Inspirace

Moderní tapety. Vliesové, vinylové nebo tekuté?

Od   | 

Před pár lety lidé houfně tapety sundávali ze stěn s tím, že si je už nikdy na zeď nedají. V poslední době se ale situace obrací a ony zase nachází místo na výsluní. Aby také ne. Dokáží proměnit vzhled interiéru, zjemnit ho, doplnit či být velmi designovým doplňkem, a přitom skrýt nejednu nedokonalost stěn. Ano, to vše tapety dokážou.

Když se rozhodnete zkrášlit domov tapetou, musíte nejdřív najít tu správnou. Na trhu se prodává spousta druhů a rozhodně nejde jen o design. Vyrábí se z různých materiálů, které mají odlišné vlastnosti a liší se i postupem práce při tapetování. Proto se před koupí zajímejte nejen o cenu, ale i o způsob nanášení, obtížnost odstranění apod. Díky pečlivému výběru můžete předejít pozdějšímu rozčarování z toho, že jste zvolili špatně. Řešte určitě otěruodolnost, stálobarevnost, omyvatelnost nebo prodyšnost a možnost opravy. Jaké máte možnosti?

Moderní a nenáročné vliesové tapety

Vliesové tapety si velmi rychle získaly své příznivce, protože mají mnoho skvělých vlastností. Její velkou výhodou je prodyšnost vzduchu a páry, pevnost a stálobarevnost. Překryjí i drobné nerovnosti stěn a dají se omývat navlhčeným hadříkem. Hodí se do všech místností a jejich lepení není vůbec složité. Instalujeme je tak, že lepidlo naneseme buď na zeď nebo na rub tapety. Problémem není ani jejich odstranění. Prostě se sloupnou.

Nebojte se nápadných vzorů

Vinylové tapety i do vlhkého prostředí

Vinylové tapety se vyznačují odolností i snadnou údržbou. Dají se dobře udržovat a hodí se do všech druhů interiérů. Tapety se třemi vlnovkami se hodí i do vlhkého prostředí (koupelny apod.). Čím více má tapeta vinylových vrstev, tím je odolnější a kvalitnější. Protože má papírový podklad, je samotné tapetování o něco náročnější a také odstraňovaní není tak jednoduché. Vinyl je umělá hmota a jako takový nemusí být úplně vhodný do dětského pokoje a ložnice.

Zvolíte-li vhodný materiál, pak můžete tapety použít i do koupelny

Úžasný výběr dekorů mezi papírovými tapetami

Papírové tapety mohou být jednovrstvé nebo i dvojvrstvé, které jsou kvalitnější. I když nabízí nejpříznivější cenu, mají i určité nevýhody. Nedají se většinou omývat a také ze všech druhů nejméně odolávají oděru. Jejich lepení i odstraňovaní je časově i technicky náročné. Největší jejich předností je určitě velký výběr úžasných dekorů.  Kvalita papírových tapet se hodnotí podle hmotnosti suroviny od 110 g/m2 do více než 140 g/m2.

Retro textilní tapety v novém provedení

Textilní tapety patří k těm nejstarším. Vypadají velmi luxusně a vyrábí se ze lnu, sisalu, z hedvábí, bavlny, tkaných banánových listů a dalších materiálů. Upravují se třeba potiskem, vyšíváním. Jejich nehořlavost zajišťuje speciální impregnace. Jejich luxusní vzhled je předurčuje pro využití v luxusních prostorách. Výborně tepelně i zvukově izolují. Jejich cena odpovídá provedení.

Textilní tapeta je oblíbená pro své zpracování

Tapety v pytlích

Zajímavostí jsou tzv. tekuté tapety. Dají se koupit v pytlích se sypkou směsí, která se smíchá s vodou. Hmota se pak nanáší na stěnu ošetřenou penetrací. Vyrábí se z přírodních materiálů a hodí se pro alergiky nebo do dětských pokojů. Nesmí být vystaveny dlouhodobě vodě, protože pak začínají opadávat.

Fotogalerie:

Zdroj: Tapety Metro Florenc, Diamond design


You must be logged in to post a comment Login