Rady a tipy

Mravenci v domácnosti: Jak si nadobro poradit s nezvanými hosty?

Od   | 

Nevyžádaná návštěva dokáže člověku pěkně znepříjemnit den. Pokud jsou ale nezvanými hosty mravenci, je rozčarování ještě o poznání větší. Ale nebojte, nic není ztraceno. Existuje totiž několik osvědčených způsobů, jak je z bytu vypudit.

Mravencům stačí už tak malá pozvánka, jako je otevřené okno a zbytky jídla na stole. Zdroj: Pixabay

Slunečné dny a otevřená okna představují pozvánku pro mnoho drobných živočichů. Někteří z nich naší domácností jen prolétnou, jiní se v ní velmi snadno zabydlí. A právě jedni z takových jsou mravenci. Nejnebezpečnější z nich jsou pak ti drobní, černí, kteří si na vaše obydlí dokáží rychle přivyknout a rozšířit své řady.

Proč se mravenci vydávají do lidských obydlí

Tak, jako se občas mlsně díváte do výlohy cukrárny, stejně to mají i mravenci v případě vaší domácnosti. Velkým lákadlem jsou pro ně takové věci, jako jsou drobky z pečiva, cukr, kapky sladkých nápojů nebo sirupů, zbytky cereálií a podobně. Základem je tedy všechny potraviny pečlivě skladovat do uzavíratelných nádob, udržovat permanentní pořádek a především důsledně zajistit všechny přístupové cesty do vaší domácnosti. Pokud to ale nejde nebo už problém s mravenci řešíte delší dobu, existuje několik tipů, jak je dostat pryč.

Jak se vyznat v žárovkách?

 

Jak se mravenců nadobro zbavit

Je mnoho způsobů, jak s nezvanými hosty zatočit. Dnes se společně podíváme jak na klasické babské rady, tak na profesionální řešení, pro které se můžete rozhodnout.

Znepříjemněte mravencům vstup do bytu

Mravenci jsou velmi citliví na pachy a vůně. Pokud tedy máte tu možnost, vysaďte pod oknem a na okenním parapetu bylinky. O mravencích je obecně známo, že nesnáší vůni tak oblíbených domácích bylinek a rostlin, jako je majoránka, máta, bazalka, levandule nebo třeba cibule. Pokud musí takové nástrahy překonávat, brzy si to rozmyslí a vyrazí jinam.

Ošetřete rámy oken

Pokud mravenci překonají všechny vaše bylinkové pasti, je třeba se zaměřit na samotná okna, kudy se dostávají dovnitř. Ujistěte se, zda správně těsní, případně najděte cestu, kudy mravenci chodí. Poté můžete naložit hřebíček do oleje a tímto olejem toto místo natřít. Mravenci vůni hřebíčku přímo nesnáší. A nejsou jediní. Olej s vymacerovaným hřebíčkem totiž skvěle odpuzuje také vosy!

Jak se správně plní dávkovač mýdla?

 

Nachystejte překážky na parapet

Mravenci dokáží mnoho nástrah obejít, a proto umístěte další překážky i na parapet a zvyšte svou šanci na vítězství. Existuje spousta věcí, kterou tito drobní nezvaní hosté nemají rádi. Patří mezi ně:

  • mletá káva
  • sůl a pepř
  • kypřící prášek
  • pálivá paprika
  • prací prášek

Někteří odborníci dokonce doporučují celer se skořicí nebo kvasnice s medem, které je sice nalákají, ale také zahubí.

Pokud chcete problémy s mravenci předcházet, skladujte potraviny v dózách a udržujte pořádek. Zdroj: Pixabay

Použít můžete i chemii

Pokud jsou ale ve vaší domácnosti také domácí mazlíčci nebo malé děti, vždy je lepší se chemii zcela vyhnout. Někdy vám ale nic jiného nezbyde, takže můžete zkusit takové řešení, kterým je klasický saponát nebo nejrůznější, běžně dostupné přípravky na hubení hmyzu, které zakoupíte v drogérii.

Pokud jste v koncích, využijte profesionálních služeb

Jestliže už máte pocit, že jste vyzkoušeli vše, pak využijte služeb odborníků, kteří se na hubení hmyzu soustředí. Ti jsou totiž schopni mravencům nachystat takové nástrahy, které si odnesou do svého hnízda, vyhubí tak kompletně celou kolonii a vy nemusíte mít strach z jejich opětovného návratu.

Pár tipů na závěr

Pamatujte, že mravencům dost často otevíráte dveře právě vy sami. Je tedy důležité jim nedat příležitost se k vám dostat. Proto dbejte několika zásad:

  • Zajistěte všechny potraviny a nenechávejte nic volně ležet. Mravenci dokáží potravu vycítit opravdu rychle.
  • Potraviny skladujte v dózách a krabičkách. Měkké obaly dokáží mravenci snadno překonat.
  • Pokud doma objevíte mravence, začněte situaci bezprostředně řešit. Z jednoho jich mohou být za chvíli stovky.
  • Zkontrolujte před létem, zda vám okna správně těsní.
  • Jestliže si ve svém květináči nebo truhlíku všimnete zvýšeného výskytu mravenců, nepřehlížejte to. Už jejich výskyt na tomto místě může předesílat větší problém. Květináč nebo truhlík proto přelijte vodou.

V přírodě jsou mravenci užiteční. Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Co už věděly naše babičky, Domov jako ze škatulky, Naše zahrada, Zvířata mezi námi


You must be logged in to post a comment Login