho středové části se dostane pouze zřídka, a tak není středové dřevo poškozeno. Jakmile se takové dřevo dostane na pilu, napadená část je pečlivě odstraněna, tzv. odkorněna. Díky tomuto procesu jsou kůrovec i zničená část pečlivě odebrány a vzniklé stavební hranoly jsou pro dřevostavbu naprosto bezpečné.

Pořiďte si ke dřezu doplňky

 

Ověřujte si dodavatele

Dřevo napadené kůrovcem tedy lze pro dřevostavbu použít. Pamatujte však, že je vždy důležité, aby bylo včas a důsledně opracováno (odkorněno). V takovém případě si zachová své potřebné vlastnosti a bude mít nepoškozenou a dostatečně silnou středovou část. Abyste však měli jistotu, že tomu tak skutečně je, hledejte pouze prověřené a renomované dodavatele, kteří si kvalitu dřeva pečlivě hlídají.

Vždy hledejte pouze renomované dodavatele, kteří si zakládají na vysoké kvalitě dřeva. Zdroj: Pixabay

Může kůrovec napadnout dřevostavbu?

Sousedíte s lesem, vidíte jak kůrovec likviduje jeden strom za druhým a bojíte se, že napadne i váš dům? Své obavy můžete rozptýlit. Ačkoliv je totiž pro výrobu dřevostaveb využíváno právě smrkové dřevo, lýkožrouta rozhodně nepřiláká. Ten totiž pro svou obživu potřebuje proudící lýko, které nalezne pouze v živých nebo čerstvě pokácených stromech. Kůrovec tedy dřevostavbu nemůže ohrozit.

Co může představovat nebezpečí pro dřevostavby?

Ačkoliv lýkožrout decimuje lesy, pro dřevěné domy reálné riziko nepředstavuje. Dřevo použité pro výstavbu domu je jím totiž prakticky netknuté. Větší nebezpečí představují dřevokazné houby nebo červotoč. Dřevokazné houby působí na dřevo enzymaticky, a tak ho mohou znehodnotit a připravit o jeho potřebné vlastnosti. Červotoč je zase nebezpečný v tom ohledu, že nenapadá dřevo živé, ale již zpracované.

Lýkožrout smrkový se pohybuje pouze pod kůrou stromu. Jeho střed proto zůstává nepoškozen. Zdroj: Unsplash

Spolehněte se na odborníky a dejte přednost kvalitě před kvantitou

Dřevo je skvělým stavebním materiálem s jedinečnými vlastnostmi. Současně se ale jedná o přírodní materiál, který je náchylný na úřadování dřevokazných škůdců. Pokud se proto chcete při stavbě domu a jejím následném užívání vyhnout nepříjemnostem, vždy hledejte jen prověřené firmy a dodavatele. Pokud vám někdo nabízí dřevo za příliš výhodnou cenu, nechte si jej raději prověřit. Ačkoliv kůrovec již zpracovanému dřevu neublíží, špatné zpracování dřeva může mít na jeho kvalitu vliv.

Zdroj: Žijeme se zvířaty, Přírodní bydlení, Home Guides

 

Který koupelnový radiátor vybrat?

 

 


You must be logged in to post a comment Login