Inspirace

Moderní obklady a dlažby. Čím se můžete inspirovat, když chcete trendy domácnost?

Od   | 

Při zařizování domova mnoho z nás čím dál častěji volí keramickou dlažbu a obklady, a to nejen do koupelny, ale i kuchyně, obývacího pokoje a nezřídka kdy i do ložnice. Povrch se snadno udržuje a bohatý výběr zajišťuje, že si každý přijde na své. Které barvy, vzory a rozměry jsou letos trendy?

Dlažbu opakujte i na obkladech. Dekorem sjednotíte interiér. Zdroj: Los Kachlos

Imitace přírodní materiálů stoupá na oblibě

V roce 2020 se o slovo hlásí hlavně imitace přírodních materiálů. Koneckonců se na vrchol popularity šplhají už několik let a jejich velkou předností je to, že se jen tak neokoukají ani po několika letech. Velmi efektně a moderně působí dlaždice v designu mramoru. Najdeme jednoduché, elegantní kresby, ale kdo miluje extravaganci, si může užít zlatých, sytě zelených, modrých či černých tónů. Na své si ale přijdou i ti, kteří preferují dřevo. Dlaždice s jeho dekorem najdeme na trhu v nejrůznějších barvách a kresbách (suky, letokruhy), od originálu je rozpoznáme pouze pohmatem, a to když zjistíme, že povrch je tvrdší a studenější. Věrné napodobeniny najdeme i ostatních kamenů, jako například travertin, žula ad. Novinkou je také obklad či dlažba v designu zkorodovaného plechu, které vypadají jedinečně především ve velkém formátu. Čím je větší, tím více na nich vyniká kresba. Vybírejte proto minimálně rozměr 90 x 90 cm.

V kurzu jsou obklady imitující přírodní kámen. Zdroj: Kozák Bath and Interior

Velkoformátové obklady strhávají pozornost

Obklady a dlažby ve velkých formátech, jako jsou 90 x 90 cm, 100 x 100 cm, 120 x 120 cm domácnostem vládnou a rozhodně to nevypadá, že by tomu mělo být letos jinak. Nabízeny jsou i formáty s úctyhodnými 300 cm, které vyniknout zejména v rozlehlých místnostech. Kromě jejich nelehké dopravy (donést je jen z auta do interiéru může být leckde velký oříšek) patří i jejich instalace k velmi náročným. Rozhodněte-li se pro tento nadrozměrný formát, rozhodně najděte dobrého obkladače. Počítejte s tím, že jeho práce i lepidlo budou stát stejně (možná i víc) jako samotný materiál. 

Imitace kamene (směs cementu, ušlechtilých kamenných drtí a barviv) se běžně používá v kamenictví. V novém roce ji můžete vidět na dlažbách i obkladech v interiéru či exteriéru.

Velké formáty skvěle působí na stěně. Zdroj: Atlas Concorde

Retro, patchwork i 3D 

Zatímco velké obklady i dlažby jsou zpravidla k dostání v neutrálních odstínech, jako je šedá, hnědá, béžová apod. O místo na výslunní si zcela nesměle říkají i působivé retro vzory, výrazný patchwork a 3D motivy. Vzhledem k jejich výraznosti se vyplatí je volit na část stěny nebo jednu, která se stane dominantní ozdobou místnosti. Ozdobit jimi můžeme stěnu za postelí, niku v koupelně, stěnu mezi spodními a horními skříňkami v kuchyni apod. Letos je trendy modrá barva, která se skvěle vyjímá v koupelnách, kam barva vody neodmyslitelně patří. Do místností, kde chceme relaxovat použijme teplé tóny žluté, zelené, hnědé. Klasická kombinace černo-bílá je patří k evergreenům a i letos nesáhneme vedle, chceme-li si tuto nadčsovou kombinaci dopřát.

Sluníčkově žlutá vnese do každého interiéru radost a světlo. Kolekce Arkshade

Netroufnete-li si na dekor, zvolte obklady 3D. Zdroj: Atlas Concorde

Módní značky 

Milovníci prestižních módních značek, jako jsou Versace či Valentino, si domů mohou pořídit luxusní kolekci obkladů a dlažeb. Přichystaly si skutečně třešničku na dortu, která dokonale koresponduje s jejich oblečením. Vzory a barvy jsou v dokonalé harmonii. Vyberte červenou nebo zelenou, která je stejná jako na botách značky Valentina. Rozhodně nedokážete odolat obkladům s monogramem značky. Versace stále používá prvek Medusy nebo řeckého meandru. Nově se ovšem v nabídce objeví série Alphabet, kde budou zobrazena zdobná písmena. Další novinkou jsou obklady s dekorem imitace ohořelého dřeva.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login