Koupelny

Moderní, a přitom nadčasová koupelna? Víme, jak na ni

Od   | 

Zařizujete novou koupelnu a nevíte, jak přesně ji vybavit? Trendy současných koupelen se mění tak rychle, že je často velmi složité se v nich zorientovat. V jednom momentu jsou v módě pastelové barvy, ale během chvíle se změní v bílou, černou a šedou… Pro běžného spotřebitele je ale důležité zařídit koupelnu nejen trendově, ale aby byla moderní i po letech.

Lidé totiž stále více a více považují koupelnu nejen za oázu očisty, ale i za prostor, kde si odpočinou po dlouhém dni, relaxují a uvolní se. Přinášíme několik tipů, co nyní v koupelnovém světě frčí a díky čemu bude vše oáza očisty originální nejen teď, ale třeba i za deset let.

Přírodním materiálům patří první místo

Nejen v obývacím pokoji, či kuchyni, ale i v koupelně patří mezi trendy přírodní materiál a jemné barvy. Nejoblíbenější je dřevo, kterého se nemusíte bát ani ve vlhkém prostředí. Zvolíte-li totiž kvalitní masiv, který je speciálně ošetřený vůči vlhkosti, nemusíte mít žádný strach. Přesto lidé dávají v koupelně přednost dřevěné dýze a to především z finančních důvodů. Dřevo zakomponujte do koupelny v podobě nábytkové konstrukce či dvířek. Horní desku však doplňte odolným materiálem, který vydrží veškerou zátěž. Může to být například žula, keramika, umělý kámen nebo mramor. Chcete-li do koupelny vnést dřevo alespoň pocitově a na dřevěný nábytek z nejrůznějších důvodů nedosáhnete, zkuste vsadit na obklad s dekorem dřeva. V současnosti patří mezi trendy dub.

I nábytek může vzhledem navazovat na ostatní zařízení v bytě. Zdroj: Home Style

Do sprchového koutu i hlavovou sprchu

Nejen ti, kteří stojí ve sprše i desítky minut, jistě ocení pořádnou hlavovou sprchu. Ty nejmodernější mohou mít i několik druhů proudů, což je výhodné i pro řádné masírování celého těla. Při výběru dbejte na to, aby množství vody, které hlavovou sprchou přiteče, také mělo šanci odtéct. Dimenzujte proto dostatečně velký odtok. Hlavové sprchy mohou být instalovány do stropu nebo být vyvedeny ze stěny, kromě pevných modulů najdete i typy, které lze nastavit v různém úhlu, takže uživatel nemusí mít nutně vždy mokré vlasy.

Dokonalý relax nacházíme pod velkými hlavovými sprchami. Zdroj: Hansgrohe

Umyvadla ze smaltové oceli

Vany a sprchové vaničky ze smaltové oceli známe každý. Stále více se na našem trhu prosazují umyvadla ze smaltové oceli, které dodají koupelně příjemný šmrnc a lesk. Výhodou je nejen vysoká kvalita a odolnost materiálu, ale i nadčasový design. Díky svým provedením můžete při úklidu použít i tekutý písek, které smaltu neuškodí. Nic se nestane ani když použijete v umyvadle savo a jiné agresivní prostředky.

Ocelové smaltované umyvadlo může mít i trendy šedou barvu, zdroj: Kaldewei

Tmavá barva je v popředí zájmu

Nic nezkazíte, použijete-li v koupelně tmavou barvu. Koupelny, do kterých se snažíme zakomponovat tmavě hnědou, antracitovou či černou barvu, by ale měly disponovat oknem anebo je řádně osvětlete. Toto platí především v případě, pokud chceme tmavou barvu aplikovat na větší část koupelny. Černou barvu můžete použít jen v detailech. V současnosti letí především černá barva v matném provedení. Zakomponovat ji lze na koupelnové doplňky, ale odvážnější si mohou troufnout například na černé umyvadlo či toaletu s bidetem. Černá barva v koupelně působí sice elegantně, ale musíme počítat i s náročnější údržbou. Je na ní totiž vidět mapa od vodního kamene, takže jsou černé doplňky  náročnější na údržbu. Pokud nechcete černou, můžete vsadit na jinou barvu, trendy je bílá nebo barvy mědi, červeného zlata ad. Prestižní výrobci je nanášejí pomocí PVD technologie, což je povlakovací metoda, která se provádí ve vysokém vakuu. Během tohoto procesu se kov převádí do stavu páry, čímž se na povrchu předmětu vytváří tenký, ale přesto opravdu pevný a tvrdý povlak.

