Návštěvy bytů

Modulární domeček: Ideální pro mladé páry

Od   | 

Přiznejme si, že pro mnohé mladé páry je jakékoliv vlastní bydlení nedostupným luxusem vzhledem ke stále rostoucím cenám nemovitostí. Samozřejmě, že na to již začíná reagovat stavební trh; modulární domky, jako je ten následující, které lze pořídit za rozumný peníz, budou stále častější. A je to pěkné, světlé bydlení vprostřed přírody, nestísněné a příjemné. Pro pár, jehož středobod života beztak leží jinde, ve společnosti, práci či na cestách, se jedná o velmi zajímavou alternativu počátečního bydlení. Nečekejte nepohodlí a improvizaci karavanu, toto bydlení má všechno, co je třeba.

Jeho bezprostřední okolí si majitelé upravili pomocí bylinek a okrasných květin v truhlících. Zdroj: Koto Design

Domek je vizuálně zajímavý svým ne zcela pravidelným tvarem, střecha je nepravidelně dlouhá a zkosená. Tvarově jsou přizpůsobena i okna v kontrastním tmavém rámu, což činí exteriér netradičnějším a výjimečným. Stavba je se zemí spojená prostřednictvím pylonů. Dřevěné obložení je na pohled velmi příjemné a domek má díky tomu i dobré tepelně izolační vlastnosti. Velké plusové body se přičítají díky propojení obýváku se zahradou. Díky velkému otevíratelnému posuvnému oknu je v interiéru dostatek světla a v létě se stolování může bez problémů přesunout ven. 

Bylinkový lem domu

Třebaže domek není spojen napevno se zemí a snadno se tak dá přesunout, není třeba rezignovat na jeho pěkné okolí. Majitelé tohoto si hezky upravili okolí maličké terásky, kde v květináčích pěstují bylinky a okrasné rostliny. Protože v domku samozřejmě nalezneme plnohodnotnou kuchyni, kulinářským výtvorům s vlastním oregánem, tymiánem nebo levandulí už ani v nejmenším nic nebrání!

Jak si ověřit kvalitu LED

Zajímavý z každé strany

Domek v každém případě nerezignoval na design; tvarově je velice zajímavý a přitažlivý ze všech stran. Z této boční strany se díváme na podlouhlé, úzké okno do obývacího prostoru. Orientace domku je přesně vypočítána tak, aby stavba poskytovala optimální tepelný komfort i stín například k venkovnímu posezení. Pozemek ještě není upraven, ale v širším okolí oku polahodí vzrostlé stromy i nedaleký les.

Při pěkném počasí mohou majitelé sedět venku. Zdroj: Koto Design

Rozdělen kuchyní

Interiér domku je rozdělen na dvě základní části; obývací a ložnici. Střední část domu je spojovací a v jedné její části najdeme kuchyň a v druhé koupelnu s toaletou. To je vše, ale nic navíc dvojice lidí k bydlení vlastně nepotřebuje. Kuchyně je pochopitelně plnohodnotná; samozřejmostí je varná deska, trouba, digestoř, lednice běžné velikosti. Kontrastní černobílé provedení s lesklým bílým zadním panelem je zajímavé a malému, leč velmi dobře osvětlenému prostoru nadmíru svědčí.

Kuchyň je průchozí a spojuje obývák s ložnicí. Zdroj: Koto Design

Zatímco průchod kuchyní do obytné čísti domu je volný, do ložnice najdeme klasické dveře pro větší klid a soukromí. V kuchyni se dokonce architektům modulu podařilo umístit dostatečné množství úložných prostor, včetně poliček na drobnosti nebo třeba pokojové rostliny. Všechny snahy tvůrců modulárního bydlení zkrátka směřovaly k tomu, aby šlo o plnohodnotnou variantu, kde lze strávit v pohodlí a bez velkých kompromisů několik i mnoho let života – v závislosti na životním stylu.

Nechybí zde nic potřebného k plnohodnotnému vaření. Zdroj: Koto Design

Prostorný obývák. Nebo ne?

Obývací část nás překvapí svou zdánlivou prostorností. Přestože jsme v minimalistické stavbě a prostor skutečně na metry čtvereční není velký, díky dostatečnému prosvětlení, výběru přírodních materiálů a světlých barev a díky uvážlivému vybavení nábytkem však opravdu nemáme ani v nejmenším stísněný pocit, nikde se není třeba ničemu krkolomně vyhýbat či něco obcházet. Přitom je zde vše, co majitelé potřebují pro chvíle odpočinku: Pohodlný gauč s konferenčním stolkem, televizor, police na drobnosti a suvenýry z cest, úložný prostor podél zdi ve formě lavice, na kterou mohou při větších událostech usednout další lidé, jídelní stůl i pokojové rostliny. Tomu se říká dobře provedené řemeslo.

Obývací část působí prostorně. Zdroj: Koto Design

Malý kulatý jídelní stůl pro dva šikovně doplňuje lavice tak, že je možné v pohodě prostřít až pro čtyři stolující. A když je hezky, celá souprava se vynese na malou terásku. Kulatý stůl, který stojí na nohách uprostřed, šikovně šetří místo. Židle mají zajímavý, příjemný a pohodlný tvar. Doplňky včetně umělecké grafiky hrají rovněž v interiéru důležitou roli ukazatele, že nejde o jakési nouzové, přechodné bydlení, které nemá cenu zútulňovat, ale o místo, kde je majitelům dobře.

U jídelního stolu sedávají dva, ale najedí se až čtyři osoby. Zdroj: Koto Design

Ložnice v bílé

Maximálně jednoduchá je i ložnice, celá laděná v tónech bílé a světle šedé. I zde hrají důležitou roli umělecká díla a nejrůznější doplňky. Zajímavé jsou například dva kusové koberečky ze zcela protikladného materiálu: poněkud drsnější koberec z přírodní textilie a hebká, zářivě bílá kožešina. Světlá prkenná podlaha funguje jako jednotící prvek celého domu. Vzhledem k tomu, že v domku samozřejmě vzniká vzhledem k malým rozměrům nouze o úložné prostory, majitelé využili k ukládání prostor v lůžku. Další úložné prostory pak najdeme v běžné šatní skříni, která se vešla podél pravé boční zdi ložnice. 

Ložnice je vyvedena v bílé a šedé. Zdroj: Koto Design

Toaleta s koupelnou je samozřejmě menších rozměrů. Vanu byste zde pochopitelně hledali marně, postačí poměrně prostorný a dobře osvětlený sprchový kout. Skříňka pod okrouhlým umyvadlem je závěsná pro pohodlnější úklid. Toaleta je umístěna vedle. Malému, útulnému bydlení tak skutečně nechybí vůbec nic.

Menší koupelna je vybavena sprchovým koutem. Zdroj: Koto Design

Fotogalerie:

Jak ušetřit za vodu?


You must be logged in to post a comment Login