Zahrada

Mulčování je osvědčená technika, která významně prospěje vaší zahradě

Od   | 

Sníte o krásných záhonech a bohaté úrodě? Tak svou zahradu mulčujte a rostliny budou lépe růst, budou odolnější a zároveň snížíte možnost výskytu nechtěného plevele či škůdců. 

K vyrobení mulčovacího materiálu využijete štěpkovač. Zdroj: Pixabay

Mulčovat můžeme buďto organickým mulčovacím materiálem jako je tráva, kompost, kůra, jehličí, listí, nebo sláma a nebo anorganickým mulčovacím materiálem, což je štěrk, kamení, či fólie. Použít můžete oba způsoby a oba mají své plusy i mínusy. 

  • Tráva – jednoduše ji získáme posečením trávníku a skvěle se hodí třeba pod zeleninu. 
  • Kompost – tento poklad zahrady je zdrojem živin pro zeminu, nicméně je potřeba ho udržovat stále vlhký a to ideálně vrchní vrstvou jiného mulčovacího materiálu.
  • Kůra – Při použití kůry si zajistíte vlhkou půdu, která získá potřebné živiny. 
  • Listí – Předtím, než použijete listí jako mulčovací materiál, je potřeba ho nechat několik dní správně odležet. Poté je třeba častěji doplňovat. Na druhou stranu se do zeminy dostane velké množství živin. 
  • Sláma – Hodí se ideálně k zelenině, ale je zde potřeba dávat velký pozor na možnost plevele ve slámě. 
  • Štěrk – Výhodou štěrku je, že jakmile ho jednou umístíte pod rostliny, už ho nemusíte příliš často doplňovat, nebo dokonce obměňovat. Jedná se o bezúdržbovou metodu, ale na druhou stranu umí zadržet teplo, což může některým druhům rostlin spíše uškodit.
  • Fólie – plastové fólie se hodí k rostlinkám jako jsou jahody, okurky, či rajčata, jelikož zadržují teplo. Rozhodně je nepoužívejte ke kořenové zelenině, nebo pod salát.

Posekaná tráva skvěle poslouží jako mulčovací materiál. Zdroj: Mountfield

Mulčování v praxi

Jestliže si lámete hlavu, kolik mulčovacího materiálu na záhony, nebo pod rostliny umístit, nezoufejte. Dle odborníků je běžná výška mulče cca 3 – 10 cm. Ideální je se ale výškou mulče přiblížit k 10 centimetrům, aby byl povrch opravdu pokrytý. Chcete-li navíc maximálně omezit možnost výskytu plevele, pak je ideální zvolit výšku mulče klidně i 15 cm. Jestliže pěstujete rostliny a květiny tam, kde je opravdu enormní výskyt plevele, můžete mulčovací dávku klidně zdvojit. 

Správná výška mulčovací vrstvy je důležitá. Čím vyšší je, tím více zabraňuje růstu plevele. Zdroj: Pixabay

Na co dát pozor?

Jestliže na zahradu zvolíte mulčování kůrou, či dřevěnými oštěpky, je potřeba počítat s výraznější ztrátou vlivem počasí. Silný vítr dokáže tento lehký materiál rozfoukat a vy ho tak budete muset častěji doplňovat. Vhodnou alternativou může být kůra z borovice, která během několika týdnů vytvoří pevný povrch, se kterým nehne ani silnější vítr. Pokud se nechcete o mulčovací materiál příliš starat, sáhněte po těžších materiálech, jako je štěrk, či kamení. 

 

Jaké vybrat zahradní osvětlení?

 

Jelikož mulč udržuje vysokou vlhkost, počítejte také s vyšším výskytem nejrůznějších hub, kterým se v tomto prostředí zkrátka daří. Tyto houby jsou však rostlinám neškodné, ale mnohdy nám jejich výskyt může napovědět, že je potřeba mulč vyměnit. Ze začátku postačí pouhé promíchaní mulčovacího materiálu, ale časem s jeho obnovou musíme počítat. Výskytu hub lze alespoň trochu zamezit zaléváním přímo ke kořenům rostliny a nebo častějším střihem rostlin tak, aby se k rostlině dostalo více světla i vzduchu. 

Houbám se ve vlhku daří. Značit ale mohou i to, že je na čase mulč vyměnit. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login