Dopřejte si k umyvadlu bezdotykovou baterii

Jednoduchý nábytek je IN

Hitem mezi nábytkem v moderních koupelnách jsou konzolové stolky, které jsou oproti klasickým umyvadlovým komodám odlehčené a posazené na subtilních nohách s jednoduchým úložným prostorem. Takto řešené stolky jsou vhodné především do prostorných koupelen. Disponujete-li malým prostorem, nezoufejte, výrobci konzolových stolků pamatují i na malé koupelny, a proto je lze zakoupit s rozmanitým vnitřním uspořádáním. 

Konzolové stolky jsou skvělým řešením jak do velkých koupelen, tak i do malých. Zdroj: Duravit

Technologie, které zpříjemní pobyt v koupelně

High-Tech technologie již dávno nemusíme obdivovat v zemích dalekého Východu, i když například Japonsko patří stále mezi nejmodernější státy co se high-tech technologií týče. Avšak z mnoha z z nich se můžeme setkat také u nás a mít je přímo ve své koupelně.

V popředí zájmu jsou toalety s bidetovací sprškou. Zdroj: Geberit

Zatímco tam se toalety s bidetovací sprškou používají takřka běžně, v našich končinách se do popředí zájmu dostávají v posledních letech. Ty nejmodernější toalety mají několik typů sprchování včetně lady spršky, osoušení, odtah zápachu z mísy, vyhřívání sedátka, osvětlení a automatické zvedání poklopu. Bezokrajové splachování je samozřejmostí. Není divu, že v tomto tisíciletí lze ovládat dálkově, a to i pomocí mobilního telefonu. Díky elektronickému ovládání můžete naprogramovat vlastní způsob očisty a byť se toto vše může zdát už lehce za hranou, věřte, že tyto toalety ocení handicapovaní i senioři, kteří už mají menší pohyblivost. Toaleta patří k finančně náročnějším, a tak můžete vybrat model bez elektroniky, tedy s mechanickým ovládáním, případně zvolit pouze sedátko s bidetovací sprškou. Tehdy dávejte dobrý pozor, aby dokonale sedlo na stávající keramiku.

Manuální bidetové sedátko, zdroj: Grohe

Technologie pamatují také na hygienu, a proto na trhu nalezneme keramické zařizovací předměty se speciálním povrchem zabraňujícím usazování nečistot, bakterií i vodního kamene. Velmi žádané jsou také splachovací nádržky, které se umějí „samy spláchnout“. Tato funkce se využívá v době dovolených, to proto, aby se ve stojací vodě nevytvořila legionella.  Výměny vody docílíme jednoduše, pomocí aplikace nastavím, kdy jak často se má toaleta spláchnout. 

Čím dál oblíbenější je i bezdotykové ovládání koupelnového zařízení, které navíc zamezí přenosu nechtěných virů a bakterií. Automatické splachování již není záležitostí toalet v restauraci, ale pořídit si ho můžete i domů. Díky infračervenému senzoru splachovadlo samo rozpozná, kdy je správný čas toaletu spláchnout. V koupelně také využijeme bezdotykový dávkovač na mýdlo i bezdotykové baterie. Mezi další trendy lze řadit i zabudované koupelnové vůně. Dezinfekční tablety, které zároveň i osvěží a provoní koupelnu se vhazují přímo do splachovací nádržky.

Bezdotykové vybavení se dostává do popředí stále častěji. Zdroj: Geberit

Trendy mezi obklady

Trendem v koupelnách je také stálé zvětšování formátů jak obkladů, tak i dlažby. Dříve se běžně používaly formáty o rozměru 20 x 30 centimetrů, ale dnes je vidíme už jen málokdy. Stále častěji se v koupelnách setkáváme s velkými rozměry o velikostech 45 x 120 centimetrů. V prostorných koupelnách lze použít také velkoformátové obklady o velikosti až 1 x 3 m, které mají tloušťku pouze jeden centimetr. Důraz je tedy kladen na celistvost povrchu. Důvodem je nejen elegantní, sjednocený a opticky větší prostor, ale také praktická stránka. Velkoformátové obklady se mnohem lépe udržují. 

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login