Architektura a design

Na dům, který vypadá jako motorový člun, si místní dlouho zvykali

Od   | 

Rodinný dům se nachází na okraji rakouského městečka Weidem u jezera Neusidler, nedaleko metropole Vídeň, v oblíbené vinařské a cyklistické oblasti.

V domě s celkovou užitnou plochu 212 metrů čtverečních bydlí jen partnerský pár. Kvádr poskytuje na obou koncích ve druhém nadzemním podlaží otevřené terasy.

V domě s celkovou užitnou plochu 212 metrů čtverečních bydlí jen partnerský pár. Kvádr poskytuje na obou koncích ve druhém nadzemním podlaží otevřené terasy.

Investoři se rozhodli oslovit architektonickou kancelář ad2 architekten pro návrh domu na základě individuálního uvažování o bydlení a přímých vjemů, se kterými se mohli setkat nejen na procházkách se psem po okolí. Architektonická kancelář totiž působí v tomto regionu, a proto je tu možné vidět celou řadu zakázek obdobného typu.

Hlavní nosný systém stavby je železobetonová zateplená rámová konstrukce, v interiéru s dřevěným obložením bílé barvy, v exteriéru s grafitovým-antracitovým obkladem plechu se svislými stojacími drážkami.

Hlavní nosný systém stavby je železobetonová zateplená rámová konstrukce, v interiéru s dřevěným obložením bílé barvy, v exteriéru s grafitovým-antracitovým obkladem plechu se svislými stojacími drážkami.

V obci samozřejmě existuje platný urbanistický, regulační a hlavně územní plán se všemi omezujícími regulativy. V tomto případě navazuje na pozemek, který si investoři vybrali, developerský projekt, navíc tu byl i regulativ sedlové střechy, který velmi dobře známe z celé naší české země. Je ovšem rozdíl mezi českým a rakouským venkovem, nejenom dle architektonického vkusu z řad veřejnosti, ale také odborných úředníků rozhodujících o kvalitě architektury, která je přípustná pro stavební povolení ve 21. století.

Hlavní nosný systém stavby je železobetonová zateplená rámová konstrukce, v interiéru s dřevěným obložením bílé barvy, v exteriéru s grafitovým-antracitovým obkladem plechu se svislými stojacími drážkami.

Hlavní nosný systém stavby je železobetonová zateplená rámová konstrukce, v interiéru s dřevěným obložením bílé barvy, v exteriéru s grafitovým-antracitovým obkladem plechu se svislými stojacími drážkami.

Podélná dvoupodlažní budova rodinného domu je umístěna na pozemku o rozloze přibližně 1 400 m2 a je orientována podél osy jiho-východ směr severo-západ, hlavně vůči důležitým průhledům směrem k jezeru a vinicím. Mírně prostorově deformovaný kvádr budovy, tvořící hlavní hmotu, také vychází z požadavků obce. Z tohoto důvodu byl rovněž uzavřen kompromis mezi obcí, klientem a architektem, že budova bude mít jednotný materiálový řád ve svislých-šikmých konstrukcích a střeše, který splní regulativy šikmé střechy.

Terasa je součástí domu a pro kvalitnější pobyt jsou okna i zde.

Terasa je součástí domu a pro kvalitnější pobyt jsou okna i zde.

Ačkoliv je budova navržena prostorově dosti velkoryse, slouží pouze pro dva partnery. Suterénní část byla z investičních nákladů naprosto vypuštěna a veškeré prostory jsou soustředěny do dvou nadzemních podlaží s naprosto nekonvenčním a moderním přístupem s ohledem na místní omezené možnosti soukromí.
Hlavní nosný systém stavby je železobetonová zateplená rámová konstrukce, v interiéru s dřevěným obložením bílé barvy, v exteriéru s grafitovým-antracitovým obkladem plechu se svislými stojacími drážkami. Hmota je cíleně sochařsky prořezána okenními otvory, jak v šikmých, tak ve vodorovných střešních plochách. Kvádr neboli tunel nabízí na obou koncích ve druhém nadzemním podlaží dvě otevřené terasy: jihovýchodní terasu o rozloze 24,6 m2, navazující na obývací prostor, určenou pro panoramatický výhled směrem k jezeru, a severozápadní terasu o rozloze 37,2 m2, navazující na noční zónu, určenou k podvečernímu posezení a ochutnávce vinařských odrůd.

Vchod do domu je z praktických důvodů zastřešen.

Vchod do domu je z praktických důvodů zastřešen.

V přízemní části domu jsou pak umístěny prostory pro dvougaráž, hlavní vstup se závětřím, dvoupatrový vstup s jednoramenným schodištěm do patra, prostor pro domácí práce, hygienické zázemí, pokoj pro hosta nebo služebnou a hlavní prostor přípravny jídel a jídelnu o rozloze 40,5 m2. Venkovní prostor opticky prodlužuje terasa s bazénem o celkové rozloze 80 m2. Jihovýchodní stěnu autoři uzavřeli vůči sousedům a veškerý život ven orientují východním směrem.
V patře autoři s klientem navzdory obecným principům umístili hlavní obývací prostor o rozloze 74 m2, noční zónu, manželskou ložnici, šatnu, saunu a hygienické zázemí o celkové rozloze 38,5 m2, v přímém vztahu na vinnou terasu velkou 37,2 m2 a vyhlídkovou terasu 24,6 m2. Celková užitná plocha domu je 212 m2 a obestavěný prostor stavby tvoří 1 114 m3.

Atypický otvor ve střeše

Atypický otvor ve střeše

Dle citátů investorů a architektů, prosadit nekonveční architektonické řešení stavby nebylo úplně jednoduché, ale nakonec byla stavba povolena. Není ovšem jediná. V této obci má architektonická kancelář hned několik realizací, včetně jejich vlastního sídla a kanceláře.
Architektonický rukopis téměř všech jejich staveb vychází z mírného dekonstruktivismu, střiženého kouzlem lodního designu. Některé stavby skutečně připomínají například lodní kapitánský kokpit.

Půdorys přízemí rodinného domu

Půdorys přízemí rodinného domu

Půdorys 1.patra rodinného domu

Půdorys 1. patra rodinného domu


You must be logged in to post a comment Login